Šéf stomatologické komory: Na plombách lze ušetřit přes miliardu ročně

  14:39aktualizováno  14:39
Ministr zdravotnictví Leoš Heger plánuje zpoplatnění obyčejných amalgámových plomb. Pacienti by za ně měli platit 400 korun. Česká stomatologická komora v čele s Pavlem Chrzem se o to, aby byly výplně z veřejného zdravotního pojištění vyřazeny, zasazuje už delší dobu.

Stomatologové plánované zpoplatnění amalgámových plomb vítají (ilustrační foto). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lidé šetří, kolikrát se vzpírají i zaplacení třicetikorunového poplatku u lékaře. Myslíte si, že platby za amalgámovou plombu nebudou na úkor jejich péče o chrup, že lidé budou ochotni 400 korun za jednu plombu zaplatit?
Já provozuji soukromou ordinaci a nesetkal jsem se s tím, že by se někdo zpěčoval zaplatit 30 korun nějakého poplatku, to zaprvé. Zadruhé si opravdu nemyslím, že by to mělo vyvolat nějaké sociální vášně, když by se platily amalgámové výplně nebo vůbec výplně jako celek. Navíc by se to nemělo týkat dětí do 18 let a seniorů nad 65 let. 

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz

Prezident České stomatologické komory Pavel Chrz

Jaké jsou hlavní důvody toho, proč by podle vás měly být výplně vyřazeny z veřejného zdravotního pojištění?
Myslím si, že snad všichni pochopí, že z veřejného zdravotního pojištění nelze zaplatit úplně veškerou moderní péči. Tím nemyslím jen zubařskou, ale kompletně celou. Když si toto uvědomíme, tak si potom musíme říct, co by z toho veřejného zdravotního pojištění mělo být hrazeno. My se domníváme, že by to měly být takové věci, alespoň ve stomatologii, které jsou neovlivnitelné nebo hůře ovlivnitelné pacientem. A zrovna výplně jsou naprosto jasným příkladem toho, co pacientem ovlivnitelné je. Jestliže se o sebe budou pacienti trošičku starat, to znamená dodržovat správné hygienické návyky a přizpůsobí tomu i životosprávu, tak je riziko toho, že budou potřebovat ošetřit zubní kaz, opravdu malé. 

V jakém časovém horizontu by měly být plomby zpoplatněny?
My to státu trpělivě vysvětlujeme už deset nebo patnáct let, někteří politici už to dokonce i pochopili. Pořád v sobě ale nenašli dostatek odvahy, aby tento krok provedli.

Amalgámové plomby nebudou zadarmo, Heger za ně chce 400 korun

Až teď tedy ministr Heger...
Ten to předkládá už podruhé. Poprvé tak učinil zjara tohoto roku, nakonec to však musel stáhnout. Systém zdravotního pojištění opravdu nemá peněz nazbyt, to znamená, že on musí provést nějaké úspory, a my nechceme, abychom předmětem těch úspor byli my. Nedokážu odhadnout, jestli dojde ke změně zákona, natož pak kdy, navíc při současné rozhádané politické situaci. Reálnou šanci to ale má.

V diskusi též zaznívá: Na co si platím zdravotní pojištění, když budu muset platit i za amalgámové plomby?
Zdravotní pojištění je postavené na solidárním systému bohatého s chudým a zdravého s nemocným. Z toho vyplývá, že jsou pacienti, kteří až do svého vysokého věku lékaře skoro vůbec nepotřebují, a naopak jsou pacienti, kteří už od útlého věku neustále nějakou lékařskou péči potřebují. Nedá se říct: já si platím zdravotní pojištění a nic z toho potom nedostanu. To by potom naši politici museli rozhodnout, že to bude postavené úplně jinak, že si každý bude spořit jenom na svou vlastní zdravotní péči. 

Když tedy zdravotní pojištění vztáhneme konkrétně na stomatologii, dá se říct, kolik finančních prostředků by se uspořilo tím, že by byly výplně vyřazeny a na co by byly ušetřené peníze použity?
V České republice zdravotní pojišťovny dohromady za rok zaplatí šest a půl milionu amalgámových výplní, což je strašidelné číslo, které hovoří samozřejmě i o špatné úrovni orálního zdraví našich pacientů a mimo jiné i o té hygieně. Ročně by bylo jenom na výplních ušetřeno minimálně 1,3 miliardy korun. Z toho by se měla hradit například prevence, která je v zubním lékařství alfa a omega. Jestliže já dokážu přesvědčit pacienta, že se má o sebe starat, a všechno mu vysvětlit, tak nedojde k tomu, že potřebuje ošetření zubního kazu. Stomatologie je nicméně mnohem širší obor, který zahrnuje záněty dásní, zánět kolem čelistí a spoustu dalších věcí. V pojištění tedy zůstává celé spektrum ostatních bezplatných zákroků, například vytržení zubů nebo léčba zánětu dásní. 

Řekl jste, že pokud se někdo o svoje zuby stará, není příliš velké riziko, že bude plombu potřebovat. V diskusi se však objevila námitka, že kvalita zubů je dána geneticky, proto se ani při sebelepší péči o zuby člověk nevyhne problémům. Je to pravda?
Mnoho lidí si myslí, že genetika v tom hraje nějakou zásadní roli, ale opravdu nehraje. Samozřejmě je několik onemocnění, většinou se však jedná o celková vážná onemocnění, která mají projevy i na zubech. To je ale dejme tomu deset procent populace, možná ani to ne.

Jaký je nyní poměr mezi amalgámovými a bílými plombami a jsou ty bílé kvalitnější, nebo je to jen estetická záležitost?
Každá výplň má nějaké indikace, v určitém případě je vhodné zhotovit amalgámovou výplň, v jiném zase tu bílou. Nedá se to vůbec paušalizovat. Vzhledem k tomu, že v České republice ty bílé výplně nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, tak já opravdu nedokážu říct, kolik se jich dává. Já se zabývám hlavně zubní chirurgií a těch výplní zas tolik neudělám, ale když už, poměr je zhruba jedna ku jedné.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

Sinice na přehradě Skalka na Ohři

Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Najdete na iDNES.cz