Raději riziko než rutina, říká matka, která se bila za domácí porod u soudu

  16:48aktualizováno  16:48
Osmatřicetiletá Martina z Prahy chtěla třetí dítě porodit doma. Když sháněla porodní asistentku, u ministerstva zdravotnictví i pojišťoven narazila. Až soud jí dal za pravdu, že má právo na péči, i když rodí doma. "Všichni mluví o tom, jak jde především o zdraví dítěte a matky. Ve výsledku zjistíte, že tomu tak vůbec není," říká v rozhovoru pro iDNES.cz.
Jde o princip mít svodobu rozhodnutí, říká o domácích porodech žena, která se péče domáhala soudně. Ilustrační foto.

Jde o princip mít svodobu rozhodnutí, říká o domácích porodech žena, která se péče domáhala soudně. Ilustrační foto. | foto: AP

Proč jste se rozhodla rodit doma?
Porod vnímám jako přirozenou součást života, nikoliv nemoc. Protože se neukázaly žádné komplikace, vyhodnotila jsem si, že doma je to pro mě nejpřijatelnější. Z hlediska bezpečnosti pro mě je domácí porod srovnatelná varianta s porodnicí.

Zeptám se ještě jinak. Proč jste se nerozhodla rodit v porodnici?
Myslím, že porodnice má určitý systém, do kterého přijdete a měla byste ho dodržovat. Není to tak, že přijde žena a systém se nastavuje pro ni. Rodící žena je vsazena do rutinního systému. Považuji rutinu u porodu za úplně zbytečnou.

Přelomový rozsudek

Rozsudek Městského soudu v Praze z poloviny ledna může zcela změnit praxi domácích porodů. Podle verdiktu má žena právo rodit doma s porodní asistentkou. Pokud ji nenajde mimo nemocnici, musí péči u domácího porodu zajistit zdravotnické zařízení.

Rodila jste i předchozí dvě děti doma?
První chlapec se narodil v porodnici ve Vrchlabí. Vybírala jsem dlouho a zvolila jsem si ji, protože je nakloněna nezasahování do porodu. První porod proběhl dobře, v porodnici bylo také vše dobré. Ale ten proces šel tak nějak dál a dál, já v něm figurovala jako ta, která prostě rodí tak dlouho, až je dítě na světě. Říkala jsem si, že jsem v porodnici nemusela být. Vzhledem k tomu, že nebyly potíže, tak jsem obtěžovala sama sebe i systém.

Justice řešila v poslední době nejméně dva případy, kdy se porod doma zkomplikoval a dítě umřelo nebo bylo trvale poškozeno. Neměla jste obavy?
Samozřejmě, stát se to může. Ale měla jsem v sobě to, že kdyby k něčemu takovému došlo, objevila by se komplikace včas a já bych odjela do porodnice. O porody, do kterých se nezasahuje, jsem se zajímala dlouho a například v Británii hodnotí studie porod doma jako stejně bezpečný jako v porodnici. Je ale pravda, že tam je to porod s porodní asistentkou.

Když jste sháněla péči k domácímu porodu, neuspěla jste u dětského lékaře, nemocnice ani ministerstva zdravotnictví. Vaši žádost o nařízení péče u domácího porodu zamítl i soud, i když jen proto, že rozhodoval až v den porodu. Troufla jste si nakonec rodit doma?
Musím říci, že rozhodování pro mě bylo o mnoho těžší. Člověk stojí na křižovatce a říká si: Podřídím se tomu systému, nebo budu konat svobodně a vezmu na sebe určité riziko? Já se nakonec rozhodla pro riziko.

Byla s vámi nakonec i porodní asistentka?
Rodila jsem s manželem a přítelkyní.

Probíhalo vše bez komplikací?
Ano, proběhlo to úplně hladce. Narodila se nám zdravá holčička.

Co předcházelo návrhu soudu, aby vydal předběžné opatření?
Napsala jsem na ministerstvo, zdravotní pojišťovně i magistrát. Z ministerstva odpověděli, že to není v jejich kompetenci, ať se obrátím na zřizovatele péče, pod nějž spadám, a že domácím porodům nefandí. Pojišťovna napsala, že žádnou porodní asistentku nasmlouvanou nemají, že je jen jedna asistentka, která ke mně může přijít jednou nebo dvakrát po porodu. Z magistrátu poslali seznam několika asistentek, ovšem s doložkou, že ani jedna nemá registraci na porody doma.

Obrátila jsem se tedy na Motol, to je moje spádová porodnice, s tím, že nemám nikoho, kdo by se o mě postaral. Odpověděli, že litují, ale lékaři mohou jen na jejich pracoviště. Vrchol všeho byl, když jsem přišla ke svému pediatrovi a řekla mu, že bych chtěla rodit doma a jestli přijde. On mi na to řekl, že by přišel velmi rád, ale nemůže, protože stanovisko k domácím porodům jejich komory či čeho je negativní a že dostanou lékaři 300 tisíc pokuty, když přijdou.

Tak jste se obrátila na Ligu lidských práv...
Všichni mluví o tom, jak všem jde především o zdraví dítěte a taky matky. Ve výsledku zjistíte, že tomu tak vůbec není. Ten systém vás tlačí někam a vy zjistíte, že zdraví v něm není prioritou. Kdyby bylo, tak se najdou mechanismy, které zajistí ženám mít jinou volbu než klasický porod. Zjistila jsem, že i když člověk je odpovědný a udělá všechno pro péči, tak se stejně ničeho nedobere.

S pomocí ligy jste u soudu usilovala o předběžné opatření, aby vám Motol musel zajistit péči u domácího porodu. Soud žádost zamítl, protože jste ji podala den před termínem porodu. Zároveň uznal, že máte právo rodit doma a máte právo na zdravotní péči. Jak rozhodnutí soudu vnímáte?
Velmi rozporuplně. Je velmi složité, aby porodní asistentky z nemocnice, které na to nejsou připravené, poskytovaly péči matkám u porodů doma. Zároveň je ale vidět, že naše argumenty byly pádné a pravdivé.

Budete proti rozhodnutí soudu něco namítat?
Je tam možnost odvolání. Ještě se s Ligou lidských práv poradíme, jak budeme postupovat. Co je nejefektivnější, aby se poukázalo na systém a aby bylo bráno to, že je legitimní možností každé ženy vybrat si místo porodu. Žádnou represí tu věc nevymýtíte. Ženy, které chtějí rodit doma, tady jsou a budou. Jsou tu i ty, které péči mohou poskytovat. Jen stát má tendenci vybrat jednu péči, o níž si myslí, že je dobrá. Myslím, že to není možné, že každý má právo na svobodné rozhodnutí.

Připojíte se ke stížnosti matek k Evropskému soudu pro lidská práva?
Ano, pokud to bude možné, ráda bych se k ní připojila.

Co jste si ze zkušenosti z domácího porodu, soudu a kolečka dopisování s úřady, které tomu předcházelo, odnesla?
Mám pocit, že systém zemí okolo nás chápe občana jako svobodnou bytost. Chápe jeho práva a to, že každý může mít jiné potřeby. U nás to pořád ještě nebylo uchopené. Funguje to tady tak, že je tu nějaký systém a všichni ho budou dodržovat. A kdo ne, tomu nedáme šanci.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Najdete na iDNES.cz