Senátor Jiří Liška nepochybuje, že návrh v Senátu uspěje. Ilustrační foto.

Senátor Jiří Liška nepochybuje, že návrh v Senátu uspěje. Ilustrační foto. | foto: Martin Mráz, MF DNES

Senátoři chtějí zlepšit přístup ke svazkům StB

  • 24
V parlamentu se sešly dva protichůdné návrhy. Zatímco komunisté chtěli zrušit lustrace, skupina senátorů naopak navrhuje zřídit nový úřad, který by znamenal opačný průlom: lepší přístup ke spisům StB.

Bývalí komunističtí funkcionáři a spolupracovníci či příslušníci tajné policie budou mít i nadále zakázán přístup na důležitá místa ve státní správě. Komunistům se nepodařilo ve středu ve Sněmovně prosadit zrušení lustračního zákona, který zpočátku kritizoval i premiér Jiří Paroubek. Později své stanovisko změnil. Pro zrušení lustrací bylo nakonec 60 ze 180 přítomných poslanců. - více zde

Zatímco poslanci se ve středu zabývali otázkou, zda má ještě smysl zkoumat minulost lidí, senátoři budou ve čtvrtek řešit problém zcela opačný. Skupina senátorů totiž navrhuje zřídit zcela nový úřad, který by se staral o materiály komunistické tajné policie, ale nejen její, a zpřístupňoval je.

"Chybí nám systematická činnost, která se týká naší minulosti. Jsem přesvědčen, že v novém nezávislém ústavu budou pracovat lidé, kteří budou mít zájem minulost odkrývat," říká senátor Jiří Liška, který nepochybuje, že v Senátu návrh uspěje.

Polsko a Slovensko podobné instituce mají
Nový úřad se má jmenovat Ústav paměti národa a byl by obdobou podobných institucí, které už úspěšně fungují v Polsku či na Slovensku. "Za tři roky naší existence se na nás obrátilo osm tisíc žadatelů. Jsme veřejnoprávní instituce, ukázalo se, že je pozitivní, že nejsme začleněni do státní správy," řekl mluvčí slovenského Ústavu paměti národa Michal Dzurjanin.

Ústav by měl především zpřístupňovat spisy StB, které jsou nyní v několika různých archivech na různých místech a patří navíc do různých resortů. Ministerstvo vnitra navíc čelí kritice, že svazky zpřístupňuje pomalu, neúplně a zbytečně prohrává řadu soudních sporů.

Archiv by byl přístupný veřejnosti
Dnes jsou navíc přístupné jen svazky spolupracovníků StB, ale přímo tajných policistů nikoli. Ukázalo se také, že například na ministerském oddělení, které se o svazky stará, pracuje člověk spojený s bývalou tajnou policií. To vše by existence nového úřadu zřejmě vyřešila.

"Hlavně by se umožnilo rekonstruovat svazky, které byly zničené. Je to možné podle informací obsažených v jiných složkách," říká badatel Radek Schovánek.

Nová instituce by usnadnila bádání i řadovým zájemcům - nabídla by jim archiv, kde by bylo vše pod jednou střechou.

"Myslím, že je důležitá profesionalita. Jestli to bude dál na ministerstvu vnitra, je v zásadě jedno," řekl k návrhu premiér Jiří Paroubek. Návrh už dříve neodmítl ani ministr vnitra František Bublan. Otázka je, zda se podaří návrh nové instituce projednat do voleb. "Pokud se to nestihne, získáme náskok a předložíme ho nové Sněmovně," řekl Liška.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video