Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Očekávám promořenost v jednotkách procent, říká spoluautor studie testování

V Česku začíná od čtvrtka testování kolektivní imunity vůči koronaviru. V šesti městech vyrostly provizorní stany, ve kterých se mohou lidé nechat otestovat. „Pokud bude lidí s protilátkami celkově málo, znamená to, že jsme na počátku epidemie,“ popisuje v rozhovoru pro iDNES.cz děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a spoluautor studie testování Aleksi Šedo.
Ve středu ráno začali vojáci se stavbou stanů, kde od následujícího dne budou...

Ve středu ráno začali vojáci se stavbou stanů, kde od následujícího dne budou probíhat odběry pro hloubkové testování obyvatel na koronavirus. Snímek je z Náměstí Míru v Praze. (22. dubna 2020) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jde o testování reprezentativního vzorku populace. Zpočátku jste zmiňovali 25 až 28 tisíc testovaných lidí. O jakém čísle se tedy bavíme a na základě čeho jste konečné číslo nakonec stanovili? 
Jde o 27 tisíc testovaných lidí. Je to suma všech účastníků jednotlivých charakteristických skupin studie. Tyto kohorty byly definovány tak, aby se statistickou spolehlivostí odpověděly na jednotlivé otázky, které chceme pomocí studie zodpovědět.

O jaké otázky jde? Na co se konkrétně zaměřujete?
Studie ukáže, jaký je v populaci podíl těch, kteří si onemocněním již prošli, aniž by o tom věděli, neboť u nich onemocnění covid-19 nevykazovalo žádné nebo jen mírné příznaky. Nebo onemocnění covid-19 prodělali, ale nebylo u nich diagnostikováno.

A my bychom se bez takové studie neobešli?  
Zřejmě obešli, ale chyběly by nám důležité informace. Počet lidí s prokázanými protilátkami na virus SARS-CoV-2 nám totiž pomůže odhalit, v jaké fázi epidemie se nyní nacházíme. Počet lidí s protilátkami, kteří neměli žádné příznaky, pak umožní realisticky kalkulovat opravdovou nebezpečnost a smrtnost nemoci covid-19. 

Získaná data pak budou sloužit jako podklad k racionálnímu a strategickému rozhodování o dalších opatřeních v Česku. Data jsou důležitá především proto, že rozhodování na základě názorů bez opory v nich může vést k situacím, jaké známe z míst, kde epidemii zvládají s většími problémy.

Pokud bude osob s protilátkami celkově málo, znamená to, že jsme na počátku epidemie a promoření české populace teprve začíná.

S odběry vám mají pomáhat studenti a dobrovolníci. Přihlásil se jich dostatek?
S testováním v Praze bude pomáhat zhruba sedmdesát mediků ze studentské iniciativy Dobro1lf, která už od poloviny března působí na 1. lékařské fakultě UK a pomáhá v řadě zdravotnických zařízení. Nyní působí v rámci iniciativy přes pět set studentů po celé České republice, takže studentů je skutečně dostatek.

Kdy má testování konkrétně skončit a kdy budeme znát výsledky?
Testování bude probíhat zhruba týden, a to do doby, než otestujeme požadované množství v jednotlivých oblastech, vždy přibližně pět tisíc lidí. Výsledky budeme znát v průběhu května.

Málo protilátek znamená začátek epidemie

Testovat se bude v Praze, Brně, Litoměřicích a na Olomoucku. Proč právě v těchto oblastech? 
Epidemiologická situace v jednotlivých regionech se velmi liší, proto je důležité zvolit porovnatelné oblasti, které se ale v aktuální chvíli liší mírou zasažení nemocí covid-19. Abychom dosáhli co nejpřesnější informace o promořenosti, nemůžeme porovnávat pouze plošně, takový vzorek by s sebou nesl významné zkreslení a „skryl“ lokálně významné jevy.

Aleksi Šedo (58)

Je lékař, biochemik a patobiochemik. Od roku 2012 je v čele 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, předtím působil jako proděkan pro grantovou problematiku a rozvoj.

Zároveň je přednostou Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a v jeho rámci Laboratoře biologie nádorové buňky, společného pracoviště 1. LF UK a Fyziologického ústavu AV ČR.

Český lékař, biochemik a patobiochemik Aleksi Šedo

Dokážete přiblížit, co by znamenalo, kdyby většina lidí měla v těle protilátky?
Nepovažujeme za pravděpodobné, že většina testované populace bude mít v těle protilátky.

Dobře, co tedy bude naopak znamenat, pokud budou bez protilátek?
Když bude lidí s protilátkami celkově málo, znamená to, že jsme teprve na počátku epidemie a promoření české populace teprve začíná.

Mohou vyjít ze studie ještě další závěry?
Mohou, například se může ukázat rozdílná promořenost v různých věkových skupinách. Čím více bude bezpříznakových osob, tím můžeme onemocnění covid-19 považovat z populačního hlediska za méně nebezpečné.

A jaké výsledky očekáváte vy?
Podle mě bude promořenost v jednotkách procent.

Účast je dobrovolná. Proč? 
Do výzkumné studie obecně nelze nikoho nutit. Účast je zcela bezplatná, zcela dobrovolná a je podmíněna podpisem informovaného souhlasu. V něm testovaný stvrzuje, že se si přečetl informace o studii a testování a udává své základní osobní údaje.

To znamená, že může přijít v podstatě kdokoliv? Nebo je potřeba nějaká „pozvánka“? 
Může přijít kdokoli, kdo je ve věku od 18 do 89 let; Praze a Brně budou testovány také děti ve věku od 8 do 17 let. Musí jít o občany s trvalým či přechodným pobytem v ČR. Další podmínkou je účast testovaného bez akutních zdravotních potíží, bez zvýšené teploty nad 37,5 stupňů Celsia, bez příznaků onemocnění covid-19, bez potvrzené diagnózy této nemoci. A testování také nemůže podstoupit někdo, kdo už má nařízenou karanténu.

Rozsáhlá studie

Říkal jste, že testování se mohou zúčastnit lidé od 18 do 89 let, ale v Praze a Brně se mohou zúčastnit i děti. Proč jen v těchto dvou městech? 
Jde o dvě největší oblasti studie, tím pádem získáme i statisticky dostatečný vzorek.

Seniory nad 60 let čeká test v ochranném režimu. Co přesně to znamená? Budou mít vyhrazený prioritní čas, takže pokud mladý dospělý přijde v tomto čase, nebude testován?
Pro seniory a děti je v Praze vyhrazen testovací stan v Kateřinské zahradě (vchod z ulice Ke Karlovu nebo na rohu ulic Kateřinská a Viničná, pozn. red.). Senioři ve věku 60+ se zde mohou nechat otestovat v čase od 10 do 15 hodin. Pro děti ve věku 8–17 let je vyhrazen čas od 15 do 20 hodin.

Počítáte s variantou, že nakonec nepřijde těch 27 tisíc lidí, ale třeba jen 15 tisíc? Co budete v takovém případě dělat?
Budeme se snažit získat dostatečné množství dat pro statistické vyhodnocení.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl, že je to monstrózní projekt. Vnímáte to také tak?
Ano, jde o skutečně nebývale rozsáhlou studii.

Kde a kdy se můžete nechat vyšetřit

Praha
V Praze budou umístěny tři odběrové stany ve třech lokalitách (Náměstí Míru, Zítkovy sady a Kateřinská zahrada). Otevírací doba všech tří stanů bude od 10:00 do 20:00. Stany umístěné na Náměstí Míru a v Zítkových sadech budou dostupné pouze pro osoby ve věkové kategorii 18-59 let. Stan umístěný v Kateřinské zahradě bude v době od 10:00 do 15:00 dostupný pouze pro osoby starší 60 let, v době od 15:00 do 20:00 pak pouze pro děti a dorost.

Brno
V Brně budou umístěny dva odběrové stany – na Moravském náměstí a v Bohunicích u Univerzitního kampusu MU. Otevírací doba obou stanů bude od 8:00 do 18:00. V čase od 8:00 do 10:00 budou stany přednostně vyhrazeny pro vyšetření osob starších 60 let.

Olomouc*
V Olomouci budou umístěny dva odběrové stany, oba budou umístěny před hypermarketem Globus. Otevírací doba obou stanů bude od 8:00 do 18:00. V čase od 8:00 do 10:00 budou stany přednostně vyhrazeny pro vyšetření osob starších 60 let.

Litoměřice
V Litoměřicích bude umístěn jeden odběrový stan. Otevírací doba stanu bude od 8:00 do 18:00. V čase od 8:00 do 10:00 budou stany přednostně vyhrazeny pro vyšetření osob starších 60 let.

Litovel a Uničov*
V této lokalitě budou umístěny dva stany, jeden v městě Litovel, druhý v Uničově. Otevírací doba obou stanů je od 8:00 do 18:00. V čase od 8:00 do 10:00 jsou stany přednostně vyhrazeny pro vyšetření osob starších 60 let.

* V Olomouci, Uničově a Litovli se s testováním začne v pátek.

Lokality Litovel a Uničov budou sloužit jako model populace, ve které došlo pravděpodobně k nejmasivnějšímu šíření viru v ČR. Zájemcům z této oblasti bude odebírána žilní krev, ze které bude proveden rapid-test a dále podrobnější laboratorní vyšetření za účelem stanovení množství protilátek proti viru SARS-CoV-2 pro výzkumné účely. Pokud však osoba odmítne odběr žilní krve, nebo tento odběr nebude možný, bude proveden odběr kapilární krve z bříška prstu.

Více informaci na covid-imunita.uzis.cz

Frontám u testování se nevyhneme

Během testování budete odebírat vzorky klasickými výtěry. Bude se testovat pomocí rychlotestů, nebo úplně jinak?
Testování bude probíhat formou rychlotestu, kdy je z bříška prstu odebrána kapilární krev. Výsledek bude testovanému na místě oznámen během třiceti minut. Pokud budou protilátky testem odhaleny, bude následovat stěr sliznice nosohltanu pomocí testovací štětičky. Vyšetření výtěru neposkytuje informaci o protilátkách, a tedy neodpovídá na otázky naší studie.

K testům může přijít kdykoliv, vystojí si frontu a bude mu odebrán vzorek?
V podstatě ano, ale bohužel se možným frontám nevyhneme, i když máme velkou snahu jim zabránit.  

Co se stane s odebranými vzorky, ať už s těmi, co mají protilátky, i těmi, co je nemají? Budete je dále nějakým způsobem zkoumat?
Vzorky budou použity pro analýzy podle protokolu studie. Jestli budeme ve studii ještě nějak pokračovat, to se ukáže až později. Musíme to zvážit nejen podle jejích výsledků, ale i podle epidemiologické situace v Česku.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Evropská krajní pravice opakuje propagandu Kremlu, prohlásila von der Leyenová

29. dubna 2024  22:34

Ostré slovní výměny o podpoře bránící se Ukrajiny či ruském vlivu na nadcházející volby do...

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Jaká práce lidem zbyla? Spolupráci s OpenAI vedou z médií i Financial Times

29. dubna 2024  19:39

Financial Times (FT) se stal prvním významným britským zpravodajským médiem, které uzavřelo...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...