Životní filosofii rytířů Jedi ze slavné sci-fi ságy Hvězdné války v Česku vyznává 15 070 obyvatel. Nejčastěji to jsou lidé z Prahy (tři z tisíce, celkem 3 977 lidí), nejméně pak z Vysočiny, kde se ke "světlé straně Síly", jak se rytířům Jedi ve filmech přezdívá, přidalo jen 0,08 % obyvatel.
Vzestupu "jediismu" předcházela kampaň na síti Facebook. Někteří lidé tuto víru uvedli z recese.
Statistik on-lineBez sčítání lidí, domů a bytů by se stát nedozvěděl například to, jak dlouho a čím lidé dojíždějí do práce, či jaký mají vztah k náboženství nebo národnosti. Tak přesvědčoval odpůrce této akce v on-line rozhovoru na iDNES.cz místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal. |
"Statistikům nepřísluší soudit, zda něco je či není náboženským hnutím. Malé okresní město není zanedbatelný jev," přirovnal místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal počet vyznavačů Síly například k počtu obyvatel Ústí nad Orlicí.
Sčítání potvrdilo, že populace stárne. Dětí do čtrnácti let bylo například před 50 lety dvaapůlkrát více než dnes, uvedli statistici. Nejstarší obcí je Pacov v Kraji Vysočina, nejmladší Lysá nad Labem ve Středočeském kraji. Na přírůstku obyvatel, který činí přibližně 300 tisíc za deset let, mají rozhodující podíl cizinci.
Pokud jde o národnost, nejvíce lidí se logicky pokládá za Čechy (6 732 104). Oproti minulému sčítání ale mnohem více lidí uvedlo moravskou národnost, a to zejména na jihu Moravy - zatímco před deseti lety to bylo asi 380 tisíc, nyní 522 tisíc. Počet obyvatel Moravy je ovšem vyšší, ne každý se ale v příslušné kolonce k národnosti přiznal.
To je i případ romské národnosti. Letos ji uvedlo 13 150 obyvatel, o něco více než před 10 lety (11 746). I Romů ovšem v Česku ve skutečnosti žije mnohem více, podle pět let starých údajů 150 až 300 tisíc, jen nevyplnili národnost. Z těch, kteří ji vyplnili, pak převážná část uvedla vedle romské také národnost českou či moravskou.
Věřím, ale sám za sebe
Zajímavá čísla přinesla otázka na víru. Ta byla dobrovolná a také u ní se projevilo, že lidé na dobrovolné otázky neodpovídali tak často jako v předchozích sčítáních.
Sčítání přehledněHlavní výsledky sčítání a srovnání s minulostí |
"Překvapilo nás, že se zvýšil počet lidí, kteří dobrovolně na otázky víry či národnosti neodpověděli. Důvodem je to, že lidé nemají rádi úřady a nechtějí s nimi komunikovat. Na druhé straně se počet lidí hlásících se k moravské či slezské národnosti zvýšil, nedá se tedy paušálně říci, že by lidé odpovídat nechtěli," shrnul to Drápal.
Pět milionů lidí, pětkrát více než před deseti lety, se k víře nevyjádřilo. Nejvíce příznivců má římskokatolická církev (1 083 899), následovaná evangelíky a husity. Sedm set tisíc lidí uvedlo, že věří, ale nepřihlásilo se k žádné z registrovaných církví. To je ale dáno skutečností, že při minulém sčítání kolonka "věřící - nehlásící se k žádné církvi ani náboženské společnosti" chyběla.
Více vysokoškoláků i negramotných
Přibylo také lidí na obou stranách vzdělanostního spektra. Sčítání evidovalo už 1,1 milionu lidí s vysokoškolským diplomem (oproti 762 tisícům před deseti lety). Lidí, kteří vůbec nechodili do školy, je 47 tisíc, tedy o devět tisíc více než při minulém sčítání.
Největší podíl vysokoškoláků má Praha (22,5 %), nejmenší Karlovarský kraj (7,2 %). Krajští politici z Karlovarska si na "odliv mozků" často stěžují, platové podmínky v regionu totiž jsou proti Praze bídné.
V Ústeckém a Karlovarském kraji také tvoří lidé bez jakéhokoliv vzdělání téměř jedno procento obyvatel.
Podrobné výsledky sčítání lidu Český statistický úřad zveřejní příští rok. Pro úřad je sčítání akcí desetiletí. Tomu odpovídal i plánovaný rozpočet 2,5 miliardy korun. Předsedkyně úřadu Iva Ritschelová upozornila, že skutečné náklady na sčítání budou nižší kvůli škrtům ministerstva financí a úsporám.
"Z původního rozpočtu uspoříme zhruba 200 milionů korun," řekla iDNES.cz Ritschelová. Cena za sčítání bude přesně vyčíslena příští rok. To už ale budou statistici pomalu připravovat sčítání pro rok 2021.