Rath se ve Sněmovně pokusí o nemožné - přesvědčit poslance, aby odmítli jeho trestní stíhání.
Úterní dění sledujeme on-line |
Ještě čtrnáctého května ráno, zhruba před třemi týdny, se ale zdálo nepředstavitelné, že policie zadrží předního opozičního politika se sedmi miliony korun zabalenými prostě v krabici od vína.
Navíc politika, který si vysloužil mnoho přízvisek, od ostrého řečníka po sprosťáka - ale slova jako "hloupý" nebo "nedůvtipný" mezi těmito přízvisky chyběla.
Osm obviněnýchSkupina osmi lidí včetně Davida Ratha je podezřelá z poškozování finančních zájmů EU, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky. Nejvyšší hrozící trest je 12 let vězení. |
Ale večer se to stalo a další bizarní okolnosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Portál iDNES.cz pro vás v den, kdy poslanci mají rozhodovat o potvrzení Rathova stíhání, zmapoval základní body celého případu.
Zámecká předehra
Případ odstartovalo trestní oznámení, které dorazilo na brněnské vrchní státní zastupitelství. Varovalo před podvody s eurodotacemi, majícími vazbu na severní Čechy. Tamější policisté se pustili do vyšetřování. Policisté - včetně dnes už bývalého elitního detektiva Petra Vincenze - podle informací iDNES.cz odhalili nitky vedoucí do Středočeského kraje, kde byl Rath od roku 2008 hejtmanem.
Rath se měl podílet na předražení rekonstrukce buštěhradského zámku o čtyřicet milionů korun. Jeho role jakožto hejtmana údajně spočívala v nápomoci k přehodnocení původního projektu a zajištění, aby výběrové řízení vyhrála firma Konstruktiva Branko.
Zásah aneb URNA! Jsme v prd...
Policisté nasadili odposlechy. Zjistili, že případ souvisí se dvěma lidmi - šéfkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a exposlancem a Rathovým blízkým spolupracovníkem Petrem Kottem. Jejich dům v Rudné prošpikovala štěnicemi.
Nachystaná síť spadla po půl roce, 14. května, nedaleko domu Pancové a Kotta. Když z něj v osm hodin večer Rath odcházel, přistoupili k němu policisté, krabici mu odebrali a otevřeli. Po objevení sedmi milionů ho hned zatkli. "URNA! Tak to jsme v prd..." vydechli podle přepisů odposlechů uniknuvších do médií Kott a Pancová, když z okna viděli, jak policie hejtmana "sebrala". Bezprostředně poté dala se zadržením souhlas šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Bez něj by museli policisté Ratha pustit.
Právní nejasnostiČeský právní řád řeší v souvislosti s případem Davida Ratha řadu úskalí. Odborník na ústavní právo Václav Pavlíček z pražské právnické fakulty zpochybnil zákonnost obvinění poslance a vazbu před rozhodnutím Sněmovny. Podle něj smí policie poslance nanejvýš zadržet. Podobný názor má i právník a exministr Cyril Svoboda. Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová ale obvinění a vazbu má za legální. "Pokud je někdo chycen při činu nebo krátce po něm, není přece možné, aby byl puštěn na svobodu a čekalo se až na další schůzi Sněmovny. To by přece nebylo rozumné," říká. Souhlasí s ní i děkan pražských práv Aleš Gerloch. Nasazení odposlechů, které vadí Rathovým právníkům, za protiústavní považuje advokátka Klára Samková. Úkony v trestním řízení jsou podle ní u politika s imunitou nepřípustné. Gerloch ale soudí, že v tomto ohledu ústava poslance nechrání. Kvůli obavě z ovlivňování svědků také nebylo zprvu jasné, zda Rath bude moci ve Sněmovně vůbec vystoupit. Podle Ústavního soudu lze poslanci vzít možnost osobního výkonu mandátu, je-li vzat do vazby. Soud tak zamítl stížnost Miroslava Sládka, že se v roce 1998 nemohl účastnit volby prezidenta. Precedens pro tento případ tedy existuje. |
Následujícího dne večer vydal dopadený poslanec vyjádření, kterým celou kauzu postavil na úroveň těžko uvěřitelných výmluv.
"Celá věc na mě dělá dojem dobře připravené a provedené společenské popravy politika. Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizarní historka zní neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je," uvedl hejtman (více čtěte zde).
Tou dobou ale už byl spolu s dalšími sedmi lidmi včetně Pancové a Kotta obviněn a další kroky šly ráz na ráz:
- 16. května putoval Rath do vazby, protože podle soudce hrozilo ovlivňování svědků, pokračování v trestné činnosti nebo útěk. Vzdal se funkce hejtmana a vystoupil z ČSSD.
- 18. května se od všech aktérů distancovala ČSSD. Pozastavila členství člence Ústředního výkonného výboru Pancové i Kottovi.
- 19. května vyzvala ČSSD Ratha, aby složil funkci poslance. To lze učinit prostřednictvím notáře (což se nestalo) nebo osobně ve Sněmovně. I proto je dnešní Rathovo vystoupení tak očekávané.
- 20. května ČSSD oznámila, že podpoří hlasování Sněmovny o zbavení Ratha imunity.
- 22. května vyslechli poslance kolegové z mandátového a imunitního výboru. Jednohlasně ho doporučili vydat.
Může Ratha vůbec něco zachránit?
Ačkoliv se zdá případ jasný, je celá řada scénářů, které pro Davida Ratha končí dobře. Tím prvním je, že poslanci Ratha nevydají. Vzhledem k dosavadním prohlášením si ale jen těžko lze představit, co by je k tomu přimělo.
Druhou možností je, že Rathovi advokáti uspějí se stížnostmi proti některým procesním krokům. Zpochybnili samotné obvinění a vazbu a u Ústavního soudu též další kroky spojené s vyšetřováním a vazbou.
Pochybnosti vzbudilo i to, že severočeská státní zástupkyně Lenka Bradáčová, známá svou neústupností, předala případ do Středočeského kraje. Bratr nového dozorujícího státního zástupce Petra Jiráta totiž pracuje pro firmu, která figuruje ve spisu. Žalobce Jirát ale možnou podjatost odmítl. "Jsou tam tak naprosto kované důkazy, že z nich nelze uhnout," řekl Jirát iDNES.cz.
Konečně pak svědectví a výpovědi proti poslanci nemusí soudce uznat za dostatečně silné důkazy.
Určitým vodítkem ovšem může být předpoklad, že Rathovo osvobození by pro policii, justici (a protože jde o opozičního poslance, tak i vládu) bylo takovou ranou, že kompletní důkazy proti Rathovi - nikoliv útržky, které prosákly do médií - opravdu neprůstřelné jsou. To ovšem nejde předjímat.
Co se dnes stane
Pokud poslanci odpoledne kývnou na to, aby Rathovo trestní řízení pokračovalo tak, jak by v obdobné situaci pokračovalo i v případě běžného smrtelníka, odpovědi na řadu otázek a nejasností přinese soud. Rathovi hrozí až dvanáct let za mřížemi, nikdo mu ale nemůže vzít poslanecký mandát.
Pokud by poslanci Ratha zpětně nevydali, nemohl by kvůli podezření z účasti v kauze Buštěhrad být už nikdy stíhán. Tuto doživotní výsadu poslancům přiznává česká ústava.