Řápková šíří cizí anonym o protekci v Plzni a žaluje fakultu o milion

  14:26aktualizováno  16:55
Chomutovská primátorka se opřela do svého kritika na právnické fakultě v Plzni. Použila k tomu anonym, který tvrdí, že syn profesora Jana Kociny se na školu dostal neprávem. Řápková zprávu přeposlala novinářům včetně rodného čísla Kociny mladšího. Sama pak zažalovala fakultu o milion korun.

Ivana Řápková | foto: iDNES.cz

Ivana Řápková obdržela anonym minulý týden, novinářům ho poskytla dnes dopoledne. Odeslala ho včetně snímku, který zřejmě zachycuje data z univerzitního elektronického systému, kde je i rodné číslo Jana Kociny, uchazeče o studium.

Našel se zmizelý index Řápkové

Dokument prozkoumají písmoznalci

"Dokument od nespokojených studentů prokazuje, že syn pana Kociny obdržel u přijímacích zkoušek nula bodů, přesto byl na školu přijat," uvedla primátorka. "Sami studenti mi zasílají dokumenty, které tato podezření dokazují. Vše předám policii, aby tyto skutečnosti prošetřila a zjistila všechny okolnosti," dodala.

"Podle mě je to snaha dostat mimo pozornost to, co jsme společně s kolegy z katedry trestního práva začali kritizovat. Tedy to, že paní primátorka Řápková nestudovala řádně," řekl MF DNES advokát, pedagog na plzeňských právech a otec Jana Kociny.

ŘÁPKOVÁ BUDE hostem ON-LINE rozhovoru na IDNES.CZ

Dotazy můžete Ivaně Řápkové pokládat v úterý od 11:30

Navíc nulový výsledek u přijímaček podle jeho informací není možné získat. "Ptal jsem se zatím dvou lidí ze školy, jestli je to o nulovém počtu bodů pravda. Pokud je informace pravdivá, tak to vysvětlím jednoduše. Někdo to to musel do databáze zadávat a to se prý dá zjistit," uvedl Kocina.

ŘÁPKOVÁ
Vs. KOCINA

Právník a pedagog právnické fakulty v Plzni Jan Kocina minulý týden vystoupil proti Řápkové, když tvrdila, že zápočty z trestního práva jí zapsal docent Jiří Pipek. Administrativně totiž patřila k jinému pedagogovi, Josefu Baxovi, u něj ale záznamy neměla. Jan Kocina z katedry trestního práva v ČT řekl, že primátorka účelově lže. Docent Pipek nevedl seminář, proto nemohl udělovat studentům zápočty.

Kocinovi prý od června chodily anonymy, že pokud nedá pokoj a bude bývalé vedení fakulty kritizovat, mohou se objevit informace o synovi.

Chodily mu i jiné anonymy. "Zřejmě si připravovali už tehdy půdu," uvedl Kocina.

Děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil iDNES.cz řekl, že nejde poslední dobou o ojedinělý anonym. "Nebudeme na anonym reagovat. Dejte mi na stůl důkazy a já se k tomu vyjádřím," poznamenal. Dodal, že nechce případ bagatelizovat, ale že do určité společenské kultury anonymy nepatří.

Únik údajů by měla prošetřit policie

Primátorka Chomutova, vystudovaná právnička, ale zapomněla na ochranu osobních údajů. Zmíněný "dokument" obsahuje i rodné číslo Jana Kociny mladšího. "Paní primátorka to měla předat policii. Vypadá to na vážné podezření z neoprávněného nakládání s osobními údaji, což je trestný čin," řekla iDNES.cz mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

Podle ní je otázka, kdo měl k daným informacím na škole přístup. "Student, který to poslal, není tím, kdo by měl mít k údajům přístup a mohl ho rozesílat," uvedla Štěpánková s tím, že by o tom určitě měla být informována policie.

Syn profesora Jana Kociny měl zřejmě na právnické fakultě protekci.

"Pokud je zde konkrétní osoba, tedy paní primátorka, je třeba se ptát, na základě čeho s tímto osobním údajem nakládala. Co ji k nakládání zmocňuje, navíc ke zveřejnění," poznamenala mluvčí.

Otec studenta Jan Kocina neuvažuje, že by proti šíření osobních údajů svého syna použil právní cestu. "Žalovat ji nebudu. Jestli šíří bláboly, nestojí mi za to, podat žalobu," řekl iDNES.cz

Prokáže-li se trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji, hrozí pachateli až pětiletý trest.

Problém s ochranou osobních údajů letos v srpnu řešilo město Řápkové. Chomutovská radnice zákon porušila tím, že novinářům poskytla záběry z kamerového systému, který v únoru sledoval exekutorské zabavování dávek dlužníkům města. Chomutov chybu uznal. - čtěte Chomutov dostal pokutu za snímky z vybírání dávek

Primátorka chce od školy milion, podala žalobu

Primátorka se v souvislosti s postojem školy k jejímu studiu obrátila i na soud. Podala v pondělí žalobu na univerzitu, požaduje odškodné milion korun a omluvu za výroky, které její studium zpochybňují.

Řápková poukázala na to, že je osobou veřejně činnou a zásah do jejích osobnostních práv je obzvlášť citelný. Prý by ji nepravdivá tvrzení univerzity mohla vyřadit z veřejného života.

Rektor Josef Průša uvedl, Řápková původně ani nebyla v hledáčku šetření univerzitní komise. "Studovala standardní dobu. Ale my teď hledáme ty, co studovali krátce," uvedl. Připomněl, že jde již o druhou žalobu na školu. Tu první podalo ministerstvo školství, kvůli nedostatkům ji ale státní zastupitelství vrátilo.

Univerzita předpokládá, že se objeví ještě další žaloby, proto chce co nejdřív vybrat advokátní kancelář. Doporučit by ji měla právnická fakulta, rektor ji "pouze" potvrdí. "Mám dva tipy, které sdělím rektorovi zítra (v úterý)," řekl děkan práv v Plzni Jiří Pospíšil.

Policie bude prošetřovat Řápkovou i Bendu

Už minulý týden primátorka Chomutova podala trestní oznámení na plzeňská práva kvůli zaujatosti vedení. Uvedla, že všechny pochybnosti o jejím studiu ji mají jen mediálně očernit.

Redakce iDNES.cz dostala také informaci o tom, že trestnímu oznámení čelí i sama Řápková. Nepodepsaný čtenář ho podal na primátorku pro podezření z podvodu. Dokumenty, které předložila jako důkazy o svém studiu, nepovažuje za průkazné.

Kromě Řápkové podal anonym trestní oznámení také na poslance Marka Bendu. Důvodem je rovněž podezření z podvodu v souvislosti s jeho studii na stejné univerzitě. Čtenář podal obě trestní oznámení v neděli v Plzni a v Praze.

Krajské oddělení policie v Plzni o tom zatím nemělo informaci. "Mohl ho podat na jakékoli služebně nebo státním zastupitelství," poznamenala mluvčí Iva Soukupová. Pražské protikorupční oddělení nechtělo informaci potvrdit.

"Neznám obsah pošty. Pokud k nám trestní oznámení dojde, budeme se jím zabývat. Nemohu ale potvrzovat, zda k nám došlo," uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Sex je povinnost, žena je majetek. Dost manželů tomu věří, říká advokátka

Má dvě děti a vlastní advokátní kancelář. Na Facebooku se věnuje osvětě a bojuje nejen s mýty o obětech domácího a...

V Bratislavě našli další mrtvou. Nebyla zavražděna, uklidňuje policie

K případu další mrtvé ženy vyjížděli ve čtvrtek brzy ráno bratislavští policisté. Na místě zasahovali i záchranáři,...

Policie nespouští kamerové poznávání obličeje, zatím funguje jen na letišti

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD ve čtvrtek řekl, že pražská policie nespouští systém kamerového rozpoznávání...

Dětské uprchlíky z Řecka přijmeme! Učinit tak je ochotno 200 českých rodin

V republice jsou plné dvě stovky rodin, které jsou ochotné přijmout dětské uprchlíky z Řecka. Informovala o tom...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz