Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

„Zmizením“ v cizině řeší lidé dluhy v Česku i rozchod, říká šéf pátračů

  10:47
Policisté každý rok pátrají po několika tisících pohřešovaných. Jen výjimečně se stanou obětí trestného činu. Pár desítek jich zmizí v cizině, kam často prchají před problémy, které je tíží v Česku. „Zkrátka spálí mosty,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz šéf odboru pátrání Policejního prezidia Jan Rybár.

Vedoucí Odboru pátrání Policejního prezidia Jan Rybár | foto:  Petr Topič, MAFRA

Po kolika „ztracených“ dospělých policisté vyhlašují pátrání?
Je to pět až šest tisíc lidí ročně, z toho se několik stovek zpravidla najít nepodaří. Kolik Čechů se pohřešuje v zahraničí, se přesně dohledává těžko. Nikdy není stoprocentně vyloučeno, že se ten který pohřešovaný nezdržuje v cizině. Navíc pracujeme se systémem, který už něco pamatuje.

Údaje policie a ministerstva zahraničí se sice rozcházejí, přinejmenším třicet Čechů se však nyní v cizině pohřešuje. Na jaké nejdelší zahraniční pátrání si pamatujete?
Třeba nedávno se podařilo vypátrat studenta, který zmizel v zahraničí před šesti lety. Záhadný je pro mě případ sourozenců Pavelkových, kteří před 15 lety spolu s kamarádkou zmizeli v Albánii. Na tom se stále průběžně pracuje. Intervenovalo se přes vysoké politiky, angažovaly se spolky i bezpečnostní agentury, ale zatím bohužel bez výsledku, to je na tom to největší zoufalství.

Jan Rybár

  • U policie pracuje více než 22 let.
  • Zpočátku působil u dopravní policie, přibližně 18 let pracuje jako kriminalista. Od března 2015 je vedoucím Odboru pátrání Policejního prezidia.
  • Odbor pátrání Policejního prezidia je rozdělený na několik sekcí, jednou z nich je cílené pátrání, které se zaměřuje primárně na pátrání po hledaných zločincích.
  • V mimořádných případech se zabývá i hledáním pohřešovaných. Převážně jde o případy, kde existuje podezření na násilnou smrt.
  • Zastřešuje také pátrání po Češích pohřešovaných v zahraničí.

Jaké důvody zmizení nejčastěji uvádějí pohřešovaní, když je najdete?
Samozřejmě se ptáme, kde byli a proč, ale statisticky to nesledujeme, není to pro nás důležité. U pohřešovaných v tuzemsku se jen výjimečně prokáže, že byli oběťmi trestných činů. Nedávné věznění dětí v garáži v Ústí byl zcela ojedinělý případ. Pohřešování má v drtivé většině případů jiný důvod - útěk před problémy. Lidé tak řeší dluhy, případně rozchod s partnerem, zkrátka spálí mosty.

Můžete uvést příklad?
Pohřešovali se manželé, kteří se nevrátili z dovolené. Pak se ale zjistilo, že byli v zaměstnání sbalení, měli vyklizené šuplíky a skříně. Nebyla to náhoda, připravovali to. Také není ojedinělé, že se lidé snaží být v zahraničí prohlášeni za mrtvé, aby tím vyřešili své zdejší potíže, ať už podnikatelského či rodinného rázu. Jde třeba o fingovaná utonutí. Majetek je dnes hybnou silou všeho.

Kolik takových případů jste v posledních letech řešili?
To nedokážu říct, ale teď řešíme případ, kdy se žena snaží prohlásit manžela za mrtvého, aby se mohlo rozjet dědické řízení. My přitom víme, že je dotyčný v zahraničí živ a zdráv, zkrátka se mu daří. Bohužel se nám ještě nepodařilo přesvědčit tamní policii, aby konala v náš prospěch.

Po jaké době klesají šance na nalezení pohřešovaného na minimum?
Šance je vždy, ale každým dnem se snižuje. Lidé zapomínají, časem mizí i digitální stopa - kamerové záznamy, záznamy hovorů, ať už jde o výdej jízdenek či letenek, podle nichž by se lidé dali nějak dohledat.

A co teprve změna vizáže...
Ano, hledané zločince policisté alespoň na začátku trestního řízení při úkonech vyfotí, u pohřešovaných máme mnohdy už na začátku deset let starou fotografii. Když pátráte dalších deset let, je rozdíl tak velký, že dotyčný už je úplně někdo jiný - stářím, hmotností, vlivem podnebí, ve kterém žije.

Čech zmizel na Ukrajině beze stopy. Matka prosí politiky o pomoc

Po jak dlouhé době policista spis odloží?
Když pro danou chvíli vyčerpá všechny prostředky, síly a možnosti. Dostanete se do situace, kdy už nevíte, koho se zeptat a kde pátrat, zahraniční kolegové nereagují na vaše žádosti. Případ se ale nezahodí, kriminalista se k němu s odstupem měsíců, půl roku vrátí a vidí ho úplně jinýma očima. I po letech, kdy se třeba pátrací tým mezitím celý obmění, se spisy opakovaně prověřují.

Kdy se případy pohřešovaných definitivně uzavírají?
Aktivní pátrání trvá dvacet let od vyhlášení. Během nich se vyšetřovatel k případu vrací, poté se založí do archivu. Dvacet let je dáno generační obměnou, v archivu se spisy uchovávají do sto let věku pohřešovaného.

Jak reagují příbuzní či blízcí, když se po letech potvrdí smrt či najde tělo pohřešovaného?
Naděje umírá poslední a stále se pracuje s myšlenkou, že ti lidé někde jsou. Samozřejmě čím mladší pohřešovaný je, tím je to horší. „Pozůstalí“ se s tím postupně smiřují, i když vlastně nechtějí. Čekají, že jim někdy můžeme přijít oznámit, že se dotyčný našel, byť mrtvý. Většinou jim ale spadne kámen ze srdce. Je hrozné, takhle to říct, ale lidem se uleví. Konečně vědí, na čem jsou, a to je pro ně podstatné. Každá lidská bytost ten konec potřebuje.

Policie má oporu v zákoně, soukromí detektivové lepší techniku

Co se děje, pokud máte podezření, že se Čech stal v cizině obětí zločinu?
Stanovíme pátrací verze a pokud jsou mezi možnými příčinami zmizení třeba únos či vydírání, pro které jsou relevantní důkazy, zahájíme trestní řízení a zpravidla prostřednictvím státního zastupitelství požádáme o spolupráci zahraniční partnery.

Jak často vyjíždějí policisté do ciziny pomáhat při pátrání po Češích?
Není to běžné, hodně záleží na vztazích obou zemí. Čeští policisté tam mají omezené kompetence - nanejvýš mohou kolegům pomoci prověřit poznatky z Česka přímo na místě, pokud je to vhodné. Vždy je třeba jednat velmi opatrně. My to můžeme nazvat spoluprací, oni to mohou brát jako zásah do svých kompetencí a určitý výraz neprofesionality, že to bez nás nezvládnou.

Se kterými zeměmi se špatně spolupracuje?
Nechci být konkrétní. Kdybych řekl, že to někde nefunguje, ještě víc nabourám další spolupráci. Evropa je na stejné úrovni, v ní problém není. Čím exotičtější země, tím zpravidla větší problémy. Mnohdy ale stačí jedny volby a ze země, která s vámi deset let nekomunikovala, vám začnou obratem posílat odpovědi.

Když informace nelze získat oficiálně, pomohou osobní známosti?
Přímo se s někým znát je ideální. Tradiční kanály - Interpol, Sirene či Europol - jsou zahlceny a přetíženy administrativou. Osobní kontakty mohou získání informací významně urychlit.

Proč se někdy nedaří na zahraniční pátrače působit?
Důvody mohou být různé. Ať už korupční prostředí dané země či nezájem - Česko pro ně zkrátka není zajímavé. Sledují i naše důvody, proč po dotyčném pátráme. Dnes světem hýbe terorismus, drogy a obchod se zbraněmi, třeba k hospodářským deliktům se spousta z nich staví laxně, není to ale pravidlem.

Zoufalí příbuzní ztracených lidí se obracejí i na soukromé detektivy...
Lidé se chytají každé naděje, ale je potřeba zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, co navíc nabízejí oproti policii. Náš sbor má přibližně 40 tisíc lidí, disponuje technikou a 24hodinovým provozem, spoustu věcí může dělat ze zákona zcela legálně. Bezpečností agentury mají velmi omezené kompetence.

Mohou pátrat v zahraničí, když rodině chybějí oficiální informace.
Při podezření na zmizení v exotické zemi může být agentura rychlejší než policie, je schopná reagovat hned, kdežto já musím poslat požadavek a čekat na odpověď. Detektiv zajede na místo, informaci ověří a po návratu řekne, zda tam dotyčný je, zatímco my budeme čekat, až se vše vyřídí oficiální cestou.

Také si troufám tvrdit, že mnohdy mají lepší sledovací či počítačovou techniku, k tomu třeba i síť zahraničních kanceláří a partnerů. Seriozní agentura by situaci měla spolehlivě prověřit a nemělo by vůbec připadat v úvahu, že místní šetření proběhne od stolu, což já u zahraničních kolegů nemohu zaručit.

Jak policisté komunikují s rodinami pohřešovaných?
Měli by „pozůstalé“ informovat o tom, co dělají a jaké jsou pokroky, což někdy nedělají a je to chyba, která lidi také může přimět využít soukromých služeb.

Spory o děti unesené do ciziny policie nerozsoudí

Zmínil jste nedávný případ věznění dětí v garáži v Ústí nad Labem. Angažovalo se tam policejní prezidium?
Pátrání bylo vyhlášeno deset dní a v kompetencích ho měl územní odbor a kraj, nevstupovali jsme do toho. V okresech jsou kriminalisté na dost vysoké odborné úrovni, aby si poradili. Sledujeme, jak s informacemi pracují, jak se jim daří, v případě potíží se do toho vložíme. Někdy sami požádají o pomoc.

Kolik dětí se v tuzemsku momentálně pohřešuje?
Naštěstí jich není moc, vesměs se všechny podaří vypátrat. Ročně vyhlásí policie pátrání třeba po pěti tisících dětí, z toho jsou ale přibližně dvě třetiny děti s nařízenou ústavní výchovou, z nichž mnohé utíkají opakovaně. Děti pohřešované v zahraničí jsou pak zpravidla případy, kdy jeden z rodičů ve smíšených manželstvích odveze dítě do své vlasti.

Češku zatkli v Kanadě za únos, když vracela dítě otci

To ale nejsou pohřešované děti v pravém slova smyslu...
V podstatě jde o vzájemné vypořádávání partnerských vztahů. V Česku mají tyto děti status pohřešované osoby, přestože se ví, kde jsou. Problém je, že pro druhou stranu jsou nedosažitelné. Takových případů nyní evidujeme osmnáct.

Co podobné případy znamenají pro policii?
Zoufalí rodiče neprávem obviňují policisty z nečinnosti ve věci, která ani není v našich kompetencích. Vždy je nutné zapojit orgán sociálně právní ochrany dětí nebo brněnský Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Je složité posoudit, který rodič je v právu a nám to ani nepřísluší. Mnohdy se ukazuje, že ne vždy je to ten, kdo pohřešování oznámí.

Únosci často nahrává fakt, že ze zákona je pro dítě nejlepší, aby žilo v místě obvyklém, tedy tam, kde stráví nějaký čas. Jestliže je někdo na útěku s dítětem dva tři roky, už je v místě obvyklém s únoscem tam někde v cizině. Dítě rychle zapomíná. Návraty jsou hrozně nepříjemné záležitosti.

Jaký je hlavní rozdíl mezi pátráním po hledaných a po pohřešovaných?
Po pohřešovaných, kteří jsou ze zákona definováni jako ohrožení na životě a zdraví, by policie měla pátrat primárně. Vždyť má v logu „pomáhat a chránit“. Na běžného zločince, kterých jsou mraky, dřív nebo později narazí kterýkoli ze 40 tisíc policistů, třeba při náhodné kontrole. Nemám na mysli devianty, vrahy či násilníky, těm je věnována náležitá pozornost.

Touto prioritou se policie skutečně řídí?
Tlačí se na to. Zločinnost vždy byla, je a bude, záchrana životů a zdraví je přednější. Pokud má obvodní či krajské oddělení kriminálky u pohřešovaného indicie, kterých je možné se chytit, mělo by tomu věnovat maximální úsilí. Čili počkat s krádežemi kol a vykrádáním aut a plně se věnovat pohřešovanému.

Příští rok policie spustí nový pátrací software, v čem vám usnadní práci?
Především bude komunikovat se systémy dalších státních institucí, třeba těch vydávajících doklady. Bude obsahovat databázi pátrání po osobách, autech, věcech či uměleckých předmětech a měl by zvládat složitější vyhledávání. Nyní musíme některé věci dělat manuálně a vést je v papírové i elektronické podobě, což mi přijde hrozně zastaralé. Hodně na něj spoléhám.

Křišťálová Lupa 2016

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Zlatá Merkelová. I přes výhrady na ni budou Češi vzpomínat, říká velvyslanec

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

Drahou záchranu horolezců v Pákistánu odmítl platit stát i pojišťovna

Premium Ministerstvo zahraničí vyloučilo, že by stát uhradil náklady na záchranu dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Téměř týden v cele. Egypt zadržel Čecha kvůli porušení celních předpisů

Egyptská policie minulý týden zadržela v Hurghadě českého občana. Podle ministerstva zahraničních věcí byl muž zadržen...

Ve středu přibylo 526 případů, podobně jako před týdnem. Číslo R stagnuje

Ve středu přibylo 526 nových případů onemocnění koronavirem, je to o pět více než za minulou středu. Číslo R je stejné...

Bradáčová pokárala Šarocha kvůli Čapímu hnízdu, měl jednat hned

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová zkritizovala liknavost dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha v...

Václav Klaus je opět v nemocnici. Má stále potíže s vysokým tlakem

Aktualizujeme Bývalý prezident Václav Klaus je opět hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Trápí ho vysoký tlak, kvůli...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...