Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

Šéf Cermatu: K excesům došlo, maturitám ale hlavně škodí neustálé změny

  11:30aktualizováno  11:30
Nový ředitel Cermatu Jiří Zíka připustil přehmaty při jarních maturitách. Před podzimním termínem, který startuje 3. září, proto například skončila řada hodnotitelů kritizovaných slohových prací. Zíka ale za větší problém považuje to, že se systém maturit příliš často mění a je pro studenty i školy nepředvídatelný.

Ředitel Cermatu Jiří Zíka věří, že v podzimním termínu ubude problémů s maturitami. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jak chcete maturitě vrátit důvěru, o kterou z části přišla?
Osobně si myslím, že to může zajistit jedině stabilita legislativy a kvalita provedení maturit. To, že má špatnou pověst, není z mého pohledu tak dalece chyba Cermatu. Jsme na vrcholu pyramidy realizace maturity, tudíž na nás nejvíc fouká.

Nový šéf Cermatu

Jiří Zíka (1953) vystudoval Vysokou školu zemědělskou a poté deset let vyučoval teoretickou mechaniku a termodynamiku. Od roku 1989 působil v soukromém sektoru jako předseda představenstva a finanční ředitel. V Cermatu pracuje od roku 2008, naposledy jako výkonný ředitel a šéf Sekce logistiky a bezpečnosti maturitní zkoušky. Organizaci vede od letošního 10. června, ve funkci nahradil Pavla Zeleného, který skončil kvůli problémům s maturitami.

Kdo další kromě Cermatu podle vás pochybil?
Já bych neřekl, že pochybil. Koncept maturit se několikrát legislativně měnil a v tom vidím příčinu toho, že se maturita vcelku oprávněně jeví jako nestabilní systém. Cermat se dostával do velmi komplikované pozice, protože v krátkých intervalech musel připravovat nové a nové koncepty a modely. V krátkém čase a ve velkém presu přirozeně došlo k několika chybám. Převážně se ale jedná o systémový problém. Na základě zkušeností jednoho roku se dělaly dalekosáhlé závěry na další léta. Nestabilita a malá předvídatelnost je problémem pro žáky i pro školy. Téměř nikdy nebylo v dostatečně velkém časovém předstihu zcela jasné, jak to s maturitou bude.

Co tedy děláte pro to, aby se důvěryhodnost maturit zvětšila?
Máme relativně dobře nastavené vnitřní kontrolní systémy, je ale pravda, že i přesto se například nepodařilo dobře postavit  test z matematiky vyšší úrovně. Kontrolní mechanismy proto zpevňujeme a objektivizujeme. Při tvorbě testů i bezprostředně po testování se zjišťuje validita testů i jednotlivých otázek, aby byly skutečně relevantní a kvalitní. Také jsme se velmi snažili před podzimním termínem zlepšit informovanost studentů i učitelů.

Státní maturity podle ČSSD

Stínový ministr školství z ČSSD Marcel Chládek na čtvrtečním brífinku ČSSD nabídl alternativu ke státním maturitám. Ta mimo jiné zahrnuje:

  • snížení nákladů o polovinu
  • otevřenou databázi otázek v elektronické podobě
  • originální test pro každého studenta
  • nemožnost opisování
  • menší administrativní náročnost

Řešili jste s hodnotiteli slohových prací, aby nedocházelo k podobným problémům jako na jaře?
Problémy byly podrobně probrány s vedoucími hodnotiteli předmětů. Ti pak všechny poznatky a zkušenosti z jarních termínů řešili ve svých zhruba dvacetičlenných týmech hodnotitelů. Pro podzimní termín jsou k opravování písemných prací jak v českém jazyce, tak v cizím jazyce vybráni jen ti hodnotitelé a vedoucí hodnotitelských týmů, u kterých v jarním termínu nedošlo k selháním a excesům.

Kolik lidí skončilo?
Odhadl bych, že to bylo 20 až 40 hodnotitelů, kteří se odchýlili od metodiky.

Považujete za chybu, že se před časem ustoupilo od toho, aby každou písemnou práci opravovali dva hodnotitelé?
Osobně jsem to za chybu považoval, ale rozumím, že rozpočtová opatření si vyžádala takovou oběť.

Testy z matematiky jsme upravili, aby je bylo možné stihnout

Bude těžší verze matematiky jednodušší než na jaře, kdy byla obtížná natolik, že ji neudělalo 17 procent studentů?
Nemyslím, že bude jednodušší, ale bude uzpůsobená délce. Nešlo totiž ani tak o složitost zadání, ale o čas na řešení. Naši matematičtí metodici si po této zkušenosti určitě dají pozor, aby řádně ověřili časovou náročnost testu.

Šéf Cermatu Jiří Zíka (29. srpna 2012, Praha)
Šéf Cermatu Jiří Zíka (29. srpna 2012, Praha)

Dostali jste už od úřadu Jihomoravského kraje k opětovnému přezkumu odvolání studentky, která uspěla u soudu (více zde)?
Dostali jsme požadavek od krajského úřadu, abychom se podrobněji vyjádřili k některým aspektům žádosti. V rozsudku ale nejde o přehodnocení výsledku, pouze o vrácení k novému projednání. Podobné žaloby byly i loni. Je důležité říct, že žádosti o přezkum se většinou týkaly prací, které opravdu nebyly kvalitní. Jsem si jistý, že po jejich zveřejnění by většina zainteresované populace pochopila, že hodnotitelé nepochybili tak, jak se obecně tvrdí.

Co se ale týče zveřejňování informací o maturitách, tak společnost Scio vám vytýká, že Cermat tají informace, jak se připravují a vyhodnocují testy či různé statistiky. Dokonce se to řešilo u soudu.
Městský soud pouze vrátil kauzy k novému projednání. My informace, které se netýkají přímo zadání, nijak netajíme a jde-li o oprávněnou žádost, pak jí vyhovíme. I mě však zarazilo, že zhruba 90 procent žádostí podle 106 (zákon o svobodném přístupu k informacím - pozn. red.) je ze Scia, které komerčně působí ve stejné oblasti. Pravdou je, že ve třech případech máme podle rozhodnutí ministerstva požadované dokumenty vydat. Jedná se o smlouvy na základě výběrových řízení, studii proveditelnosti a žádosti o data výsledků.

Vrátit sloh do škol je krok zpátky, ale budu respektovat zákon

Ministr školství Petr Fiala v červenci představil změny maturit na další dva roky, které mu doporučila jeho odborná komise (více o změnách čtěte zde). Souhlasíte s nimi?
Jsem ředitelem organizace přímo podřízené ministerstvu a připravím maturity podle zadání ministerstva.

Zářijové maturity

K podzimnímu termínu se přihlásilo zhruba 23 tisíc studentů. Z toho 17 tisíc středoškoláků zkoušku opravuje, 6 tisíc ji skládá poprvé. Od 3. do 7. září maturanty ve spádových školách čekají didaktické testy a písemné práce. Ústní část budou dělat na svých školách mezi 11. a 20. zářím. Cermat vydal příručku, jak zvládnout slohovou práci z češtiny (více o příručce čtěte zde), informace k maturitám šíří i prostřednictvím sociálních sítí.

Z vaší řeči ale vyznělo, že jste zastáncem spíše toho, aby slohové práce z češtiny i nadále opravovali nezávislí hodnotitelé.
Ano, v tomto směru si myslím, že vrácení hodnocení do škol je krok zpátky především ve srovnatelnosti hodnocení. Pokud to ale bude zákonem ustanoveno, tak připravíme maturitu co nejlépe podle zákona.

Vadí vám, že se tím oslabí role Cermatu?
To je jen zdánlivé. Rozsah práce na maturitní zkoušce nesouvisí ani tak moc s rozsahem předmětů, ale především s rozsahem zkoušek, které realizujeme. Maturantů bude zhruba stále stejně, tudíž realizovaný počet "žákozkoušek" se nebude příliš měnit. Horší je to samozřejmě s úrovněmi obtížnosti, tam si myslím, že to neoslabí roli Cermatu, ale roli maturity jako takové.

Fialova komise má nyní připravit vizi, jak budou maturity dlouhodobě vypadat. Jaká je vaše představa?
Moje představa je rozumně pojatá maturitní zkouška metodou počítačem podporovaného víceúrovňového testování. Jde o to umožnit žákovi docílit základní úrovně a přitom mu dát šanci, když si ověří, že základní úroveň splnil, že může pokračovat dál v řešení testu tak, aby se pak mohl stát podstatnou součástí přijímacího řízení na vysokou školu.

Jste například zastáncem povinné matematiky?
Ano, ale v rámci strukturované maturitní zkoušky pro omezenou skupinu oborů, například gymnázia. Povinná matematika je pro některé obory smrtící, udělat ji povinnou, by znamenalo téměř znemožnit maturování žáků některých oborů. Podobné je to i u cizího jazyka. Myslím, že se postupně dojde k tomu, že bude povinná angličtina. Opět ale existují určité obory, ve kterých by povinná angličtina měla stejný dopad jako povinná matematika.

Jak často jste v kontaktu s ministrem Fialou a nakolik od něj cítíte podporu?
Jeho podpora pro mě byla deklarovaná při jmenování. Pro mne je to dostačující, v každém případě však necítím, že by neexistovala.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Vichřice prošla Českem. Ochromila dopravu, bez proudu je sto tisíc míst

Vichřice spojená s tlakovou níží Sabine v Česku v pondělí odřízla téměř 300 tisíc odběratelů od elektřiny, večer se...

Výstražná mapa zčervenala. Kvůli Sabine je vyhlášeno extrémní nebezpečí

Kvůli orkánu Sabine meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí, které bude na dvou třetinách území extrémní. Nejvyšší...

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

Hlavní hygienička bude možná muset kvůli vzdělání skončit ve funkci

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová možná bude muset do roka opustit svou funkci. Důvodem je to, že nemá vzdělání, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

V Česku padaly teplotní rekordy, v Klatovech naměřili přes 18 stupňů

Na pětině meteorologických stanic v Česku měřících déle než 30 let v neděli padly teplotní rekordy. Nejvyšší byla...

Milion chvilek zahájí protestní akce na únorové výročí komunistického puče

Série protestních akcí a veřejných diskusí v krajských městech započne 25. února v Plzni, skončí velkou akcí 2. června...

Policie obvinila zaměstnance finančního ředitelství, měl vzít úplatek

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku. Podle kriminalistů...

Poslední rozloučení s filozofem Erazimem Kohákem, dorazilo dvě stě lidí

Na dvě stovky lidí dorazilo v neděli odpoledne na poslední rozloučení s významným filozofem a ekologem Erazimem Kohákem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....