Uspěli jsme v Mekce designu, říká šéf české účasti na Expu 2015 Potužník

  10:24aktualizováno  10:24
EXPO 2015 končí. Český pavilon si odvezl z Milána třetí cenu za architekturu a řadu dalších ocenění od veřejnosti či novinářů. Generální komisař českého pavilonu Jiří František Potužník si nesmírně cení zejména toho, že naše expozice zaujala jak odborníky, tak návštěvníky, kterých přišlo na dva a půl milionu. Skupina MAFRA, kam patří i portál iDNES.cz, je hlavním mediálním partnerem české účasti.

Ćeský pavilon EXPO 2015 | foto: Simon OberhoferRungo.cz

Jak velký je pro vás třetí místo úspěch?
Obrovský. Bylo to pro mě naprosté překvapení. Ještě v pátek večer jsem dostal informaci, že je to teprve třetí ocení za architekturu v poválečné historii. Nemám to ještě zcela ověřené, ale měla to být zlatá medaile v roce 1958 v Bruselu, jedno ze tří prvních míst v Osace v roce 1970 a nyní je to to třetí místo v Miláně. Cením si toho o to více, že Milán je Mekkou designu a sever Itálie je, pokud se jedná o architekturu, velmi zhýčkaný.

Prohlédněte si Český dům na Expu 2015

Překvapením? Česká expozice přece nasbírala už řadu ocenění od návštěvníků i médií...
Většinou to bývá tak, že pokud dostanete ocenění od lidí, že se jim líbí pavilon nebo od médií, tak odborná veřejnost má často jiný názor. Tady byli v hodnotící komisi experti na vystavovatelství, zástupci architektů, jak italských, tak z celého světa, a nám se podařilo představit projekt, který ocenili jak tito odborníci, tak veřejnost. O to je to pro mě větší úspěch.

Česko získalo bronz v kategorii do 2 000 metrů čtverečních. Kolik bylo kategorií?
U architektury jen dvě: do dvou a nad 2 000 metrů čtverečních.

Co bude s českým pavilonem po Expu?
Společnost Koma si ho nechá. Ono to ocenění je nejen za architekturu, ale i za to, jak respektuje okolní krajinu a jaké inovativní postupy jsme použili. Pavilon jsme postavili tak, že má prakticky nulovou ekologickou stoupu. Je z recyklované oceli, šrouboval se, takže není potřeba příliš energie na jeho stavbu a nebude třeba ani na jeho demolici.

Znovu bude postaven ve Vizovicích. Systém, který Koma představila, už s velkým úspěchem vyváží do celé Evropy. Ten pavilon prodávat nepotřebuje, naopak si ho nechá jako vizitku. Myslím, že třetí místo je o důvod více, proč by měl ve Vizovicích zůstat (více o přesunu pavilonu do Vizovic zde).

Český pavilon na Expu 2015

Už máte spočítanou návštěvnost?
Dva a půl milionu lidí. Dnes se to ještě malinko změní, ale ne zásadně. Expo navštívilo 20 milionů návštěvníků, což znamená, že každý sedmý k nám přišel. Původních pavilonů je tu přitom 55 a expozic 155. Náš cíl byl dva miliony. I díky tomu, že pavilon je volně průchozí a nevytváří žádné fronty, se nám ho podařilo překonat.

Fotogalerie

Na chybějící fronty upozornili i někteří čtenáři v diskusi, ale spatřovali v tom spíše negativum.
Tomu nerozumím. Byly tu pavilony, kam nepřišlo ani milion lidí, ale protože mají úzké koridory, stály před nimi fronty. Ty tady tak nevypovídaly nic o zájmu, jako spíše o nepřipravenosti či nevyhovující koncepci. To je jako bychom tvrdili, že nejlepší obchody byly za komunistů, protože se všude stály fronty na banány.

Mimo množství pochval se ještě jedna výtka v diskusi objevila, a to na obsluhu v restauraci.
Nikdy se nezavděčíte úplně všem. K restauraci mohu říci, že byla vyhlášena mezi třemi nejlepšími. Zaznamenali jsme stesky na obsluhu, ale co se týká kvality jídla, tak ta byla stoprocentní (více o ocenění restaurace zde).

Vrátím se k návštěvnosti. Jaká je v porovnání s ostatními?
Bohužel, přestože jsme o tyto informace žádali, tak je nemáme. Zaznamenali jsem tak jen v médiích, že další čtyři nebo pět pavilonů se dostalo nad hranici dvou milionů návštěvníků.

J.F. Potužník

J.F. Potužník

Pavilon neměl jen stálou expozici. Jaké akce se v něm během Expa vystřídaly?
Vždy na půl měsíce se nám tu střídali partneři, takže tu bylo celkem dvanáct doprovodných programů. Původně jsme rotační expozici nabízeli krajům. Jen šest z nich ale nakonec mělo dost invence a odvahy sem přijet. Konkrétně Jihomoravský, Karlovarský, Plzeňský, Ústecký, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Proto jsme volný prostor nabídli dalším a okamžitě to rozebrali za pro nás mnohem výhodnějších finančních podmínek.

K akcím mohu zmínit Český den. Ten měl výborný program, ale zároveň smůlu v tom, že 28. října silně pršelo a diváků nebylo tolik.

Expo končí, není vám to trochu líto?
Není, už se na to těším. Oceňuji, že tým, který byl v historii nejmenší, bylo nás jen šest a také jsme měli nejmenší rozpočet, byl efektivní a zvládl to skvěle. Byl to opravdu „dream team“. Zároveň jsem ale rád, že si ti lidé, kteří šest měsíců dělali více než dvanáct hodin denně, budou moci konečně odpočinout. To, co oni, ale i partneři předvedli, je důkaz, že naše země má potenciál, je plná chytrých a pracovitých lidí a nemám o ni strach.

Česká kuchyně na Expu 2015


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Voliči všech stran více podporují oddlužení bez podmínky splatit 30 procent

Insolvenční-zákon.cz

Veřejnost se přiklání k tomu, aby podmínkou osobního bankrotu a odpuštění zbytku dluhu nebylo splacení alespoň 30...

Dlouho nebyla snaha Palachův obraz měnit, říká historik i přítel z dětství

Stanislav Hamr v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (18. ledna 2019)

Jaký byl ve skutečnosti Jan Palach? Historik Petr Blažek dostal od jeho spolužáka z dětství Stanislava Hamra pozvánku...

Najdete na iDNES.cz