Server iDNES.cz oslavil 18. narozeniny. Podívejte se, co jsme připravili

  9:48aktualizováno  16:17
Je to už osmnáct let, co vznikl server iDNES.cz. Svoji plnoletost jsme oslavili se stejně starými studenty, kteří pro čtenáře na úterý 12. ledna připravili speciální narozeninovou podobu „osmnáctiletého iDNES.cz“.

V úterý měl iDNES.cz hned dvě šéfredakce. Kromě klasické ji doplnila ještě ta složená ze studentů. Pro čtenáře v průběhu dne sestavila speciální verzi webu.

Ve velké zasedací místnosti se ráno sešlo devět studentů, kteří mezi sebou živě debatovali a rozhodovali o tom, jak bude narozeninová verze stránek vypadat. Zúčastnili se porady šéfredakce a následně jim redaktoři iDNES.cz představili redakční systém, ve kterém se píší články.

Studenti si jej následně vyzkoušeli, když upravovali texty, které si pro iDNES.cz připravili. V rámci své vlastní šéfredakce hlasovali například o tom, který z komentářů se na webu objeví (najdete ho zde). Vyslechli si i přednášku fotoeditora o výběru vhodných snímků u zpráv a diskutovali o využívání ilustračních fotek.

iDNES.cz slavil osmnáctiny

Redakce studenty vybírala napříč republikou. Oslovila poslední ročníky středních škol, aby připravily články o svých zájmech a názorech. Z dvaceti škol vybrala redakce autory nejlepších článků. Napsali je studenti z pražských gymnázií Jana Nerudy a Nad Kavalírkou, gymnázia z Českého Brodu a střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael v Praze.

Odpoledne dorazily do redakce desítky dalších studentů. Debatovat s nimi přišla kajakářka Kateřina Kudějová a také mistr světa v rychlostní kanoistice Josef Dostál. Herec Rosťa Novák z Cirku La Putyka vyprávěl o zkušenostech z divadelních festivalů a guerillové akrobacii. Zahrála i na otázky odpovídala kapela Slza.

Další skupina studentů diskutovala se zástupcem šéfredaktorky Petrem Pravdou a jedním ze zakladatelů iDNES.cz Jaroslavem Kábelem. Ten studentům přiblížil vznik serveru a problémy, které jej provázely.

Jednoho ze studentů zajímalo, jestli web zažil v průběhu osmnácti let nějaké milníky. Podle Pravdy server jeden milník právě probíhá. „Současný vlastník si uvědomil, že internetová část vydavatelství představuje budoucnost,“ uvedl.

Studenti využili i šance nahlédnout do videostudia. Někteří si vyzkoušeli, jaké je čtení zpráv na kameru a měli možnost si také prohlédnout fotoateliér MAFRA a televizní studio Óčka.

Narozeninový program návštěvníkům zpestřili i žáci a žákyně Středního odborného učiliště kadeřnického v Karlíně, kteří studentkám zvlnili vlasy kulmou nebo zastřihávali konečky. Hosty česala i Blanka Hašková, která má pořad Hairparáda na portálu Playtvák.

V garážích mohli studenti prozkoumat jeden z nejmodernějších elektrovozů značky Tesla, kterou zapůjčila firma Business Lease, Mazdu 2 a ikonu automobilismu Saab 900.

Fotbalista Bořek Dočkal byl předposledním hostem, jenž se trefil do vkusu publika. Mezi studenty totiž byli velcí fanoušci fotbalu a Sparty. Na závěr za studenty přišel režisér Jiří Strach, který hovořil o recenzích na své filmy, o důležitosti svobody a dostal se i ke své tvorbě.

„Podle mě existují dva pohledy na tvorbu. Buď je zobrazena realisticky, kdy ukazuje, jaký je svět hnusný, ale to si můžu pustit večer ve zprávách, anebo může člověka povyšovat a touto cestou chci jít. Pohladit, rozněžnit diváka, aby si řekl, že bude lepší stejně jako ten hrdina,“ vyprávěl studentům.

Studenti si den v redakci pochvalovali, ač je některé věci na novinářské práci překvapily. „Bavil mě celý program, ale nejvíc besedy se sportovci. Překvapila mě prohlídka redakce, myslela jsem si, že to bude větší chaos, jak je vidět třeba ve filmech, ale byl tam klid, všichni psali zprávy a nikdo nepokřikoval, neběhal... Není to kolektivní práce, jak jsem čekala,“ popsala studentka gymnázia z Českého Brodu Adéla Kynclová.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Informační systém Czech Point bude od příštího pátku tři dny mimo provoz

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude...

Spolana zůstává největším znečišťovatelem, výrazně se zhoršily Chvaletice

Největším znečišťovatelem v Česku zůstává neratovická Spolana. Do přírody vypustila téměř 34 tun jedovatých látek....

Hnutí ANO se rýsuje cesta zpět do vedení Brna, zákulisím letí nabídka ODS

Přesně za týden si brněnské ANO zvolí nové vedení. Může se tím přiblížit koalici na magistrátu a po roce opustit...

Brexit jen s dohodou, nejlépe až za dva roky, přála by si Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz