Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 7. prosince 2019 Ambrož, Benjamin

Agitaci neziskovek mezi žáky nechceme, vzkázala brněnská radnice svým školám

  15:42aktualizováno  15:42
Rada městské části Brno-Bystrc se vyhranila vůči činnosti neziskových organizací ve školách, jejichž je zřizovatelem. Starostovi vadila návštěva Lékařů bez hranic na ZŠ Vejrostova, kde pro neziskovku vybírali peníze. Podle starosty Kratochvíla se mu ozvalo několik rodičů s obavami o formování společenskopolitického vnímání dětí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na základní škole Vejrostova v Brně-Bystrci byli Lékaři bez hranic, kteří dětem jako externí nezisková organizace popisovali svoji práci. Děti si navíc mohly porovnat obvod svých rukou a srovnat to s tím, jak jsou na tom jejich vrstevníci v Africe. 

Podle vyprávění starosty městské části Tomáše Kratochvíla (ČSSD) následně měla organizace apelovat na děti ve třídě, aby si uvědomily, jak jsou na tom jiní a zdůraznit, že by měly finančně přispět na pomoc Afričanům. Návštěva Lékařů vyvolala pozdvižení mezi rodiči, kterým se přispívání nelíbilo. 

„Jedna matka mi říkala, že její desetileté dceři měřili obvod paže a řekli jí, že má 12 centimetrů. Nakonec dětem začali říkat, že děti v Africe mají obvod paže jen 6 centimetrů a chtěli po dětech peníze. Pardon, ale tohle ne. Osobně se mi tento přístup nelíbí a nelíbil se ani mnoha jiným rodičům, kteří se ozvali,“ popsal starosta. 

Podle Lékařů bez hranic bylo ovšem vše jinak. Na školu přišli na základě pozvání. Odmítli zároveň, že by po dětech chtěli nějaké peníze. 

„Sbírky na podporu naší činnosti nikdy na základních školách nepořádáme. Vždy se jedná o iniciativy jednotlivých škol. Pokud nás pak organizátoři požádají o součinnost, například chtějí domluvit přednášku na téma, jak vypadá práce lékaře či logističky na misi, snažíme se vyhovět,“ uvedl šéf komunikace Lékařů bez hranic Tomáš Bendl. Dodal, že přednášky na školách se týkají hlavně zahraničních zkušeností členů organizace. 

Na základě stížností rodičů a z popudu starosty nakonec Rada přijala na jednání usnesení, ve kterém stojí: „Rada městské části Brno-Bystrc zásadně nesouhlasí s působením a propagací politicky zaměřených neziskových organizací, používáním jejich výukových programů nebo organizováním finančních sbírek v jejich prospěch ve školních zařízeních, jejichž zřizovatelem je MČ Brno-Bystrc.“ 

Zatímco někteří toto usnesení pochopili jako zákaz neziskových organizací na školách v Brně Bystrci, podle Kratochvíla tomu tak není. Školám totiž, i když je Bystrc jejich zřizovatelem, nemůže nic nařídit. 

„Rozhodnutí o stylu výuky je na ředitelích a radnice nemůže zasahovat do učebního plánu. Je to pouze na ředitelích. Je to jejich konečné rozhodnutí, které se nemusí řídit rozhodnutím naší rady. Jako starosta jsem však musel na výtky rodičů nějak reagovat,“ doplňuje Kratochvíl.

Musel jsem reagovat, hájí důvody usnesení starosta

„Já je uznávám a za to, co dělají – zachraňují životy a léčí – jim patří obrovský dík. Tato nezisková organizace má ovšem i druhou část práce, se kterou zásadně nesouhlasím. Vozí nelegální migranty z Afriky a odmítají od roku 2016 veškerou finanční pomoc od států Evropské unie, dokud Evropská unie nezmění postoj k dovozu migrantů. To je vydírání. A myslím, že k taková nezisková organizace by neměla zaujímat politická stanoviska,“ vysvětluje svoje kroky starosta Brno-Bystrc. 

Lékaři bez hranic

  • Lékaři bez hranic jsou nezisková a nezávislá soukromá organizace, která se především zaměřuje na poskytování zdravotní péče obětem přírodních katastrof, válečných konfliktů a epidemií. Působí ve válkami postižených regionech a v rozvojových zemích. Její jednání nepodléhá žádným politickým, náboženským či ekonomickým zájmům.
  • V terénu mají ve více jak 70 zemích světa asi 3 500 zahraničních spolupracovníků. 
  • Celosvětová organizace Lékaři bez hranic je financována z 95 procent ze soukromých zdrojů, dárců a nadací, zbytek tvoří vládní dotace, její roční rozpočet se dlouhodobě pohybuje ve stovkách milionů eur (1,6 miliardy v roce 2017).

Podle Bendla jsou ovšem Lékaři bez hranici financováni výhradně na základě příspěvků od soukromých dárců. 

„Například v České republice tvoří jejich dary 100 procent veškerých našich příjmů. Peníze od vlád a mezinárodních organizací či institucí nepřijímáme právě proto, abychom si uchovali neutralitu a nezávislost. Případná změna migrační politiky ze strany Evropské unie by na tom opravdu nic nezměnila,“ vysvětlil. 

Řídíme se zákonem, říká škola

Byť jsou často radnice zřizovateli škol, nemůžou jim přikazovat, koho k vyučování přizvat, potvrzuje i Česká školní inspekce. 

„Jaké organizace si škola k vyučování pozve, je plně v kompetenci ředitele, zřizovatel mu to nemůže zakázat. Od toho tam ředitel je, aby to vyhodnotil. My pak případně řešíme pouze konkrétní stížnosti,“ řekl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. 

Na radnici zatím žádné reakce ze strany ředitelů nepřišly. Samotná ZŠ Vejrostova, kde Lékaři bez hranic byli, říká, že se řídí školským zákonem.

„Podle něj používání materiálů a pomůcek ve výuce a s tím související odpovědnost přísluší primárně konkrétnímu pedagogickému pracovníkovi. Ten má podle školského zákona právo na využívání metod, forem a prostředků podle vlastního uvážení v souladu se zásadami a cíli vzdělávání při přímé vyučovací, výchovné, speciálně-pedagogické a pedagogicko-psychologické činnosti. Zákonem se samozřejmě budeme řídit i nadále,“ odpověděla iDNES.cz zástupkyně ředitele ZŠ Vejrostova Věra Livingstonová.

Stanovisko požádala škola i ministerstvo školství. Z něj vyplývá, že Lékaři bez hranic nejsou politickou organizací, v materiálech pojednávajících o pomoci v oblastech zasažených smrtelnými epidemiemi, válečnými konflikty nebo přírodními katastrofami nenašlo ministerstvo škodlivou reklamu. 

Podle vyjádření školy o projektu nazvaném „Postavme se hladu“ věděli rodiče dopředu a mohli mít dotazy i výhrady. Nikdo se ale podle školy neozval a naopak jim chodily pozitivní ohlasy.

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Novotný v ruské televizi. Diváci usoudí, že je „nácek“, tvrdí bývalý diplomat

Ruská státní televize Rossija 1 v pátek pozvala starostu pražské městské části Pavla Novotného, aby vysvětlil svůj...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, hasiči pokračují přes noc

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo nejméně pět lidí,...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Při teroristickém útoku na London Bridge zemřel útočník a další dva lidé

Odpolední útok na London Bridge byl teroristický čin, uvedla na tiskové konferenci policie. Komisař také potvrdil, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Agrofert má být dál v zakázkách, praví resort. Dodržujeme zákon, brání se

Ministerstvo zemědělství rozeslalo minulý měsíc úřadům a firmám spadajícím pod jeho správu dopis, ve kterém jim radí,...

Babiš nemá motivaci řešit klima, stěžují si studenti z Fridays for Future

Premiér Andrej Babiš se v pátek sešel s českými zástupci studentského ekologického hnutí Fridays for Future. Studenti s...

Lyžařský svaz ani Liberec za dluhy po mistrovství nezodpovídají, řekl soud

Český lyžařský svaz a Liberec nenesou odpovědnost za dluhy z libereckého mistrovství v lyžování. Soud nepravomocně...

OBRAZEM: Čerti v Čertovce i pekelná jízda. Podívejte se na mikulášské oslavy

V Česku je Mikuláš zobrazen jako muž s dlouhými bílými vousy, oděn do biskupského oděvu a při nadílce si s sebou bere...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz