Protonová léčba pomůže za rok 36 pacientům, tvrdí analýza zadaná VZP

  19:19aktualizováno  19:19
V kauze sporů kolem léčby protonovým ozařováním jde o zájem několika desítek pacientů, ale nikoliv o masovou záležitost. K takovému závěru dospěli pracovníci Masarykovy univerzity na základě světových klinických studiích. Analýzu si u nich zadala Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Pražské protonové centrum. Jedinou smlouvu s ním zatím podepsala Vojenská zdravotní pojišťovna. | foto: ČTK

"Klinická data podporují použití protonové terapie u zhruba 36 pacientů v České republice za rok," řekl iDNES.cz Michal Burger z Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity (MU).

Jedná se o pacienty s vzácnými typy rakoviny. "Jsou to dětské CNS nádory a u dospělých pacientů specifické nádory kostí u páteře zvané chordomy a oční melanomy," vyjmenoval případy Burger. Právě takových nemocných se u nás nyní ročně léčí necelých 40.

K závěru došli pracovníci MU v Brně na základě rešerší stovek světových klinických studií. "U nádorových onemocnění, kterými trpí v České republice tisíce lidí, nemají studie takovou vypovídající hodnotu, aby bylo možné považovat protonovou terapii za standardní léčbu," dodal Burger. Mezi tyto typy rakoviny patří například nádory plic nebo prostaty.

Analýzu vypracovávali vědci čtyři měsíce pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Ta jim za ni zaplatila řádově desítky tisíc korun.

Vlastní analýzu má i Protonové centrum Praha, mluví opačně

Protonové centrum loni v červenci vydalo vlastní analýzu na podobné téma, která tvrdí, že pojišťovna může při ozařování protony 600 pacientů s rakovinou prostaty ušetřit ročně 54 milionů. Materiál vypracovala obecně prospěšná společnost Institut pro zdravotní ekonomiku a HTA (systematické hodnocení zdravotnických technologií).

"Konvenční ozařování totiž s sebou nese ještě další nemalé náklady nutné na doživotní léčbu nevratných poškození organismu," uvedl mluvčí centra Vladimír Šulc.

"Materiál, který nyní s velkou pompou představila VZP, je jen další smutnou kapitolou země, která má sice nejmodernější protonové centrum na světě, ale namísto hrdosti několikaletému náskoku před všemi okolními zeměmi, které svá centra teprve staví, pošpinila dobré jméno lidí, kteří obětovali kus svého života pro vizionářskou myšlenku," dodal Šulc s tím, že centrum v Praze vyhledávají cizinci nebo Češi, kteří jsou schopni si léčbu zaplatit.

Spor mezi VZP a Protonovým centrem Praha vyústil v arbitráž

VZP se data Masarykovy univerzity hodí, stejně jako Protonovému centru Praha materiál od institutu, protože obě strany vedou už delší dobu spor o to, zda se má léčba protony proplácet z pojištění.

Spor vznikl kvůli smlouvě, kterou v roce 2006 uzavřel nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka a která měla Protonovému centru Praha zajistit  skrze pacienty VZP až jednu miliardu korun ročně a to po dobu 15 let. Pečenka následně začal pro investora Protonového centra Praha pracovat jako manažer a nyní je kvůli tomuto angažmá stíhaný kvůli podezření ze zneužívání pravomoci veřejné osoby ve stadiu pokusu (více čtěte zde).

Současné vedení VZP se smlouvou nesouhlasí a Protonovému centru Praha nabídlo vlastní smlouvu. Ta hovořila o léčbě až 150 pacientů ročně za paušál 505 907 korun za ozařování jednoho dospělého pacienta a 734 567 korun za ozařování jednoho dítěte. Protonové centrum Praha ale návrh neakceptovalo.

Mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením, které stojí v areálu pražské Nemocnice Na Bulovce a jehož vybudování mělo stát 3,5 miliardy korun, v minulosti padala slova o trestních oznámeních a žalobách. V listopadu začala v celé věci arbitráž.

Pojišťovny mezitím pacienty, u kterých léčbu doporučí lékaři, posílají buď do Mnichova nebo jejich léčení vyjednávají právě s pražským zařízením. Jde však o individuální případy, kromě Vojenské zdravotní pojišťovny žádná další s protonovým centrem neuzavřela smlouvu. Vojenská zdravotní pojišťovna, která má přes 600 tisíc klientů, ale v minulosti neřekla, zda a kolik pacientů do centra pošle. Detaily smlouvy s Protonovým centrem Praha odmítla zveřejnit.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz