Alergolog Josef Špičák se stal Rytířem českého lékařského stavu.

Alergolog Josef Špičák se stal Rytířem českého lékařského stavu. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Rytíř, který z jeviště slezl do ordinace

  • 3
Když se řekne rytíř, představí si každý urostlého muže v brnění. Rytíř, jaký byl dnes v Břevnovského kláštera pasován, sice nemá brnění ani meč, ale tímto titulem se pyšní právem. Přední český dětský alergolog profesor Václav Špičák si svůj titul 16. rytíře českého lékařského stavu vydobyl svou prací, mimořádným přínosem pro medicínu i statečným chováním.

Psal se rok 1948 a Praha si pomalu zvykala na novou vládu komunistů. Devatenáctiletý Václav Špičák, absolvent Gymnázia Jana Masaryka, měl však v tu dobu jiné starosti.

Stál před životním rozhodnutím. Má pokračovat v herecké dráze, kterou úspěšně nastartoval už během gymnaziálních let, nebo se má stát lékařem? Po dlouhém váhání nakonec vyhrála druhá varianta.

"Jako dítě jsem hrozně často stonal. Díky tomu jsem si možná uvědomil, jak moc je důležité, aby měl člověk někoho, o koho se může opřít," zamýšlí se nad svou tehdejší volbou dnes už osmdesátiletý profesor. Mladý maturant byl přijat na lékařskou fakultu, a když byl ve třetím ročníku, přihlásil se na nový obor pediatrie čili dětské lékařství.

Jeden okres = jeden lékař

"Tehdy se rozhodlo, že v každém okrese musí být jeden dětský lékař. Vůbec jsem neváhal. Mé srdce bilo pro pediatrii už tehdy," vzpomíná se smíchem. Tehdy se také seznámil se svým budoucím zaměřením – alergologií.

"K alergologii mě přivedl profesor Švejcar, který už tehdy pochopil, že alergická onemocnění budou v životě lidí hrozně důležitá," vzpomíná přední dětský alergolog Václav Špičák. O tom, že měl pravdu, svědčí fakt, že alergických onemocnění rok od roku přibývá.

"U nás jimi trpí už třicet procent obyvatel. Během let se alergie staly epidemií 21. století," upozorňuje lékař, který v roce 1960 vytvořil na 1. dětské klinice Fakulty dětského lékařství první lůžkové alergologické oddělení pro děti v republice.

Rozjetou kariéru mladého lékaře, který v 60. letech absolvoval roční studijní pobyt v Paříži pod vedením evropských lékařských kapacit, zbrzdil až příchod roku 1968.

"Pocházel jsem z rodiny, která byla levicově orientovaná a já smýšlel stejně. Proto byl pro mě rok 1968 největším zklamáním," popisuje Špičák.

Společně se studenty organizoval stávkové hnutí a s kolegyněmi umožnil natáčení televizních rozhovorů s významnými osobnostmi v budově dnes již neexistující kliniky. "Přiváželi jsme je tam sanitkami," říká Špičák. Za tento odpor byl převeden jako vědecký pracovník nejnižšího stupně do Výzkumného ústavu vývoje dítěte a byl vyloučen z KSČ.

Sedm let trvalo, než se mohl opět vrátit ke své práci. Dnes má na svém kontě více než 180 odborných publikací a řadu ocenění.

"Alergie je jako detektivka. Je spjatá se životním prostředím, způsobem života, genetickou výbavou a spoustou dalších věcí," popisuje Špičák. "Právě u alergií musí lékař mnohem víc naslouchat svým pacientům a to je přesně to, na co bychom neměli při současném technickém vývoji medicíny zapomínat," upozorňuje Václav Špičák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video