Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Agitaci neziskovek mezi žáky nechceme, vzkázala brněnská radnice svým školám

  15:42
Rada městské části Brno-Bystrc se vyhranila vůči činnosti neziskových organizací ve školách, jejichž je zřizovatelem. Starostovi vadila návštěva Lékařů bez hranic na ZŠ Vejrostova, kde pro neziskovku vybírali peníze. Podle starosty Kratochvíla se mu ozvalo několik rodičů s obavami o formování společenskopolitického vnímání dětí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na základní škole Vejrostova v Brně-Bystrci byli Lékaři bez hranic, kteří dětem jako externí nezisková organizace popisovali svoji práci. Děti si navíc mohly porovnat obvod svých rukou a srovnat to s tím, jak jsou na tom jejich vrstevníci v Africe. 

Podle vyprávění starosty městské části Tomáše Kratochvíla (ČSSD) následně měla organizace apelovat na děti ve třídě, aby si uvědomily, jak jsou na tom jiní a zdůraznit, že by měly finančně přispět na pomoc Afričanům. Návštěva Lékařů vyvolala pozdvižení mezi rodiči, kterým se přispívání nelíbilo. 

„Jedna matka mi říkala, že její desetileté dceři měřili obvod paže a řekli jí, že má 12 centimetrů. Nakonec dětem začali říkat, že děti v Africe mají obvod paže jen 6 centimetrů a chtěli po dětech peníze. Pardon, ale tohle ne. Osobně se mi tento přístup nelíbí a nelíbil se ani mnoha jiným rodičům, kteří se ozvali,“ popsal starosta. 

Podle Lékařů bez hranic bylo ovšem vše jinak. Na školu přišli na základě pozvání. Odmítli zároveň, že by po dětech chtěli nějaké peníze. 

„Sbírky na podporu naší činnosti nikdy na základních školách nepořádáme. Vždy se jedná o iniciativy jednotlivých škol. Pokud nás pak organizátoři požádají o součinnost, například chtějí domluvit přednášku na téma, jak vypadá práce lékaře či logističky na misi, snažíme se vyhovět,“ uvedl šéf komunikace Lékařů bez hranic Tomáš Bendl. Dodal, že přednášky na školách se týkají hlavně zahraničních zkušeností členů organizace. 

Na základě stížností rodičů a z popudu starosty nakonec Rada přijala na jednání usnesení, ve kterém stojí: „Rada městské části Brno-Bystrc zásadně nesouhlasí s působením a propagací politicky zaměřených neziskových organizací, používáním jejich výukových programů nebo organizováním finančních sbírek v jejich prospěch ve školních zařízeních, jejichž zřizovatelem je MČ Brno-Bystrc.“ 

Zatímco někteří toto usnesení pochopili jako zákaz neziskových organizací na školách v Brně Bystrci, podle Kratochvíla tomu tak není. Školám totiž, i když je Bystrc jejich zřizovatelem, nemůže nic nařídit. 

„Rozhodnutí o stylu výuky je na ředitelích a radnice nemůže zasahovat do učebního plánu. Je to pouze na ředitelích. Je to jejich konečné rozhodnutí, které se nemusí řídit rozhodnutím naší rady. Jako starosta jsem však musel na výtky rodičů nějak reagovat,“ doplňuje Kratochvíl.

Musel jsem reagovat, hájí důvody usnesení starosta

„Já je uznávám a za to, co dělají – zachraňují životy a léčí – jim patří obrovský dík. Tato nezisková organizace má ovšem i druhou část práce, se kterou zásadně nesouhlasím. Vozí nelegální migranty z Afriky a odmítají od roku 2016 veškerou finanční pomoc od států Evropské unie, dokud Evropská unie nezmění postoj k dovozu migrantů. To je vydírání. A myslím, že k taková nezisková organizace by neměla zaujímat politická stanoviska,“ vysvětluje svoje kroky starosta Brno-Bystrc. 

Lékaři bez hranic

  • Lékaři bez hranic jsou nezisková a nezávislá soukromá organizace, která se především zaměřuje na poskytování zdravotní péče obětem přírodních katastrof, válečných konfliktů a epidemií. Působí ve válkami postižených regionech a v rozvojových zemích. Její jednání nepodléhá žádným politickým, náboženským či ekonomickým zájmům.
  • V terénu mají ve více jak 70 zemích světa asi 3 500 zahraničních spolupracovníků. 
  • Celosvětová organizace Lékaři bez hranic je financována z 95 procent ze soukromých zdrojů, dárců a nadací, zbytek tvoří vládní dotace, její roční rozpočet se dlouhodobě pohybuje ve stovkách milionů eur (1,6 miliardy v roce 2017).

Podle Bendla jsou ovšem Lékaři bez hranici financováni výhradně na základě příspěvků od soukromých dárců. 

„Například v České republice tvoří jejich dary 100 procent veškerých našich příjmů. Peníze od vlád a mezinárodních organizací či institucí nepřijímáme právě proto, abychom si uchovali neutralitu a nezávislost. Případná změna migrační politiky ze strany Evropské unie by na tom opravdu nic nezměnila,“ vysvětlil. 

Řídíme se zákonem, říká škola

Byť jsou často radnice zřizovateli škol, nemůžou jim přikazovat, koho k vyučování přizvat, potvrzuje i Česká školní inspekce. 

„Jaké organizace si škola k vyučování pozve, je plně v kompetenci ředitele, zřizovatel mu to nemůže zakázat. Od toho tam ředitel je, aby to vyhodnotil. My pak případně řešíme pouze konkrétní stížnosti,“ řekl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. 

Na radnici zatím žádné reakce ze strany ředitelů nepřišly. Samotná ZŠ Vejrostova, kde Lékaři bez hranic byli, říká, že se řídí školským zákonem.

„Podle něj používání materiálů a pomůcek ve výuce a s tím související odpovědnost přísluší primárně konkrétnímu pedagogickému pracovníkovi. Ten má podle školského zákona právo na využívání metod, forem a prostředků podle vlastního uvážení v souladu se zásadami a cíli vzdělávání při přímé vyučovací, výchovné, speciálně-pedagogické a pedagogicko-psychologické činnosti. Zákonem se samozřejmě budeme řídit i nadále,“ odpověděla iDNES.cz zástupkyně ředitele ZŠ Vejrostova Věra Livingstonová.

Stanovisko požádala škola i ministerstvo školství. Z něj vyplývá, že Lékaři bez hranic nejsou politickou organizací, v materiálech pojednávajících o pomoci v oblastech zasažených smrtelnými epidemiemi, válečnými konflikty nebo přírodními katastrofami nenašlo ministerstvo škodlivou reklamu. 

Podle vyjádření školy o projektu nazvaném „Postavme se hladu“ věděli rodiče dopředu a mohli mít dotazy i výhrady. Nikdo se ale podle školy neozval a naopak jim chodily pozitivní ohlasy.

Kvóty na potraviny jsou voláním o pomoc, říká šéf Agrární komory

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli britské mutaci je zapotřebí zavést šestý stupeň PES, míní spoluautor

Kvůli rychleji se šířící britské mutaci koronaviru je podle spoluautora výpočtu rizikového skóre PES Jana Kulveita z...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Odvolací soud potvrdil Dbalému trest za korupci, vyměřil mu sedm let vězení

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let...

Odvolaný Husák už má u policie nové místo, přejde k instruktorům

Odvolaný liberecký policejní ředitel Vladislav Husák bude nově působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a...

O přerušení očkování nevím. Žádné takové doporučení neplatí, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš neví o žádném doporučeném přerušení očkování v Česku na dva týdny. Na dotaz redakce iDNES.cz řekl,...

Vláda nepočítá s Čínou pro Dukovany, Rusko ale nevylučuje, řekl Rakušan

Přímý přenos Čína je podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka nepředstavitelným hlavním dodavatelem jaderného bloku...

Zasaďme strom vašemu miminku s kojeneckou výživou LITTLE STEPS
Zasaďme strom vašemu miminku s kojeneckou výživou LITTLE STEPS

Kojenecká výživa LITTLE STEPS® podporuje růst nejen malých objevitelů, ale nově i naší přírody. V nové kampani vyzývá k obnově českých lesů. O čem...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...