Představitelé pěti opozičních stran - první místopředsedkyně TOP 09 Markéta...

Představitelé pěti opozičních stran - první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, lídr STAN Vít Rakušan, předseda ODS Petr Fiala, lídr lidovců Marek Výborný a předseda Pirátů Ivan Bartoš na společné tiskové konferenci. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Než navrhneme hlasovat o nedůvěře, chceme znát pozici ČSSD a SPD, řekl Fiala

  • 695
Pětice opozičních stran - ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN - položila několik otázek předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi a SPD Tomio Okamurovi. „Než navrhneme hlasování o nedůvěře vládě, tak chceme, aby každý slyšel, každý v této zemi věděl, jaká je pozice stran,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. S Hamáčkem i Okamurou chce pětice stran jednat.

Opozičních strany především zajímá, jaké jsou hranice jejich podpory pro vládu premiéra Andreje Babiše.

„V Poslanecké sněmovně existuje pevná politicko-mocenská koalice předsedy vlády s ČSSD, SPD a KSČM, která zajišťuje premiérovi Babišovi bezpečnou většinu bez ohledu na vážnost jeho osobních a podnikatelských problémů,“ řekl na společné tiskové konferenci pětice opozičních stran Fiala.

Hlasování o nedůvěře vládě do prázdnin?

Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že v jednání je varianta s termínem hlasování o nedůvěře do prázdnin.

Menšinová vláda ANO a ČSSD už loni 23. listopadu ustála ve Sněmovně pokus opozice o vyslovení nedůvěry. Strany tehdy reagovaly na informace v kauze Čapí hnízdo včetně údajného únosu syna premiéra Babiše na Krym. Pro vyslovení nedůvěry se vyslovilo všech 92 tehdejších poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Aby kabinet padl, opozice by musela pro návrh získat nejméně 101 hlasů.


„Konstatujeme, že politické strany ČSSD, SPD a KSČM přebírají plnou politickou odpovědnost za střet zájmů předsedy vlády, za případné finanční škody pro české daňové poplatníky a za reputační škody pro český stát,“ uvedl lídr ODS Fiala, po jehož boku byl šéf Pirátů Ivan Bartoš, lídr lidovců Marek Výborný, místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová, která zastoupila zdravotně indisponovaného šéfa strany Jiřího Pospíšila, a lídr STAN Rakušan.

Právě tyto strany nedokázaly v úterý při debatě o auditní zprávě Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše prosadit usnesení, jímž by vyzvaly vládu k zastavení nenárokových dotací Agrofertu, který Babiš převedl do dvou svěřenských fondů.

„Zatímco to politicko-mocenské spojení předsedy vlády s KSČM považujeme za svým způsobem logické a historicky opodstatněné, tak se obracíme na politické strany ČSSD a SPD obracíme, aby odpověděly na zásadní otázky,“ řekl Petr Fiala.t

Otázky pro Hamáčka a Okamuru

Hamáčka se pětice předsedů stran ptá, zda bude ČSSD nadále podporovat premiéra ve funkci, pokud finální verze auditu Evropské komise dospěje k podobným závěrům jako předběžná, za jakých okolností ČSSD podpoří zastavení dotací pro Agrofert a zda sociální demokracie považuje za správné, aby čeští daňoví poplatníci nadále přispívali na podnikání Agrofertu. „V případě, že by došlo k obžalobě Andreje Babiše, zda považuje ČSSD za možné, aby nadále vykonával funkci předsedy vlády,“ citoval lídr ODS z otázek pětice opozičních stran pro Hamáčka.

Okamury se opoziční strany zeptaly, zda má ambici nahradit ČSSD ve vládě s hnutím ANO, další otázky jsou stejné jako u Hamáčka, jen šéf SPD dostal navíc otázku, zda podpoří vyslovení nedůvěry vládě, když bude Babiš obžalován.

„Ocitli jsme se v situaci, kdy vládní koalice, ministři, stínoví vládní partneři KSČM a SPD kryjí střet zájmů českého premiéra. Namísto sebereflexe a racionálního řešení situace jsme svědky toho, že vláda odmítá jednat transparentně, trestně stíhaný premiér hystericky kope kolem sebe a útočí na nezávislé orgány Evropské unie a na pozadí toho všeho naši občané nadále dotují soukromý byznys premiéra této země. A současný 50 miliardový propad rozpočtu premiér na jednání Sněmovny svedl na Evropskou unii,“ uvedl lídr Pirátů Ivan Bartoš.