Škárka: Bárta mi nejdřív nabídl milion, když sám odejdu

  6:33aktualizováno  6:33
Milion korun za to, že odejdu, nebo bude boj, tak zněla podle poslance Jaroslava Škárky první nabídka, kterou dostal už na podzim 2010 od Víta Bárty. Oba jsou teď u soudu kvůli obálce se 170 tisíci, kterou dal Bárta Škárkovi. Poslanec v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že informace o napojení VV na Romana Janouška a Tomáše Hrdličku dal policii.

Jaroslav Škárka a Vít Bárta u Obvodního soudu pro Prahu 5. (7. března 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Prezident Václav Klaus označil soud s Vítem Bártou a vámi za absurdní reality show. Přísedící soudu byla vyměněna, když řekla, že se jí z průběhu soudu chce zvracet (podrobnosti zde). Jaké pocity ze soudu máte vy?
Věřím, že soud bude rozhodovat objektivně. Samozřejmě, všichni aktéři mají právo na svá vyjádření, ale věřím, že to neovlivní výsledek soudu. Zatím probíhá korektně, nemám žádné negativní pocity, nemám ze soudu pocit ovlivnění. Doufám, že tak to bude probíhat i nadále.

Premiér Petr Nečas má zase obavu, aby se z toho nestal politický proces. Proč to podle vás vůbec říká?
Nechci hodnotit, proč se k tomu takto vyjadřuje. Trošku mě to překvapuje. Sám říká, že by měli být ústavní činitelé zdrženliví a pak se k tomu sám vyjádří.

Uvidíme, co s nahrávkou dokáže udělat Kriminalistický ústav

Soudu jste předložil nový důkaz, nahrávku z Bártova bytu, kde jste od něj dostal 170 tisíc korun. (více zde) Když experti z Kriminalistického ústavu vyčistí nahrávku, co dokáže? Dokáže, že vám Bárta říká: tady si vezmi 170 tisíc a mlč, nebo co vlastně přesně ukáže?
To je otázka, protože jak jsem řekl u soudu, ta nahrávka je rušena rušičkami v Bártově bytě. Já jsem ji u soudu vytáhl z toho důvodu, že v té podobě, jak je, jsem nenašel způsob, jak ji očistit, aby bylo patrné, co se v tom bytě odehrálo. Nicméně i v té neočištěné, syrové podobě je podle mého názoru zřejmé, že to, co říkal pan Michal Babák u soudu, že tam se mnou hovořil o půjčce, je lež. Já jsem tu nahrávku vytáhl v reakci na svědectví pana Babáka.

To samotné předávání peněz tam tedy nijak zachyceno není a soud tam tedy nic neuslyší?
Uvidíme, co s tím udělá Kriminalistický ústav. Je to nahrávka z předávání peněz.

Bude od vás ještě nějaká další nahrávka, která se objeví?
Maximum důkazního materiálu jsem předal soudu. Nic dalšího jsem nenahrával.

Informace o napojení VV na Janouška a Hrdličku dostala policie

Když jste u soudu vypovídal, zaujalo mě ve vašem vystoupení, jak jste mluvil o tom, že před volbami spolu s Bártou do Věcí veřejných investovali 200 milionů podnikatelé Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek označovaní za šedé eminence pražské ODS. (více zde) VV to odmítly. Můžete tuto věc dokázat?
Vzhledem k tomu, že veškeré důkazní materiály jsou předmětem zkoumání soudu, nechtěl bych o tom moc mluvit. Samozřejmě, obsahem jednání soudu je předání úplatku ze strany Víta Bárty, ale třeba tohle konkrétně ukazuje, jaká situace byla ve straně Věci veřejné.

Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka před zahájením druhého dne soudního přelíčení,

Než jste opustil Věci veřejné, byl jste výkonným místopředsedou strany, takže máte poměrně detailní informace o vnitřním chodu Věcí veřejných. Existují nějaké listiny, které dokazují, že pánové Hrdlička a Janoušek mají vazbu na VV?
Co se týká samotné informace, kterou jsem soudu uvedl o napojení Věcí veřejných na pražské podnikatele, pány Janouška a Hrdličku, tak všechno, co se toho týká, jsou důkazní materiály a nechci je zveřejňovat. Poskytl jsem dost informací a indicií policii a soudu a ať s tím nějakým způsobem naloží.

U soudu jste také řekl, že vám Vít Bárta nabízel peníze v koupelně ministerstva dopravy, když jako tehdejší ministr pustil kohoutek s vodou, aby nikdo neslyšel, o čem se bavíte. To je běžný způsob, který se ve Věcech veřejných používá?
Musím říci, že mě samotného ta situace poněkud překvapila a vyvedla z míry. Není pravidlem, aby s vámi váš de facto šéf jednal tak, že vás zatáhne do koupelny na ministerstvu, tam vám pouští vodu a k něčemu vás přesvědčuje. To bylo pro mě i motivací, abych si k dalšímu jednání vzal nahrávací zařízení. Sledovací praktiky, odposlouchávání, nahrávání, to se používalo. Já jsem u soudu uvedl nějaké příklady, plus jsem soudu dodal poměrně rozsáhlý materiál o používání těchto metod, které hraničí až s vydíráním.

Proč jste tedy v té straně zůstával? Soudu jste řekl, že v roce 2009 se strana změnila na nedemokratickou a že o všem rozhodoval Bárta. Vůbec jste neuvažoval o tom, že byste se sebral a ze strany odešel?
Strana se nezměnila ze dne na den. Za druhé já jsem ve straně byl vázán bianco směnkou na 10 milionů korun u pana Bárty, takže nebylo úplně jednoduché odejít. Navíc já jsem věřil, že strana, na jejímž budování jsem se podílel, se ještě dá přeměnit, že se tyto metody dají odstranit. Poměrně negativně jsem vystupoval proti některým metodám a praktikám už od toho roku 2009. Je známá situace, kdy jsem na podzim roku 2010 odjel z jednání poslaneckého klubu v Mikulově.

Z Mikulova jsem odjížděl s tím, že bude boj

To bylo to jednání, kde - jak jste řekl soudu - vám Vít Bárta nabídl milion korun za to, že se vzdáte poslaneckého mandátu?
Ano, přesně tak. Tuhle nabídku už pak nezopakoval. Vlastně to ani nebyla nabídka, ale spíš nátlaková akce. Řekl mi, že se buď vzdám mandátu a dostanu milion, nebo mi vyhlásí boj. Takže já jsem tehdy odjížděl s tím, že tedy boj. Pak mě ještě po telefonu přemlouval pan Dobeš, ať si spolu sedneme a tu situaci nějak urovnáme.

V médiích se už dlouho před otevřenou válkou ve Věcech veřejných řešilo, jaká je vlastně role Radka Johna ve straně a že to vypadá tak, že je spíš najatou tváří pro volební image VV. Vy jste k tomu u soudu přispěl, když jste zmínil, že jste byl u toho, když byla řeč, že by měl dostávat 150 tisíc měsíčně.
Já jsem byl u toho jednání ve firmě ABL. Bylo třístranné, byl jsem tam já, pan John a pan Bárta a byla domluvena částka 150 tisíc korun za to, že pan John se stane tváří Věcí veřejných. Já sám jsem se pak na realizaci této domluvy nepodílel, protože financování strany převzal Radim Vysloužil, takže nebudu potvrzovat ani vyvracet, zda se to pak realizovalo. Osobně předpokládám, že ano, protože ta obálková metoda se používala častěji.

Mimochodem s Bártou a jeho současnou manželkou Kateřinou Klasnovou jste byli dříve kamarádi, přátelé, nebo jak byste to charakterizoval?
Já bych to charakterizoval jako osobně-pracovní vztah.

Jaroslav Škárka během jednání Obvodního soudu v Praze. (8. března 2012)

Ptám se na to, protože ve chvíli, kdy jste soudu řekl, že jste si Bártu nahrával u něj v bytě, tak jsem měl pocit, že ho to opravdu hodně rozhodilo, tedy pokud není tak dobrý herec. Dalo by se říci, že jste byli přátelé?
Přátelé ne, ale ne jenom spolupracovníci. Nejezdili jsme spolu na dovolené, nevysedávali jsme spolu v restauracích a podobně. Občas, odhaduji jednou za půl roku, jsme se setkali na nějaké neformální schůzce.

Bárta tvrdí, že to celé byl jen předem připravovaný převrat ve vládní koalici. (více o výpovědi Bárty zde)
To je účelové vysvětlení pana Bárty, žádný pokus o puč ani převrat to nebyl. S nikým jsem se nedomlouval, neřešil takové věci, to musím kategoricky vyvrátit.

Ovšem když už se bavíme o "straně nahrávek", jednu takovou pořídil bývalý řidič ministra Pavla Dobeše Jánský. Vy jste protestoval proti tomu, aby ta jeho nahrávka byla připuštěna jako důkaz. A na ní jste údajně podle zveřejněného přepisu řekl, že jste měli být více než tři, mělo vás být sedm nebo jedenáct, ale že Bárta "velmi rychle na ty lidi zaklekl a přidržel je u sebe".
Přiznám se, že nevím, jestli to, co citujete, se tam objevilo. Jsem přesvědčen, že tohle jsem neřekl. S panem Jánským jsem se setkal více než třikrát, seděli jsme spolu více než hodinu, celková nahrávka má délku okolo dvaceti minut, což už svědčí o tom, že s tou nahrávkou bylo nějakým způsobem nakládáno. Navíc sama policie pak tu nahrávku označila za nedůvěryhodnou. Nechci se k tomu dál vyjadřovat.

Vyslovím se pro nedůvěru vládě TOP 09, ODS a ABL

Určitě jste přemýšlel o možnosti, že se může stát, že budete s Bártou odsouzeni oba dva. Uvažoval jste o tom, že byste v takovém případě složil poslanecký mandát?
Pro mě je v tuto chvíli bezpředmětné o tom přemýšlet, protože ta situace zatím nenastala. Jsem přesvědčen o tom, že jsem se rozhodoval správně. Pokud soud rozhodne, že můj postup nahlášení úplatku byl chybný, jsem připraven za to nést určitou odpovědnost, ale bude záležet na výsledku soudu. Podle toho se rozhodnu. Budu zvažovat všechny varianty.

Jste nyní nezařazený poslanec, ale spolupracujete s Jiřím Paroubkem a jeho stranou Národní socialisté - levice 21. století. Jak ta spolupráce bude pokračovat?
Zatím jsme se domluvili na spolupráci v rámci nezařazených poslanců. To je přínosné pro všechny. Tím, jak nejsme členy žádného klubu, tak máme minimální zázemí a zvlášť při projednávání složitějších zákonů je to těžší. V odborné, konzultační pomoci nebo spolupráci to vnímám jako velký přínos. Co se týče dalších možností, počkám, jak dopadne soud a podle toho se budu rozhodovat.

Víte už, jak budete hlasovat o nedůvěře vládě?
Vím, jak budu hlasovat. Vyslovím se pro nedůvěru vládě a to z toho důvodu, že vláda, která funguje ve složení TOP 09, ODS, ABL, nemá moji důvěru. Vzhledem k tomu, že někteří ministři, jak Josef Dobeš, tak Karolína Peake, jsou poměrně spojeni s činností ABL, s metodami spolupráce mezi panem Bártou, ABL a Věcmi veřejnými, tak pro mě tato vláda nemá legitimitu.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Zrušit a vyhladovět se nedáme. Senátoři si připomněli 30 let svobody

„Nenechme se zastrašit slovy o vyhladovění a zrušení,“ apeloval na senátory a senátorky předseda horní komory...

Jak se dělala revoluce. Desetihodinový speciál odhalí pozadí listopadu 1989

Výročí listopadového převratu připomene během pátečního vysílání portál iDNES.cz. Zpravodajský speciál přinese...

Podváděl jste, náš titul nepoužívejte, vzkázala univerzita Ondráčkovi

Zdeněk Ondráček by neměl používat titul PhD., který získal na Univerzitě Palackého podvodem. Po přezkoumání jeho...

Pominul mráz, nastupuje vichřice. V pohotovosti musejí být v šesti krajích

Východ Čech zasáhne v pátek silný vítr. V nárazech může dosáhnout rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Poryvy větru...

Najdete na iDNES.cz