Soud s Bártou je absurdní reality show, míní Klaus. Soudce to odmítl

  12:02aktualizováno  16:35
Prezident Václav Klaus vůbec poprvé komentoval soud s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. "Je to nešťastná věc, je to reality show v přímém přenosu, ničivý prvek proti politickému systému v České republice," prohlásil. Proti jeho výroku se ohradil soudce Jan Šott. ČSSD kvůli kauze vyzvala k novým volbám.

Prezident se k soudnímu sporu, v němž ministru dopravy a faktickému šéfovi VV hrozí u soudu za uplácení až šest let vězení, vyjádřil na křtu své nové knihy Rok devátý. V té rekapituluje uplynulých dvanáct měsíců ve funkci hlavy státu.

"Nepochybně ten soudní spor není možné nevnímat, protože je před našima očima. Ale že by mě napadlo, že bych si v novinách přečetl něco jiného než nadpisy o této akci, to opravdu ne, ty celé stránky mě neinteresují a nezajímají," prohlásil prezident.

ČSSD: VV nepatří do vlády

Odpoledne se k procesu vyjádřila opoziční sociální demokracie. Označila jej za neuvěřitelnou přehlídku trapnosti a velkou ostudu pro Věci veřejné.

"Jestliže by se VV po této přehlídce lží, obviňování či nahrávání měly vlády nadále účastnit, tak ta ztrácí velkou část legitimity. Je těžké si představit, že budou nadále mít čtyři ministry, že je nadále bude řídit Vít Bárta poté, co jsme o tomto podivném politickém uskupení slyšeli," uvedl předseda Bohuslav Sobotka.

Podle ČSSD, která kraluje voličským preferencím, by řešením byl odchod VV z vlády a nové volby.

Klaus se ohradil proti tomu, že se v procesu řeší i věci, které podle něj nesouvisí s podstatou sporu. "Je to nešťastná věc, reality show v přímém přenosu, do které se plete všechno možné a nemožné. Všiml jsem si nadpisu, že paní Kočí řekla, že všechna referenda ve VV byla zmanipulovaná. Myslím, že takové věci nejsou předmětem soudního sporu. To z toho podle mě dělá absurdní reality show," řekl.

"V každém případě je to ničivý prvek proti politickému systému v České republice, je to věc nesmírně riskantní a nás všechny dohromady zásadním způsobem poškozující," uzavřel svůj komentář k soudu prezident.

Soudce Jan Šott, který proces řídí, se prezidentovým slovům podivil. "Nevím, jestli mu vadí, že soudní řízení vůbec probíhá, nebo že je mu přítomna veřejnost. Aktéři se k případu v médiích vyjadřovali celý rok, nevím proto, proč by novináři neměli být přítomni v síni," řekl serveru Lidovky.cz.

Hrad se proti "televizním" soudům staví už dlouho, jeho argumentem je hrozba, že medializace případu ovlivní soudce a rozsudek nebude objektivní.

Prezident například kritizoval veřejné vysílání procesu s Karlem Srbou, který byl v roce 2003 odsouzen za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Vicekancléř Petr Hájek se zase nechal slyšet, že živé vysílání závěrečných řečí v procesu se žháři z Vítkova připomíná padesátá léta (více o slovech Petra Hájka zde).

Klaus má pro Bártu pochopení

Už v minulosti se ukázalo, že prezident má s Vítem Bártou lepší vztah než s řadou jiných politiků. V prosinci 2010, kdy Vít Bárta práskl koaličním partnerům dveřmi před hlasováním o důvěře, se Klaus rozhodl k noční schůzce s šéfem VV, načež vláda přežila (čtěte více o vztahu Klause a Bárty).

Prezident Václav Klaus a ministr dopravy Vít Bárta slavnostně otevřeli nový úsek jihozápadní části okruhu kolem Prahy. (20. září 2010)

Prezident Klaus a tehdejší ministr dopravy Bárta na slavnostním otevření části pražského okruhu (září 2010).

Na neformální poradě VV v březnu 2011 Bárta doslova o prezidentovi řekl: "Dveře mám otevřený kdykoliv k němu. A když mu řeknu, že má něco todle, tak on to udělá, protože za tím vidí nějaký svůj efekt."

Prezident tehdy kontroval vyjádřením, že se s Bártou setkal jen dvakrát a že média jejich vztah démonizují. Když ale premiér Petr Nečas v dubnu na Hrad přinesl Bártovu demisi, prezident prohlásil, že ji nepřijme, a na nějakou dobu tak odchod lídra VV z úřadu zdržel. Vysvětlil to tehdy tím, že chce zabránit chaosu.

Soud s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou začal v pondělí. Líčení má odpovědět na otázku, zda obálky, v nichž od Bárty dostali peníze Kristýna Kočí (500 tisíc korun) a Jaroslav Škárka (170 tisíc korun), obsahovaly úplatek, nebo šlo o půjčku, jak tvrdí Bárta (více o soudu zde). Bártovi hrozí až šest let žaláře, Škárkovi tři roky.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBÁŘ STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.cz