Jedna z variant seznamu nepřátelských zemí

Jedna z variant seznamu nepřátelských zemí | foto: Repro ze zpravodajství Rossija-1

Rusko chce dát Prahu mezi nepřátele. Hrdost, odveta, bu bu bu, reagují Češi

  • 1704
Česko se s největší pravděpodobností ocitne na ruském seznamu nepřátelských zemí, jejichž zastoupení budou čelit značným omezením, mimo jiné co do možností najímání ruských pracovníků. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov agentuře Ria Novosti řekl, že bude v brzy zveřejněn. V Česku vyvolal záměr mimo jiné projevy hrdosti i volání po odvetě.

Televize Rossija-1 v posledních 24 hodinách přišla hned s dvěma variantami seznamu. V obou je bezpečně Česko společně s USA, Polskem, třemi pobaltskými státy, Velkou Británií a Ukrajinou. V první verzi ještě umístila Gruzii, pak místo ní Kanadu a Austrálii.

Ruský prezident Vladimir Putin před necelým týdnem podepsal dekret, který omezuje počet místních zaměstnanců pracujících na zahraničních diplomatických misích. Nařídil také vypracovat seznam „nepřátelských zemí“, na které se omezení budou vztahovat. Reagoval tak na sérii vyhošťování diplomatů například z Česka, USA či Polska.

Sergej Lavrov uvedl, že vláda má konkrétní pokyny, přičemž kritéria jsou jasná. „Takže si myslím, že nemusíme dlouho čekat,“ podotkl.

Na domácí politické scéně se už objevily první ohlasy. Například poslankyně ODS Jana Černochová napsala na Twitteru: „Já jsem spokojená. Amíky asi nikdy neskočíme a Polsko je moje krev a druhá The Homeland.“ Její stranický kolega a europoslanec Alexandr Vondra k tomu dodal: „ Ano, Putin nás zařadil do vybrané společnosti. Cítím se v ní fajn, byť si to s těmi nahoře snad ani nezasloužíme...“

Litujete toho, že Česko bude zřejmě na seznamu nepřátel Ruska?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 5. května 2021. Anketa je uzavřena.

K situaci se vyjádřil i předseda STAN Vít Rakušan. „Na daném seznamu jsou z mého pohledu sebevědomé země, které nejsou ochotny se smířit s ruskou agresivní zahraniční politikou. Objektivně - pokud na našem území spáchá jakákoliv země teroristický čin, tak nás jistě za přátele nepovažuje. A takovou zemi ani při nejlepší vůli nemůžeme za přítele považovat ani my. Daný seznam tedy odráží realitu, za níž je plně odpovědná Ruská federace,“ uvedl pro iDNES.cz Rakušan.

„To je takové bu bu bu“

Na ruský seznam reagoval i Karel Schwarzenberg: „To je takové: bu, bu, bu. Budou se nejrůznějšími způsoby snažit nás znervóznit. Nesmíme na to dbát, musíme zůstat klidní.“

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová konstatovala, že Česko je na ruském seznamu nepřátel v dobré společnosti: „Na ruském „seznamu nebezpečných zemí“ je spolu s námi i USA, Polsko, Velká Británie, pobaltské země nebo Ukrajina. To jsme se ocitli ve velmi dobré společnosti. Jistě prezident a vládní garnitura dělají všechno proto, abychom naopak skončili na seznamu spřátelených zemí Ruska, ale tam už jsme v minulosti jednou byli. A nedopadlo to tehdy moc dobře.“

Také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se domnívá, že je Česko na ruském seznamu v dobré společnosti. „Takový seznam Ruska nechápu, k čemu takový seznam vlastně je? Ale každopádně jsme v poměrně dobré společnosti, když kolem nás v tom seznamu jsou státy jako Velká Británie či Polsko.“

„Apeluji na ministra obrany Lubomíra Metnara, aby urychleně vydal pokyn k obraně Karlových Varů. Ba ne. Dělám si srandu. Správnou odpovědí na tuhle šarádu je jednoznačně zpřísnění vízové politiky vůči Ruské federaci,“ reagoval starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09, který stojí za odstraněním pomníku generála Ivana Koněva v jeho obvodu.

Nová fakta v kauze Vrbětice. Jak odstartovalo vyhošťování diplomatů

„Zatím jsme v této souvislosti od ruské strany neobdrželi žádnou oficiální informaci, záležitost proto komentovat nebudeme,“ vyjádřil se odbor komunikace ministerstva zahraničních věcí.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz iDNES.cz odpověděl, že pokud se Česko skutečně objeví na tomto seznamu, půjde ze strany Ruské federace o nepřátelský akt.

Příčinou ochlazení česko-ruských vztahů je vývoj ve vyšetřování výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Kvůli zjištění českých úřadů, že za útokem stojí ruští tajní agenti, vypukla diplomatická roztržka mezi oběma zeměmi. Česko i Rusko si vzájemně vyhostily desítky diplomatů a dalších zaměstnanců svých ambasád. Moskva obvinila Prahu, že jednala z popudu Washingtonu. Že je Česko v americkém vleku naznačil ve čtvrtek i bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv.

Poté Rusko pokračovalo v sérii dalších obvinění ve snaze zpochybnit věrohodnost českých závěrů vyšetřování.

Byl to Lavrov, kdo za „naprosto rozumná“ označil nedělní vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana o nezbytnosti vyšetřit všechny verze výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích. A šel tak daleko, že vyjádřil podezření, že Česko disponovalo zakázanými zbraněmi podle mezinárodních úmluv. To české ministerstvo obrany obratem popřelo.

O tom, nakolik byla ruská strana dotčena razancí české reakce, svědčí i stížnost Putina v rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Na provokace tvrdě odpovíme, varoval Putin Západ. Vrbětice nezmínil

Česko a Rusko dospěly k dohodě o paritním zastoupení na ambasádách. Nyní má být na každé straně sedm diplomatů a více než dvě desítky dalších pracovníků v administrativě a technických službách. Dodržení stejného počtu se týká i zaměstnanců najímaných na místě. Zatímco Rusko tratilo v případě diplomatů, kdy jich mělo o desítky více, v tomto případě je to obráceně. Česko se bude muset vzdát desítek ruských zaměstnanců, zatímco z Čechů pro Rusy pracoval jen zlomek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video