Na jihu Moravy a východu Čech hrozí povodně, varují meteorologové

  9:12aktualizováno  21:32
Kvůli vytrvalému dešti zůstávají rozvodněné některé řeky a potoky na jihu Moravy, Vysočině a jihovýchodě Čech. Meteorologové varují před povodněmi v Jihomoravském kraji, na Vysočině a v části Pardubického kraje. Hladiny místy dosáhnou 2. povodňového stupně. Výstraha platí do půlnoci z neděle na pondělí.

Ilustrační foto | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Výstraha na povodňovou pohotovost (vysoký stupeň nebezpečí) se týká Vysočiny, Jihomoravského kraje a svitavského okresu v Pardubickém kraji. Výstraha na nízký stupeň nebezpečí platí od sobotního podvečera do půlnoci z neděle na pondělí v Jihočeském kraji.

„Vzhledem k vysokému nasycení v oblasti střední a dolní Moravy, v povodí Dyje a tocích odvodňujících Českomoravskou vrchovinu budou toky rychle reagovat i na srážky nižší intenzity,“ uvedl Jan Šrámek z Českého hydrometeorologického ústavu.

Na Českomoravské vrchovině přetrvává na mnoha tocích první stupeň povodňové aktivity, ale řeky a potoky klesají. Kulminovat bude Svitava v Bílovicích nad Svitavou a Svratka v Židlochovicích. Klesají říčky Jevíčka, Brodečka, Hloučela u vodní nádrže Plumlov a Balinka. Hladina Dyje bude stoupat, protože vodohospodáři odpouštějí nádrž Nové Mlýny.

Na Břeclavsko v podvečer postoupily z jihovýchodu přeháňky a bouřky, které postupně zesilují. „Neustálým obnovováním bouřkových buněk mohou úhrny srážek lokálně dosahovat i kolem 60 milimetrů,“ upozornili meteorologové. Vyloučeno není ani krupobití. Přeháňky i bouřky se posunuly dále na Znojemsko a jižní část Brněnska. Během noci se pak přiženou další srážky.

Během soboty meteorologové očekávají vzestupy hladin řek i na horských a podhorských tocích v Jihočeském kraji. „Na některých úsecích zejména horní Malše, horní Blanice a horní Otavy očekáváme v noci na neděli a v neděli překročení 1. stupeň povodňové aktivity,“ doplnil Šrámek.

V pátek hrozila povodní nejvíc říčka Velička na Hodonínsku, která vystoupala o půl metru nad normál k třetímu povodňovému stupni, ale pak zase klesla (více zde).

Na jihu Moravy napršelo do sobotního rána až 25 milimetrů, což jindy bývá úhrn za několik dní či týdnů. Nejvíce srážek bylo v Krušných horách na Klínovci, a sice 48 milimetrů.

Podle předpovědi dosáhnou v sobotu nejvyšší teploty na většině území 22 stupňů Celsia, na jihu 16 stupňů a čekají se spíše jen přeháňky.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz