Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Na provokace tvrdě odpovíme, varoval Putin Západ. Vrbětice nezmínil

  12:11aktualizováno  14:28
Ruský prezident Vladimir Putin pronesl své tradiční poselství občanům. V tom kritizoval Západ za sankce a údajné státní převraty. Jeden se prý chystal v Bělorusku. Rusko nechce spálit mosty, ale odpoví tvrdě na provokace, řekl. Doufá prý, že nikoho nenapadne ve vztazích s jeho zemí překročit meze. O tom, kudy meze povedou, rozhodne v každém případu samo Rusko, dodal.

Rusko podle šéfa Kremlu hájí své zájmy ve světě, dělá to však v souladu s mezinárodním právem. „Pokud někdo vnímá naše dobré záměry jako netečnost či slabost a sám chce spálit či dokonce vyhodit do povětří mosty, měl by vědět, že ruská odpověď bude asymetrická, rychlá a tvrdá,“ prohlásil dlouholetý ruský vládce. 

Rusko hrozí Čechům další odvetou. Na každý váš krok přijde odpověď, varuje

„Organizátoři jakýchkoliv provokací, ohrožujících základní zájmy naší bezpečnosti, budou litovat toho, co spáchali, jak už dávno nelitovali,“ dodal Putin a dočkal se potlesku svých posluchačů ve výstavní síni Manéž u Kremlu v centru hlavního města. 

Kritizoval Západ za „nezákonné“ sankce a za přípravu státních převratů v ruském okolí. Puč a vražda hlavy státu se podle Putina chystala i v Bělorusku. 

To je nejbližším spojencem Moskvy a po loňských volbách v něm vypukly nebývalé protesty. Lidé totiž mají deklarované vítězství dosavadního prezidenta Alexandra Lukašenka za zmanipulované a žádají jeho odchod. 

Ten však za podpory Moskvy neodstoupil a protesty brutálně potlačil. Západ uvalil na Lukašenka a jeho spolupracovníky sankce. V minulých dnech Minsk a Moskva oznámily, že byl překažen pokus o atentát na Lukašenka.

Putin Evropu a Spojené státy dále varoval před překročením „nepřekročitelných mezí“ ve vztazích s Ruskem. „Kudy tyto meze povedou, budeme určovat sami v každém konkrétním případu,“ řekl. Rusko nechce spálit mosty, ale na zahraniční provokace odpoví tvrdě a rychle, zdůraznil vládce Kremlu. Žádnou konkrétní západní zemi přitom přímo nejmenoval.

Prezident promluvil v době, kdy napětí v Rusku i na mezinárodní úrovni dál roste. Opět se vyostřuje situace na východě Ukrajiny a už tak napjaté vztahy se Západem se v posledních týdnech dále zhoršily. Ruské diplomaty v posledních dnech vyhostily Spojené státy, Polsko a také Česká republika.

Vrbětice jsou útokem na celou EU, zareagujme, vyzvali lídři europarlamentu

Moskva reagovala hněvivě a vzápětí vykázala ze země diplomaty všech tří zemí, v případě Česka a Polska jich vyhostila více než Praha nebo Varšava.

Česko v sobotu vyhostilo osmnáct ruských diplomatů, které identifikovalo jako členy ruských tajných služeb. A to kvůli podezření, že agenti ruské vojenské rozvědky GRU způsobili výbuchy ve skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Moskva to kategoricky odmítla a vyhostila dvacet pracovníků české ambasády. 

Eskalace zřejmě nekončí, ruský velvyslanec v Praze je ve středu odpoledne očekáván na českém ministerstvu zahraničí. K napětí mezi Českem a Ruskem kvůli této kauze se však ruský prezident nevyjádřil.

„Pojďme jednat o strategických zbraních“

Naproti tomu Putin v projevu navrhl velmocem jednat o strategických zbraních. „Rusko, které vede ve vytváření bojových systémů nové generace, v rozvoji moderních jaderných sil, ještě jednou snažně navrhuje partnerům posoudit otázky spjaté se strategickými zbraněmi, se zajištěním globální stability,“ řekl. 

Předmětem jednání se podle něj „může stát vytvoření prostředí nekonfliktní koexistence na základě vyrovnání míry bezpečnosti“. Tato jednání by podle Putina měla zahrnovat „nejen tradiční strategické zbraně, jako jsou mezikontinentální rakety, těžké bombardéry a ponorky, ale i všechny útočně a obranné zbraně, schopné plnit strategické úkoly nezávisle na jejich vybavení“.

Putin také vyjádřil naději, že - jakmile to dovolí epidemiologická situce - se osobně setkají vůdci zemí, které jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN. Rusko je podle něj nakloněno široké mezinárodní spolupráci. Připomněl také roli Moskvy v ukončení loňské arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach.

Vztahy Ruska se Západem prudce ochladly poté, co po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě země na jaře 2014 anektovala ukrajinský Krym a podpořila ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Na akce, které Moskva vysvětlovala jen jako reakci na západními zeměmi organizovaný převrat v Kyjevě, Západ odpověděl sankcemi. 

Běžte se očkovat, nebezpečí trvá, vyzval Putin

Na úvod prohlásil, že se v letošním projevu zaměří na vnitřní záležitosti Ruska, ale přislíbil, že bude věnovat pozornost také bezpečnosti. Začal otázkou pandemie koronaviru. „Moji drazí, neztrácejte bdělost. Nebezpečí přetrvává,“ varoval před zraky členů Federálního shromáždění.

Sputnik ve Sputniku netáhne. Rusové o vakcínu nestojí, viru už se nebojí

Deník Kommersant připomněl, že k polovině dubna se nechalo očkovat okolo sedmi milionů lidí, což představuje 4,8 procenta obyvatel Ruska. „Byl jsem si jist, že překonáme všechny potíže,“ prohlásil šéf státu o pandemii koronaviru. 

Ta si podle vládního operativního štábu vyžádala životy více než 100 tisíc Rusů – a více než dvojnásobek podle statistického úřadu Rosstat, který do statistik započítává i mrtvé, u nichž se nákaza zjistila až po smrti. 

„Statistika nám přináší neradostná čísla,“ připustil Putin, který ve středu také sliboval spoluobčanům vyhlídku na prodloužení průměrné délky dožití.

Prezident poděkoval lékařům a zdravotníkům ze všech končin Ruska, čímž vyvolal potlesk v sále zaplněném zákonodárci, gubernátory, ministry a dalšími členy vládnoucí elity, kteří přišli – většinou bez roušek na obličeji – do výstavní síně Manéž u Kremlu v centru hlavního města. 

Rusko přemísťuje na základny na Krymu vojenská letadla, ukázaly snímky

Všichni hosté podle agentury TASS museli prokázat potvrzení o tom, že mají negativní test na covid-19.

Šéf státu připustil, že pandemie prohloubila sociální problémy a sociální nerovnosti, Rusové ji pocítili na svých příjmech. Odmítl však myšlenku zavedení úředních cen na potraviny a další zboží, které zdražuje.

„Nelze přijmout direktivní opatření, která v 90. letech vedla k prázdným pultům v obchodech,“ řekl. „Hlavní je zajistit růst reálných příjmů občanů,“ zdůraznil. „A dosáhnout hmatatelných výsledků v boji proti chudobě,“ dodal.

Prezident slíbil nové příspěvky rodinám

Stát musí poskytnout podporu především rodinám s dětmi, prohlásil Putin. „Úkolem je snížit na minimum riziko, že takové rodiny upadnou do chudoby. Opatření jsou nutná už dnes,“ zdůraznil. Prioritou mají být rodiny, kdy se o děti stará jen osamělá matka či otec. 

Proto od 1. června dětem od osmi do šestnácti let v takových rodinách bude vyplaceno v průměru 5 650 rublů (asi 1 586 korun), ohlásil. Dodal, že těhotné ženy v nouzi mají dostávat 6 350 rublů měsíčně. 

V polovině srpna se mají rodiny s dětmi ve školním věku dočkat jednorázové výplaty ve výši 10 tisíc rublů na školáka, a to včetně nastávajících prvňáčků. Putin také připomněl předchozí kroky státu v tomto směru, jako je vyplácení „mateřského kapitálu“ v řádu statisíců rublů při narození potomka.

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se loni kvůli pandemii covidu-19 snížil o 3,1 procenta, a zaznamenal tak nejprudší pokles za více než deset let. Ruská centrální banka nicméně nedávno oznámila, že se ruská ekonomika se z útlumu zotavuje rychleji, než se čekalo.

V září budou v Rusku parlamentní volby a Putin potřebuje posílit svou podporu u ruské veřejnosti, podotkla agentura AFP, podle níž zůstává šéf Kremlu stále populární, nicméně jeho vládní strana Jednotné Rusko je vnímaná Rusy jako ustrnulá a zkorumpovaná. 

Putin věří, že povládne navždy. To je strašná chyba, říká kremlolog

Průzkum nezávislého centra Levada z minulého měsíce jí předpověděl jen 21 procent hlasů. Na středeční večer chystají rozsáhlé protesty příznivci uvězněného opozičníka Alexeje Navalného.

Letošní Putinův projev byl už jeho sedmnáctý, naposledy takto promluvil v lednu loňského roku. Nejdelší řeč pronesl v roce 2018, kdy hovořil skoro dvě hodiny. Nejúspornější byl na svá slova v letech 2004 a 2005, kdy oba jeho tehdejší projevy trvaly 48 minut, připomíná TASS s tím, že v průměru poselství o stavu země trvá 75 minut.

V loňském projevu mimo jiné navrhl přijmout řadu změn v ruské ústavě, které později schvalovali Rusové v referendu. Jedna z nich mu umožňuje po vypršení současného mandátu znovu dvakrát kandidovat na prezidentský úřad a zůstat tak v Kremlu až do roku 2036, pokud se pro to rozhodne a bude zvolen.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Bojovat a vyhrát. Pro Ukrajince není jiná alternativa, řekl Zelenskyj

Sledujeme online Ukrajinci nemají jinou alternativu, než bojovat a vyhrát, řekl v pravidelném nočním projevu ukrajinský prezident...

Autor slavné hlášky z Hadího ostrova se dostal z ruského zajetí. Jeho jméno tají

Z ruského zajetí se podařilo osvobodit ukrajinského pohraničníka z Hadího ostrova. Ten proslul díky své nevybíravé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikly fotky z ujgurských lágrů. Komisařka OSN se těší na zajímavá setkání

Fotografie lidi zadržovaných v Sin-ťiangu a další podrobnosti o fungování převýchovných táborů, kterými prošlo množství...

Syrští experti na barelové bomby jsou v Rusku, pomohou s akcemi na Ukrajině

Experti na výbušná zařízení, kteří stojí za nechvalně známými barelovými bombami používanými režimem Bašára Asada v...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...