Jak novela zákona zatočí s týráním zvířat? To ukáže čas, říká advokátka

  • 26
MF DNES nedávno odhalila síť černého byznysu se psy. Navenek líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek se ukázala jako nechutný obchod, na jehož financování se podílí nic netušící společnost. O problému ve čtvrtečním Rozstřelu mluvila předsedkyně platformy ANIMAL EYE Zuzana Rennerová a reportérky MF DNES Kateřina Vaníčková a Eva Zahradnická.

Fotografie postižených zvířat na internetu, kterými spolky vybírají peníze na jejich „záchranu“, se ukázaly jen jako začátek pyramidy třetího největšího ilegálního obchodu v Česku. Na jejím konci jsou množírny psů a koček, které se vyváží do Evropy za miliardy korun ročně. Podobnou zkušenost získal i štáb ČT v pořadu Infiltrace.

Poslanci tento týden schválili zpřísnění trestů za týrání zvířat a za provozování takzvaných množíren. Zbývá již pouze podpis prezidenta. Rennerová novou úpravu novely zákona oceňuje. 

Poznamenala, že provoz množíren dostal vlastní skutkovou podstatu a mohou padat i nepodmíněné tresty. V nejvyšší sazbě to může být osm až deset let. Bude však důležité, jaká bude následující praxe a jak se zákonem budou pracovat soudy a státní zástupci, dodala. 

Spolkům stačí jediné: sehnat psa z množírny, nezvládnutého chovu či romského ghetta. Většinou dostanou tip a v množírnách mají i své „dodavatele“. Když už zvíře mají, mohou tvořit emotivní příběh plný lží o záchraně, zveřejnit ho na sociální síti a vybírat peníze od naivních lidí, kteří přispívají na transparentní účty. Když peníze vyberou, psy prodají za několikatisícové adopční poplatky. Spolky to nic nestojí, naopak vyberou dvakrát. 

Rennerová se však domnívá, že by se tyto spolky rozhodně nemělo házet do jednoho pytle. Jsou i takové, které spíše suplují činnost státu a obcí a starají se o odložená nebo opuštěná zvířata. „Nemluvme o tom, že všechny spolky jsou podvodníci,“ řekla.

Upozornila také, že je zásadní rozdíl mezi útulky a spolky. Útulky mají podstatně přísnější pravidla, musí se registrovat u Státní veterinární správy a jejich činnost je jasně definována.

„Je potřeba vychytat subjekty, které parazitují na tom, že česká veřejnosti je velmi empatická,“ dodala.  

Spolky oproti tomu mají postavení běžného majitele psa. Nezisková organizace  ANIMAL EYE již v minulosti vyzývala k tomu, aby se tím zabývali státní úředníci a situace se více vyjasnila a zároveň, aby se spolky a útulky nestavěly proti sobě. 

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Reportérky MF DNES nedávno odhalily, jak probíhá černý obchod se psy. Vydávaly se za lidi, kteří chtějí psy do dočasné péče a přišly na to, jak někteří chovatelé vydělávají na prodeji zvířat.

Upozornily právě na emotivní příběhy, které o zvířatech vymýšlí a poté na ně vybírají nemalé částky od dárců. Díky tomu, že se mezi tyto chovatele dostaly, poznaly, jak celá věc funguje. „Chceme pokračovat dál a to téma rozšířit,“ řekla Eva Zahradnická na závěr.

Rennerová je předsedkyní odborné platformy ANIMAL EYE, která prosazuje systémové změny v oblasti zájmových chovů zvířat jak v Česku, tak na úrovni Evropské unie.

ANIMAL EYE je celostátní nezisková organizace zabývající se důslednějším prosazováním práv a zájmů zvířat, především těch domácích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video