Koalice SPOLU a Piráti a starostové podepsali memorandum o vůli vytvořit...

Koalice SPOLU a Piráti a starostové podepsali memorandum o vůli vytvořit většinovou vládu. Zleva Marian Jurečka, Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Ivan Bartoš, Vít Rakušan (9. října 2021) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Výsledky voleb se opět více nelíbily, než líbily. Hlavně voličům ANO

  • 59
Celkem 44 procent Čechů je spokojeno s výsledkem říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. Současná povolební nálada se v tomto ohledu téměř neliší od roku 2017, i tehdy byl podíl těch, kterým se výsledek nelíbí, vyšší. Více než třetina lidí si pak s volebními výsledky spojuje naději na politickou stabilitu. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti STEM.

I když jsou podíly spokojených a nespokojených s výsledky voleb podobné jako v roce 2017 (nespokojených 57 procent, spokojených 43 procent), odlišné jsou rozdíly v závislosti na politické orientaci.

Největší spokojenost s výsledky voleb panuje mezi voliči koalice SPOLU (93 procent). Jen mírně nižší je pak podíl spokojených mezi voliči koalice Pirátů a STAN (80 procent).

„Ti, kteří se považují za voliče Pirátů, se v míře spokojenosti s celkovými výsledky voleb nijak dramaticky neliší od těch, kteří se označují za voliče STAN,“ stojí v průzkumu. Mezi voliči SPD a těmi, kteří k volbám vůbec nepřišli, je podíl spokojených s výsledky voleb zhruba třetinový. Nejméně spokojených lidí s výsledkem říjnových voleb je mezi voliči hnutí ANO, a to pouze 10 procent.

Jste spokojeni s výsledky voleb?

celkem hlasů: 1174
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 15. listopadu 2021. Anketa je uzavřena.

Téměř dvě třetiny voličů neočekávají, že výsledky voleb přinesou naší zemi politickou stabilitu. Při pohledu do minulosti je ovšem zřejmé, že podobná míra pesimismu byla patrná i v obdobích po předchozích volbách do Poslanecké sněmovny, dokonce i mírně vyšší (2017: 69 procent, 2013: 72 procent).

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci po sněmovních volbách. (9. října 2021)

Naopak ti voliči, kteří vyjádřili spokojenost s výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, politické stabilitě věří. Přesto i mezi nimi je nezanedbatelný podíl (28 procent) těch, kteří si budoucím vývojem nejsou jisti.

Většina voličů nevěří, že nová vláda vyřeší dlouhodobé problémy

Podobně jako v případě perspektiv politické stability je veřejnost spíše skeptická k tomu, že výsledky voleb pomohou při řešení dlouhodobých problémů naší země. „Více než tři pětiny občanů jsou v tomto ohledu skeptiky (63 procent), podobně jako tomu bylo v roce 2017 (62 procent),“ říkají autoři průzkumu.

Za celkovým pohledem na možnosti řešit dlouhodobé problémy země se skrývají hluboké názorové rozdíly v závislosti na politických preferencích. Voliči stran, které připravují koaliční vládu, jsou v jasné většině přesvědčeni, že výsledky voleb znamenají pozitivní výhledy do budoucna a otevřené možnosti řešit nahromaděné problémy. Opačný postoj je zase charakteristický pro budoucí opoziční parlamentní strany.

Koalice slibuje důchodovou reformu, konec EET i zdravotní připojištění

Průzkum agentura STEM provedla mezi 15. a 25. listopadem metodou osobních rozhovorů na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni kvótním výběrem, celkem jich odpovědělo 1074.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video