Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Říčka Jevišovka měla v noci u Znojma skoro tři metry, hladiny už klesají

  6:57aktualizováno  12:55
Řeka Jevišovka v noci kulminovala na stupni ohrožení ve Výrovicích a Božicích na Znojemsku, v Hrušovanech nad Jevišovkou se vzestup hladiny zastavil. Povodňové stupně má také Klabava v Plzni a Berounka ve Zbečně. Dopoledne však už nepršelo a hladiny řek klesají.
Rozvodněná Jevišovka v neděli 14. září ve Výrovicích

Rozvodněná Jevišovka v neděli 14. září ve Výrovicích | foto: HZS Jihomoravského kraje

„Minimum srážek v průběhu noci umožnilo pokles hladin většiny toků. Třetí stupeň povodňové aktivity máme nyní pouze na Jevišovce ve Výrovicích, kde hladina klesá, a v Hrušovanech nad Jevišovkou, ale hladina i tam už postupně klesá. Stupně povodňové aktivity zaznamenáváme také na Dyji v Ladné a Nových Mlýnech,“ popsala kolem půl deváté mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

V těchto profilech jsou však podle ní průtoky ovlivněny řízenou manipulací na nádržích Nové Mlýny.

„Podle předpovědi by se měly srážky objevit až večer, ale už ne tak významné jako v posledních dnech, proto očekáváme, že se situace bude postupně uklidňovat a toky budou klesat. Manipulace na vodních dílech jsou prováděny operativně dle aktuální hydrologické situace,“ doplnila.

Na vodních dílech Jevišovice a Výrovice tak vzhledem ke snižujícím se přítokům postupně hladiny klesají. Z nádrží Nové Mlýny je nadále udržován odtok cca 180 metrů krychlových za sekundu. První povodňový stupeň se na těchto nádržích vyhlašuje při průtoku sto metrů krychlových za sekundu.

V Hrušovanech se hladina Jevišovky před soutokem s Dyjí zastavila nad 230 centimetry. Stupeň ohrožení zde podle webu vodohospodářů platí, pokud voda vystoupá nad 220 centimetrů. V Božicích se kolem 5:30 hladina vrátila na druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Říčka, která tam obvykle mívá asi metr, před půlnocí kulminovala na 302 centimetrech. Druhý povodňový stupeň platí i v profilu Jevišovice nad nádrží.

Na Dyji v Nových Mlýnech a Ladné na Břeclavsku je první povodňový stupeň, tedy bdělost. Obě místa leží pod vodní nádrží Nové Mlýny. Bdělost trvá také na Želetavce ve Vysočanech na Znojemsku, tam už ale hladina klesá.

Dopoledne skoro nepršelo. "V Hrušovanech nad Jevišovkou jsme dopoledne zaznamenali velmi mírný vzestup a předpokládáme postupně setrvalý stav až pokles průtoku v nejbližších hodinách," uvedla mluvčí Tomíčková. Na Jevišovce se v Hrušovanech a Výrovicích stále drží třetí povodňový stupeň, ale hladina klesá.

V Jevišovicích na Znojemsku se v neděli Jevišovka vylila z koryta a zaplavila zhruba desítku rodinných domů. Muselo je opustit asi 15 lidí, nikomu se nic nestalo. U nádrže Nové Mlýny se poblíž Dolních Věstonicích vlivem deště sesunul svah a poškodil silnici.

Jihomoravští hasiči vyjeli v neděli ke 130 zásahům, uvedl jejich mluvčí Petr Příkaský. Polovina byla na Břeclavsku, druhá na Znojemsku. Nejčastěji čerpali vodu ze zatopených sklepů rodinných domů a pomáhali s plněním písků do pytlů.

"Ve Strachotíně hasiči čerpali vodu z lagun, které se vytvořily po vydatném dešti. Následně čerpali vodu ze sklepů rodinných domů a vinných sklepů, kde se nacházelo místy až 1,5 metru vody. V lokalitě u sklepů došlo k sesuvu půdy, který bezprostředně ohrozil jeden rodinný dům," popsal Příkaský.

Druhý stupeň povodňové aktivity v noci překonala také řeka Klabava v Plzni. Hladina vystoupala na více než 160 centimetrů, obvykle mívá kolem 30. Voda se podle Radiožurnálu rozlila jen do polí a luk. Na první stupeň klesla v pondělí před půl desátou dopoledne.

První povodňový stupeň platí i na Jevíčce v Chornici v Pardubickém kraji i na Berounce ve Zbečně ve Středočeském kraji. „Hladina Berounky ve Zbečně ještě aktuálně stoupá, ale je již blízká kulminaci při prvním stupni povodňové aktivity,“ oznámili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Voda klesne, ale mohou přijít přeháňky

Také toky v povodí horní Vltavy vykazují převážně poklesy hladin, i Svinenský potok již výrazně klesl pod úroveň prvního povodňového stupně, který tu byl přechodně dosažen v neděli odpoledne.

Vzhledem k očekávaným místním srážkám s maximálními úhrny do 20 mm/24 h očekávají hydrologové na povodněmi zasažených tocích postupnou stabilizaci situace. „Na celém toku Jevišovky očekáváme poklesy hladin, a to v důsledku snižování odtoku z nádrží v horní části povodí,“ upřesnili odborníci.

V povodí dolní Klabavy hladina během dne klesne podle odborníků pod druhý povodňový stupeň a bude nadále klesat. Hladina Berounky ve Zbečně již bude podle nich v nejbližší době kulminovat a během dne také poklesne pod první povodňový stupeň. 

Při očekávaných místních přeháňkách případně bouřkách a vzhledem k vysoké nasycenosti povodí po předchozích srážkách nelze podle hydrologů vyloučit opětovné krátkodobé vzestupy hladin, zejména u menších toků. Na dolním toku Vltavy a Labe pod profilem Mělník bude hladina na mírném vzestupu kvůli zvýšení odtoku z vodního díla Vrané, ale bez dosažení povodně.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným....

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  18:45

V Paříži před OH znásilnili Australanku, v cárech šatů vběhla do prodejny kebabu

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo pět mužů. Stalo se tak jen pár dní před začátkem olympijských her. Pařížská policie posiluje...

23. července 2024  16:44,  aktualizováno  18:31

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového domu v Jičíně. Podle svědků plamenům předcházel výbuch. Zdravotníci potvrdili jednoho zemřelého...

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  18:04

Útočník v chorvatském domově důchodců čelí jedenácti obviněním

Útočník podezřelý ze střelby v domově důchodců v chorvatském městě Daruvar čelí 11 obviněním včetně vraždy či pokusu o ni. Uvedl to policie. Při útoku zahynulo šest lidí včetně matky podezřelého,...

23. července 2024  17:48

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...