Návrh zákona zamítlo 39 ze 74 přítomných senátorů. Ilustrační foto.

Návrh zákona zamítlo 39 ze 74 přítomných senátorů. Ilustrační foto. | foto: Martin Mráz, MF DNES

Senát vrátil poslancům antidiskriminační zákon

  • 9
Senát vrátil Sněmovně návrh antidiskriminačního zákona. Normu, jejíž přijetí požaduje Evropská unie, zamítl těsnou většinou hlasů. Měla lidem zaručit rovné zacházení bez ohledu na rasu, pohlaví, sexuální orientaci nebo věk. Podle některých členů horní komory je předloha příliš vágní.

Návrh zákona zamítlo 39 z přítomných 74 poslanců, především z ODS. Norma je podle nich příliš vágní a zavádí pozitivní diskriminaci.

Přijetí zákona požaduje po Česku Evropská unie. Současná ochrana před diskriminací v ČR totiž požadavkům EU neodpovídá, neboť se omezuje pouze na pracovněprávní oblast. Norma měla být původně přijata již při vstupu Česka do Unie.

"Zákon je důležitý nejen z hlediska mezinárodních závazků, ale i potřebný pro nás tady v České republice," hájil normu v horní komoře ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Norma má mimo jiné zabránit tomu, aby se zaměstnavatelé zbavovali nepohodlných pracovníků tím, že jim vytvoří "zneklidňující prostředí", uvedl jako příklad vágní a nejasné formulace Miroslav Škaloud z ODS.

Norma podle něj také nadměrně rozšiřuje okruh témat diskriminace. "Nebýt diskriminován, je ušlechtilá idea. Takto pojatá diskriminace ale vede k posilování relativismu," odmítl Škaloud návrh.

Norma myslí na romské děti i těhotné ženy
Zákon má zajistit rovné zacházení a přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči, sociálním výhodám či bydlení. Má chránit před diskriminací kvůli zdravotnímu postižení, jazyku, náboženství, politickému smýšlení, majetku, rodinnému stavu nebo členství v politických stranách a odborech.

Zvýšená ochrana má být poskytnuta také těhotným ženám a matkám. Zákon by jim měl ulehčit dokazování případné diskriminace zaměstnavatelem. Norma také dává nové pravomoci veřejnému ochránci práv.

Některá "pozitivní opatření" jsou podle autorů předlohy v zájmu většinové společnosti. Jako příklad uvádějí přípravné třídy pro romské děti; mohou přispět k tomu, aby se děti z romských rodin lépe učily a v budoucnu se lépe uplatnily na trhu práce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video