Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Rakousko chce držet Česko Temelínem v šachu

  18:31
S blížícím se termínem zahájení provozu jaderné elektrárny Temelín přitvrdila rakouská vláda boj proti jejímu spuštění. Kancléř Wolfgang Schüssel podmínil vstup České republiky do Evropské unie dodržováním bezpečnostních a ekologických standardů. Neuvedl však, čím elektrárna nevyhovuje a jaké standardy přesně má na mysli. Prezident Václav Havel i předseda sněmovnmy Václav Klaus jeho postoj odmítli.
Argumenty odpůrců Temelína:
- zpochybňují význam elektrárny a její bezpečnost,
- obavy  z případných havárií a následného radioaktivního zamoření,
- elektrárna leží v těsné blízkosti tektonického zlomu a v jedné ze seismicky nejhorších oblastí.
Glosu Martina Komárka si přečtěte ZDE.

"Nebudou-li tyto standardy splněny, nebude Rakousko při jednáních o rozšíření souhlasit s uzavřením kapitoly energetika," řekl Schüssel po setkání se zástupci vlády spolkové země Horní Rakousy a hornorakouského sněmu.

Václav Havel namítá, že rakouské obavy z Temelína nelze spojovat s rozšiřováním unie. Chce o tom jednat se svým Rakouským kolegou Thomasem Klestilem.

Co požaduje Rakousko
Rakousko podle Schüssela očekává, že v elektrárně nebude aktivováno palivo ani zahájen zkušební provoz, dokud nebudou uzavřeny všechny testy, a to i přezkoušení vlivů na životní prostředí podle evropských standardů. Rakouský premiér přitom dal najevo, že Vídeň bude usilovat zejména o kontakty s Berlínem.

Rakouské vládní strany - lidovci (ÖVP) a Svobodní (FPÖ) - kromě toho chtějí ještě před zvláštním parlamentním zasedáním příští úterý nalézt společné stanovisko k Temelínu s opozičními parlamentními stranami - sociální demokracií (SPÖ) a Zelenými.

Česko rakouské vztahy očima rakouského deníku Die Presse - více ZDE.

Temelín má v Evropě i své zastánce - více ZDE.

"My nic neblokujeme, nýbrž chceme evropským způsobem něco uvést do pohybu. Musíme probudit ty na druhé straně, kteří blokují," odmítl Schüssel myšlenku, že Rakousko hrozí zablokováním vstupu Česka do unie.

Neexistují žádné společné evropské bezpečnostní normy 
Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Vratislav Fajman dodal, že úřad nevydá povolení k zahájení provozu Temelína, pokud si nebude jist, že elektrárna je bezpečná. Fajman dále řekl, že žádné společné evropské nebo světové bezpečnostní normy pro jaderné elektrárny neexistují, pouze doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. "Stává se, že němečtí experti upozorní, že určitá část Temelína nevyhovuje podle jejich norem, ale pak se ukáže, že vyhovuje normám americkým," řekl Fajman.

Vyjednavač s EU nepřepokládá, že by Temelín zkomplikoval vstup ČR do unie
Hlavní vyjednavač s Bruselem Pavel Telička nepřepokládá, že by kvůli Temelínu měl být zkomplikován vstup země do Evropské unie. "Pokud dostojíme - a já předpokládám, že ano - svým mezinárodně-právním a politickým závazkům a spustíme Temelín podle norem běžných v zemích Evropské unie, nepředpokládám, že by tato otázka zproblematizovala vstup do unie," prohlásil Telička. "To, že unie bude Temelín sledovat, jsme předpokládali."

Zkoušky v Temelíně pokračují
Mluvčí jaderné elektrárny Milan Nebesář o víkendu řekl, že zkoušky pokračují podle harmonogramu a lze předpokládat, že elektrárna v rozmezí 10. až 15. září požádá pražský Státní úřad pro jadernou bezpečnost o souhlas se spuštěním prvního bloku.

Vedení Temelína podalo trestní oznámení na šéfa Greenpeace

Petice proti Temelínu:
- Petici z roku 1997 Hnutím Duha, podepsalo podle organizátorů více než pět tisíc lidí, mezi nimi i více než dvě desítky poslanců a řada významných osobností.
- Více než 150 osobností veřejného života (mimo jiné exministři životního prostředí Ivan Dejmal a Martin Bursík) podepsalo do května 1999 otevřený dopis ekologického Hnutí Duha, požadující od vlády zastavení stavby jaderné elektrárny.
- Petici iniciativy Referendum 2000 za všeobecné hlasování o Temelínu, kterou vyhlásili zástupci koalice 74 občanských iniciativ, podepsalo letos od dubna do července 115 tisíc lidí. Poslanecké návrhy zákonů o vypsání referenda ke spuštění Temelína však vláda 26. července odmítla.

Vedení jaderné elektrárny Temelín podalo trestní oznámení na ředitele české pobočky ekologického hnutí Greenpeace Jiřího Tuttera za šíření poplašné zprávy.

Důveřné zdroje ekologů  totiž tvrdí, že byla zfalšována dokumentace z roku 1994 o opravě chladícího potrubí k reaktorové nádobě.

Zpráva Greenpeace je podle vedení elektrárny veskrze nepravdivá a nepodložená, a proto dezinformační.

Tutter zareagoval: "Je rolí Greenpeace upozorňovat na to, že nejsou dodržovány všechny náležitosti jaderné bezpečnosti."

"Pakliže na tato upozornění nikdo nereaguje, musíme volit metody nebo prostředky, které toto upozornění zvýrazní. A to byl i případ zmíněné tiskové zprávy o Temelíně," uvedl Tutter.

Greenpeace podala v pondělí souvislosti s uváděním jaderné elektrárny Temelín do provozu trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajnému zfalšování dokumentace z roku 1994 o opravě chladícího potrubí k reaktorové nádobě.

"Tento rozpor vede Greenpeace k podezření, že muselo ještě před inspekcí ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost dojít ke zfalšování dokumentů," uvádějí ekologové. "Nemáme důvod nevěřit našim zdrojům a jsme přesvědčeni, že vyšetřením záležitosti se falšování dokumentů potvrdí," dodali, aniž by nějak konkretizovali kdo a na základě jakých důkazů je o údajném falšování dokumentace informoval.

Hornorakouští odpůrci zablokují hraniční přechody
Hornorakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín zablokují v sobotu na šest hodin hraniční přechody mezi rakouskou spolkovou zemí Horní Rakousy a jižními Čechami.

Blokovány mají být především silniční přechody Wullowitz-Dolní Dvořiště a Weigetschlag-Studánky, a to v sobotu od 11:00 do 17:00 hodin. Akci organizuje hornorakouská nadstranická platforma proti atomovému nebezpečí a Rakousko-český výbor proti jaderné energii.

Autor:

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Vláda omezila počet lidí v obchodech, žádá nouzový stav do 20. prosince

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Babiš se omluvil Pirátce Richterové, o které říkal, že je „nechutná“

První místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové se po jednání vlády omluvil premiér Andrej Babiš. Nedávno při...

Hamáček navrhne Senátu kompromis u daní. Říká, že zachrání 100 miliard

S žádostí na senátory, aby zásadně předělali daňový balíček, se obrátí vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček. Chce, aby ho...

ÚZIS během dne měnil data, lidem vycházela jiná čísla, než ukazoval PES

Ústav zdravotnických informací a statistiky v pondělí změnil celkový počet testů a na to navazující podíl pozitivních...

Senátoři si stěžují na covidové uzavření obchodů. Brzy otevřeme, řekl Babiš

Přes šedesát senátorů podalo v sobotu ústavní stížnost na vládní opatření proti šíření koronaviru. Podle nich nařízení...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...