Středočeští hasiči zasahovali kvůli větru u více než sto událostí. Řešili hlavně o spadlé stromy a větve, vítr také poškodil střechy a elektrické vedení. Nejvíce výjezdů bylo na Benešovsku a Příbramsku. Podle mluvčí středočeských hasičů Jaroslava Gabriela nebyl nikdo zraněn.
Sever Čech zasáhl silný vítr, stovky domácností zůstaly bez proudu |
Kvůli popadaným stromům zasahovali hasiči i v Karlovarském kraji. „Stromy odstraňovali například v Sokolově, u Nejdku, Jáchymova, Pramenů, Hroznětína či Stružné,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. V Karlových Varech vítr uvolnil plechy ze střechy budovy na železničním nádraží.
Popadané trakční vedení zastavilo provoz na trati mezi Trmicemi a Řehlovicemi v Ústeckém kraji, omezení provozu potrvá celé páteční dopoledne. V úseku nahradily vlaky autobusy. Silný čtvrteční vítr v kraji lámal stromy, způsobil i poruchy na dodávkách elektřiny.
Hasiči v Libereckém kraji vyjížděli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 84 událostem. Zejména kvůli popadaným stromům, které komplikovaly provoz na místních komunikacích. U Bělé u Staré Paky na Semilsku najel večer do spadlého stromu vlak, hasiči museli 32 cestujících evakuovat a zajistili pro ně autobus. Provoz na trati už byl obnoven.
Silný vítr v Liberci |
Od čtvrtečního večera je bez proudu řada domácností, zasaženo bylo zejména Frýdlantsko. „Čety pracují na odstranění poruch na Liberecku v oblasti Frýdlantu, Višňové, Kunratic a také v oblasti Českého Dubu. Na Semilsku máme hlášeny poruchy v částech obcí Košťálov, Jablonec nad Jizerou a Rovensko pod Troskami. Třeba na Českolipsku nebyla hlášena jediná porucha,“ řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.
Památný strom ve Varnsdorfu nevydržel náporu větru. Bylo mu 200 let |
Většinu poruch by se mělo podařit odstranit v pátek, ale o víkendu budou zřejmě přibývat nová hlášení, když se lidé vydají na kontrolu svých rekreačních objektů. ČEZ zaznamenal kvůli silnému větru také poruchy na vysokém i nízkém napětí na Děčínsku a Ústecku v Ústeckém kraji. Podle Holingerové se situace přes noc uklidnila a společnosti se povedlo odstranit asi dvě třetiny poruch.
Hasiči v Pardubickém kraji museli vyjet k 58 událostem, aby odstranili následky silného větru. U Dřítče na Pardubicku byla uzavřena silnice kvůli popadaným topolům. „Hasiči také odstraňovali spadlé reklamních plochy, které nevydržely nápor větru,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
Nejvíce výjezdů měli hasiči v Moravskoslezském kraji
Kvůli silnému větru vyjížděli hasiči v Jihomoravském kraji téměř třicetkrát. Nejvíce zásahů měli na Brněnsku a Blanensku. „Na Blanensku spadla silná větev na střechu restaurace a dráty elektrického vedení. Větev hasiči odstranili pomocí řetězové pily a výškové techniky,“ uvedl mluvčí hasičů Filip Venclovský.
Silný vítr vystřídají o víkendu srážky. Ve středu se vyjasní a oteplí |
V Olomouckém kraji ve čtvrtek večer zasahovali hasiči dosud u 65 událostí. Do terénu stále vyjíždějí, ale už méně, uvedla ráno mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Nejvíce událostí zaznamenali hasiči na Šumpersku a Olomoucku, častější výjezdy měli také na Jesenicku.
Vůbec nejvíce výjezdů kvůli větru měli hasiči v Moravskoslezském kraji, a to 122. „Především od 20:00 do půlnoci odstraňovali spadlé stromy z komunikací, ale také z elektrických drátů a na Bruntálsku i z kolejí železniční trati Rýmařov-Valšov. Hasiči nemají v této souvislosti dosud hlášena žádná zranění ani dopravní nehody,“ řekl mluvčí Petr Kůdela.
Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděli k 19 případům. „Odstraňovali jsme zejména stromy nebo větve bránící provozu na komunikacích. Byl nahlášený i pád stromku přes koleje v Želechovicích, ale strojvedoucí ho odstranil sám,“ uvedl mluvčí Roman Žemlička.
Podle meteorologů zasáhla sever a severovýchod země větrná bouře. Nárazy větru dosahovaly na hřebenech Krkonoš a Krušných hor až 120 kilometrů za hodinu. Horší situaci ale zažil sever Německa a Polska, kudy se přehnala bouře Xavier. V Německu si vyžádala sedm lidských životů (psali jsme zde), v Polsku dva.