Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Chaos musí přestat, změny maturit podpoříme, jsou zajedno politici

  21:03aktualizováno  21:03
Poslanci i senátoři velmi pravděpodobně kývnou na změny maturit. Situace je podle nich natolik vypjatá, že potřebuje uklidnit. Ministr školství Petr Fiala úpravy na příští dva roky představil minulý týden. Slohovky budou opět opravovat učitelé maturantů, místo dvou variant zkoušek bude pouze jedna.
Zákonodárci podpoří změny maturit, které navrhl ministr školství Petr Fiala (ilustrační foto).

Zákonodárci podpoří změny maturit, které navrhl ministr školství Petr Fiala (ilustrační foto). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Návrh podpoří koaliční i opoziční strany. "Nebudeme ti, kdo do toho budou házet vidle. Ministrovi rozumím, potřebuje to teď na dva roky zklidnit a stabilizovat," říká školský expert ODS poslanec Walter Bartoš.

Revizi maturit vítá i předsedkyně výboru Anna Putnová z TOP 09. Poslankyně před časem připravila vlastní návrh zákona, podle kterého by ve společné centrální části maturit byly jen didaktické testy z češtiny, matematiky a cizího jazyka. "Toto je sice změkčení našeho návrhu, ale pokud je na tom shoda odborníků, kteří se sešli v komisi, tak to budeme respektovat," říká Putnová. 

Jak se změní maturity

Ve společné (centrální) části maturit zůstávají dvě povinné zkoušky - čeština a cizí jazyk nebo matematika. V češtině bude didaktický test zadáván a hodnocen centrálně, písemné práce a ústní část budou na rozdíl od letoška hodnocené na školách. Maturity z cizího jazyka a matematiky zůstávají ve stejné podobě, ve všech předmětech ale zmizí dva stupně obtížnosti. Dosud se počítalo, že od roku 2013 budou tři povinné zkoušky - čeština, cizí jazyk a buď matematika, informatika nebo občanský a společenskovědní základ.

Změny, které doporučila ministrova odborná skupina, podpoří také další koaliční strana LIDEM, uvedla místopředsedkyně školského výboru Dagmar Navrátilová.

Opoziční sociální demokracie slibuje, že změny maturit nebude nijak výrazně politizovat. "Podpoříme to. Jiná možnost, než která vzešla z této diskuse, není. Teď je opravdu nutné urychleně reagovat, aby se letošní kolaps neopakoval," tvrdí stínový ministr školství a jeden ze čtrnácti členů Fialova odborného týmu Marcel Chládek.

Zatím není jasné, jak budou hlasovat komunisté a Věci veřejné, při shodě ostatních stran ale na jejich postoji nezáleží. "Mluvím jen za sebe. Správně je pokračování v mém trendu - elektronizaci státních maturit, stejně tak zjednodušení a zlevnění. Správně je též hodnocení slohu učiteli, kteří znají studenta," podotýká exministr školství a poslanec VV Josef Dobeš.

Školy budou kromě slohovek hodnotit i ústní část češtiny. Maturanti dostanou vysvědčení dříve a případné odvolání proti výsledku se nebude na rozdíl od letoška časově krýt s přijímacími zkouškami na vysoké školy. Fiala věří, že díky změnám budou maturity levnější, administrativně jednodušší a pro studenty méně stresující.

Ministerstvo úpravy promítne v novelách školského zákona a maturitní vyhlášky. "Změny musí být schváleny do listopadu 2012, jinak by se podle platné legislativy maturita musela realizovat v současném modelu i příští rok," upozornil mluvčí resortu Patrik Kubas.

Podle Chládka by neměl být problém tento termín stihnout. "Lze to udělat i formou jednoduchého pozměňovacího návrhu buď v Senátu, nebo v Poslanecké sněmovně," navrhuje senátor. 

Debatovat se znovu bude o povinné matematice

Od srpna začne Fialova odborná skupina pracovat na dlouhodobé koncepci maturit. "Je potřeba maturity zakonzervovat na delší dobu. Není možné to každé dva roky měnit, protože to velmi znejišťuje studenty a veřejnost," říká Putnová.

Politikům se především nelíbí, že budou všichni studenti dělat stejně těžké zkoušky. Tedy jak gymnazisté, tak studenti odborných škol. "Když nastavíme laťku vysoko, je to stejné, jako bychom chtěli, aby desetibojaři běhali stovku jako Usain Bolt. Když nízko, tak po Boltovi chceme, aby běhal stovku za slabých jedenáct vteřin," pomohl si Bartoš srovnáním z atletiky. 

Poslanec ODS nabízí ke zvážení polský model, kdy všichni studenti dělají základní verzi. Tu obtížnější, která zajímá vysoké školy, si přidají pouze ti, kteří o to mají zájem. "Těžší úroveň není známkovaná, ale hodnocená procentem úspěšnosti. Pokud v ní student neuspěje, tak nepropadne, protože má alespoň tu základní," říká Bartoš.

Dobeš argumentuje, že některé vysoké školy už podle vyšší úrovně maturity začaly přijímat studenty. Její zrušení je prý pouze v zájmu soukromých firem typu Scio, podle jejichž testů některé univerzity přijímají studenty. Podle Navrátilové by se mělo zvážit, zda u odborných škol a učilišť neosekat společnou část maturit. "Jejich studenti by se měli více orientovat na praxi," doporučuje poslankyně.  

Řada odborníků se přiklání k návrhu Putnové. To by mimo jiné znamenalo udělat z matematiky povinný předmět. "V odborné skupině je pro to hodně zastánců. Přikláním se spíše k tomu, že bychom měli její výuku zkvalitnit a zpopularizovat," uvedl Chládek. Podle něj je také potřeba zabývat se situací tisícovek studentů, kteří u maturit neuspějí. "To jsou velmi špatně zaměstnatelní lidé, protože nemají v rukou vůbec nic," upozorňuje. 

U maturit letos neuspělo téměř 20 tisíc studentů (21,2 procenta), na zářijovou opravu se přihlásilo 17 tisíc z nich. Dorazí i dalších šest tisíc studentů, kteří na jaře maturity vůbec nedělali. S žádostí o přezkum výsledků zkoušek uspělo u Cermatu přes 500 z osmi tisíc studentů.

Autor:

  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

VIDEO: Zásah, plameny a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Obcím, které nemají kanalizaci, přispěje ministerstvo na domácí čistírny

Mírov není jen hrad se slavnou věznicí, odkud utekl Jiří Kajínek. Je to taky jedna z prvních obcí, kde se ve stínu...

Havel ve svetru na poštovní známku neprošel, ačkoliv se mu líbila

Jen jeden žijící Čech může mít svou oficiální poštovní známku, prezident. Je to ryze česká kuriozita, monarchistický...

Hamáček chce změnit volby. Zavedl by jeden obvod s dlouhou kandidátkou

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo čtrnácti...

Havloid se hlásí, řekl Vondra ODS. Chce, ať Češi vyberou národního ptáka

„Nečekal jsem, kolik z vás bude žádat návrat stárnoucího havloida zpět do práce,“ zahájil Alexandr Vondra návrat do...

Najdete na iDNES.cz