Řidičům poradí nové Rádio Dálnice, konkurence se bojí rušení signálu

  15:56aktualizováno  15:56
Čeští řidiči si už za pár týdnů budou moci na dálnicích naladit novou stanici zaměřenou na dopravní zpravodajství. Provozovatel tvrdí, že mu nejde jen o zisk, ale i o zvýšení bezpečnosti na silnicích. Někteří odborníci ale upozorňují, že nové rádio může rušit vysílání stávajících stanic.

Ostravské studio Rádia Dálnice | foto: Route Radio

Rádio Dálnice spustí v polovině dubna českotěšínský podnikatel Radim Pařízek. Sází na to, že rozhlas je nejrychlejší způsob, jak dostat aktuální dopravní informace řidičům do aut.

Opírá se o výzkum Centra dopravního výzkumu, který zjistil, že řidiči upřednostňují rádia před informačními tabulemi i internetem. "Rádio Dálnice bude úzce spolupracovat s celonárodně koordinovaným dopravním systém, ministerstvem vnitra a Ředitelstvím silnic a dálnic," uvedl Pařízek.

Národní dopravní a informační centrum vznik takové tématické stanice vítá. "Do našeho systému poskytování dopravních informací velmi dobře zapadá," vysvětil jeho šéf Jaroslav Zvára.

Informační tabule na dálnici D1

Počet infotabulí se zdvojnásobí

Bude to stát miliony

Nové rádio bude v první fázi dostupné pouze na dálnici D1 z Prahy do Kroměříže a na D5 z Rozvadova do Berouna. Zbývající úseky pokryje později. Kromě dopravního servisu chce vysílat tématicky zaměřenou publicistiku a hudbu. Věří, že osloví řidiče preferující mluvené slovo.

Zprávy o nehodách také v cizích jazycích

Dopravní informace chce kromě češtiny vysílat i v němčině a angličtině. Logo rádia připomínající znak amerických dálnic má sloužit i jako jakýsi identifikátor pro cizince. Do rozjezdu Pařízek investuje až 60 milionů korun. Doufá, že do pěti let se mu vrátí.

Kolik posluchačů stanice osloví, zatím podnikatel nedokáže odhadnout. Sází ale na rozšiřování D1 o třetí pruh. To má začít ještě letos. "Stavební práce jsou naplánovány na šest let, chceme z toho těžit," nastínil Pařízek. Jen po D1 projede každý den až padesát tisíc aut.

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis


Plánuje také navázat spolupráci s Českým rozhlasem a jeho zpravodajskou relací Zelená vlna. Rád by využil především rozsáhlou síť dobrovolných zpravodajů. Vedení ČRo se to ovšem moc nezamlouvá.

"Zatím nás oficiálně neoslovili, vím o nich jen z médií. Neumím si ale představit, co by nám mohli nabídnout," řekl iDNES.cz šéf Zelené vlny Jan Říha. Rozhlas má velmi rozvětvenou síť zpravodajů, registrovaných jich je osm tisíc a další čtyři tisícovky zavolají na linku Zelené vlny aspoň jednou za půl roku.

Vzniká "celoplošné rádio" z regionálních dokrývačů

Provozovatel Rádia Dálnice, společnost Route Radio, dostal licenci na konci roku 2008, loni na podzim se mu pak podařil husarský kousek, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a Český telekomunikační úřad firmě přidělili hned 23 frekvencí najednou. Pařízek jich ovšem plánuje získat v konečné fázi až šedesát.

"Radim Pařízek může být spokojen, tohle se opravdu ještě nikomu nepovedlo," komentoval "úlovek" odborný server Digizone.cz. Upozornil v této souvislosti, že některé kmitočty jsou velmi blízko už existujícím stanicím, například pražské frekvenci rádia Kiss 98 nebo východočeské Černé Hory.

Kiss vysílá na 98,1 FM z petřínského vysílače, Černá hora na 98,4 FM z Trutnova. Rádio Dálnice bude v okolí Prahy vysílat na 98,3 FM z Mirošovic. A přestože Pařízkovo rádio bude signál šířit ze slabého vysílače o maximálním výkonu 100 wattů, podle Digizone.cz může "nadělat pěknou neplechu".

Server se odvolává na rozpaky radioamatérů z respektovaného spolku Československého DX klubu.

Radioamatéři a konkurence se bojí zbytečně, tvrdí podnikatel

Ojedinělému rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu se diví i šéf Kiss 98 Martin Hroch. "Je to v jejich pravomoci, nemáme možnost se proti tomu bránit," povzdychl si Hroch.

Zakladatel nového dopravního rádia je přesvědčený, že se stanice navzájem rušit nebudou. "V minulosti jsem od zmíněného klubu zažil v naší branži spoustu výtek a většina z nich byla pod prahem smysluplnosti," navezl se Pařízek do odborníků na radiové a televizní vysílání.

Také mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková namítá, že se konkurence nové stanice bát nemusí. "Výpočty ukázaly, že tyto okrajové oblasti jsou již v současné době rušeny a tudíž vysílač Mirošovice 98,3 nebude mít vliv na příjem uvedených vysílačů," sdělila iDNES.cz.

"Nám nezbývá, než tam po startu jejich vysílání poslat měřiče a přesvědčit se o tom," reagoval ředitel rádia Kiss 98.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Výrobci léků investují stále méně peněz do vývoje nových antibiotik

Laboratorní technici Lékařů bez hranic v nemocnici v Adenu zjišťují, zda se u...

Na smrt spojenou s odolností bakterií vůči antibiotikům umře každý rok zhruba 700 tisíc lidí. Nejde už o problém...

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz