Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto

Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sčítání lidu online ušetří čas. Lidé se mohou dále dobrovolně hlásit k víře

  • 60
Při sčítání lidu, které proběhne příští rok, podle odhadu Českého statistického úřadu využije možnost vyplnit online formulář asi šedesát procent lidí. Vyplňování online formuláře bude oproti tištěnému jednodušší, návodné a zabere asi patnáct minut. Lidé budou moci nadále dobrovolně uvádět i to, zda se hlásí k nějaké národnosti nebo náboženské víře.

Sběr dat online odstartuje o půlnoci z 26. na 27. března 2021 a potrvá do 9. dubna. Online formulář je podle zástupců ČSÚ možné vyplnit odkudkoliv skrz webový formulář nebo mobilní aplikaci. Následně budou domácnosti, které nevyužijí možnost formulář vyplnit elektronicky, do 11. května obcházet sčítací komisaři.

Za jednu z výhod online sčítání považuje předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček omezení přenosu nemocí. „Při online sčítání se nenakazíte ani chřipkou ani koronavirem,“ uvedl. V důsledku šíření nového typu koronaviru podle Rojíčka online variantu využije možná ještě více než šedesát procent respondentů. Podle dostupných informací variantu online využilo při posledním sčítání v roce 2011 pouze 25 procent lidí.

Počet zjišťovaných údajů se oproti poslednímu sčítání zúžil téměř na polovinu. Podle ředitele odboru statistik obyvatelstva ČSÚ Roberta Šandy bude vyplňování formuláře výrazně jednodušší díky možnosti využít informace ze státních registrů. „Jedná se o zdroje, jenž pomohou zredukovat otázky a pomohou zkvalitnit výsledky sčítání. Zjišťovat se podle něj bude pouze to, co nelze zjistit jiným způsobem,“ doplnil Šanda.

Prostřednictvím formulářů bude Český statistický úřad zjišťovat jména a příjmení lidí, druh a číslo dokladu jejich totožnosti, datum narození a pohlaví, místo pobytu, národnost, mateřský jazyk, dosažené vzdělání, počet dětí, povolání nebo dojíždění do zaměstnání.

Statistici budou zjišťovat také způsob bydlení, velikost bytu, připojení na plyn a vodovod, způsob vytápění nebo složení domácnosti, tedy seznam lidí v bytě a vztahy mezi nimi. Nadále budou moci dobrovolně uvádět vyznání.

„Zcela odpadnou otázky týkající se vybavenosti domácnosti například koupelnou nebo osobním počítačem,“ uvedl Šanda. Podle něj budou také mnohem jednodušší otázky týkající se velikosti bytu, vzdělání či dojíždění do školy či zaměstnání.

Dvě pohlaví, dobrovolné přihlášení k víře

Některé kolonky ve formuláři budou pevné, tudíž bude mít respondent na výběr z daných možností. To se týká například pohlaví. I nadcházející sčítání lidu bude mít ve formuláři kolonku národnost a náboženská víra, jejichž vyplnění bude i nadále dobrovolné.

Rytíři Jedi možná opět zasáhnou do sčítání lidu. Údaje o víře asi zůstanou

Předseda ČSÚ Marek Rojíček absenci dotazu již v minulosti zdůvodňoval tím, že při minulém sčítání na něj odpověděla jen zhruba polovina lidí. Pro mnohé z nich to byla otázka citlivá a řada lidí uváděla „zcela nesmyslné vyznání“.

„Co se týká kolonky vyznání, již v minulém sčítání tuto kolonku asi pětačtyřicet procent lidí nevyplnilo, v původním návrhu jsme ji ani nezařazovali, nicméně se ve Sněmovně objevil požadavek, aby tato otázka zařazena byla,“ uvedl Rojíček pro iDNES.cz. Podle něj je zde tedy stejný problém jako před deseti lety, pokud řada lidí neodpoví, bude se jednat o zkreslená data.

S nezařazením otázky na vyznání v minulosti souhlasil i kardinál Dominik Duka. „Církev má vlastní statistiky,“ řekl v minulosti Duka. Podle Rojíčka ale data z těchto statistik propojit nelze.

O pětinu levnější

Podle ředitele České pošty Romana Knapa se do sčítání se zapojí téměř deset tisíc komisařů a pošta bude mít na starosti tisk, distribuci a zpracování papírových formulářů. Rozpočet projektu je 2,1 miliardy korun. Rojíček řekl, že sčítání se srovnáním cenové hladiny před deseti lety a nyní bude asi o pětinu levnější. Minulý cenzus vyšel na 2,27 miliardy korun. 

Od 1. září do 22. října letošního roku proběhne zkušební sčítání, do kterého ČSÚ zapojí 25 tisíc domácností. „Než začne celá akce na ostro, je potřeba si všechny procesy a akce zkusit nanečisto a odhalit tak možné rezervy,“ doplnil Rojíček.

Pokuta až deset tisíc

Přibylo věřících bez vyznání a Moravanů, rytířů Jedi je víc než Romů

Za nevyplnění formuláře nebo jeho záměrně chybné vyplnění bude hrozit pokuta 10 tisíc korun, za zneužití údajů ze sčítání až půlmilionová sankce.

Poprvé bylo sčítání lidu na českém území v roce 1869. Od roku 1918, tedy od vzniku samostatného Československa, se jich uskutečnilo devět. Zatím poslední bylo před devíti lety, kdy se dotazníky daly poprvé vyplňovat přes internet.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video