Lidé ve Zlíně protestovali proti komunistům, hejtman dostal let do KLDR

  10:50aktualizováno  14:23
Zhruba 300 lidí demonstrovalo na ustavujícím zasedání zastupitelstva Zlínského kraje proti vzniku nové krajské koalice, do níž vítězní sociální demokraté přizvali kromě Zemanovců také KSČM. Stanislav Mišák, který obhájil post hejtmana, od nich dostal coby dárek k šedesátinám letenku do Severní Koreje.

Obyvatelé kraje se připojili k protestní výzvě podnikatelů Radka Hegmona a Davida Karáska. Ačkoliv se zformovala teprve několik dnů před zastupitelstvem, přidaly se k ní čtyři tisíce lidí na internetu a další tisícovka podepsala papírové archy (více o petici čtěte zde).

"Lidé dorazili s protikomunistickými transparenty. Je na nich poznat velká naštvanost, ale demonstrace je pokojná," hlásila dopoledne z místa reportérka MF DNES.

Ustavující jednání zastupitelstva bylo před polednem kvůli bouřlivé atmosféře na půl hodiny přerušeno, dalšího pokračování schůze se pak odmítli účastnit zástupci ODS, lidovců a Starostů a TOP 09 a opustili sál. Vzápětí koaliční zastupitelé zvolili Mišáka staronovým hejtmanem.

"Mišákovy hrátky - Gottwaldov je zpátky"

Před krajským úřadem vlály od rána rudé vlajky, objevily se transparenty s obličeji Gottwalda, Stalina a Lenina a zněla řada ruských budovatelských písní.

Lidé několikrát skandovali: "Rudý kraj nechceme." K vidění byla i řada nápisů jako: "Už se těší na tebe milice a StB" a "Mišákovy hrátky - Gottwaldov je zpátky".

"Před třiadvaceti lety jsme stáli na náměstí a byli jsme šťastní. Zrovna se mi narodila dcera, měl jsem radost, že nebude žít v tom komunistickém blátě. Mám pocit, že teď je čas znovu vyjít do ulic a říct komunistům ne. KSČM je nedemokratická strana a nemá tady být," zlobil se otrokovický lékař Josef Maček.

Na protikomunistickou demonstraci dorazilo před sídlo Zlínského kraje několik...

Na protikomunistickou demonstraci dorazilo před sídlo Zlínského kraje několik set lidí.

Protest byl pokojný, i když na spoustě lidí byla patrná velká naštvanost.

Protest byl pokojný, i když na spoustě lidí byla patrná velká naštvanost.

Mezi protestující krátce zavítal i lídr komunistické kandidátky ve Zlínském kraji Ivan Mařák.

"Akce je legální. Je to způsob, jak lidé vyjadřují svůj názor, který jim neberu," uvedl Mařák v České televizi.

O tom, zda protest lidí může na podobě koalice ještě něco změnit, se bavit nechtěl. "To bych předjímal, což nechci. Každopádně je fakt, že petici podepsalo pět tisíc lidí, zato my ve volbách dostali třicet tisíc hlasů. To je taky potřeba respektovat," zdůraznil Mařák.

Pod střechu mrakodrapu se všichni nevešli

Zajímavé bylo i ustavující jednání zastupitelstva. Zasedací místnost na střeše Baťova mrakodrapu byla plná lidí. Spousta se jich do místnosti nedostala, a tak stála aspoň na chodbě a sledovala jednání na televizních obrazovkách.

Mišáka zvolili hejtmanem

"Lidé jsou na jednání bez transparentů, dorazila však i skupina studentek v pionýrských šátcích. Lidé protestující proti komunistům venku před krajským úřadem čekají na ohlášení výsledku volby, pak chtějí protest ukončit," popsala po 11. hodině z místa reportérka MF DNES.

Když zastupitelé skládali slib, začali protestanti pískat a křičet a tím si vymohli slovo pro svého představitele Radka Hegmona. Ten přednesl výzvu proti účasti komunistů u zlínské vlády a hejtmanu Mišákovi věnoval k jeho pátečním šedesátinám jako dárek letenku do Severní Koreje.

Čuba bez hlasování jednání přerušil

Na úvodním jednání se o pozornost postarali i zástupci stran, které povolební vyjednávání postavilo do role opozice.

Lídr Starostů a TOP 09 Petr Gazdík navrhl na post hejtmana lídra lidovců Jiřího Čunka. "Získal nejvíc preferenčních hlasů," připomněl Gazdík.

Čunek to sice odmítl, vyzval však zastupitele k jednáním o jiné koalici, než kterou Mišák dohodl.

Na začátku jednání zastupitelstva Zlínského kraje předal představitel protestní

Představitel protestní akce Radek Hegmon předaů staronovému hejtmanovi Stanislavu Mišákovi darem letenku do Severní Koreje a podepsané petiční archy.

Mezi demonstranty přišel i lídr komunistické kandidátky ve Zlínském kraji Ivan

Mezi demonstranty přišel i lídr komunistické kandidátky ve Zlínském kraji Ivan Mařák.

Představitelé "opozičních" stran i protestující lidé vytvořili na zasedání bouřlivou atmosféru. Gazdík toho využil a přidal se k Čunkovu návrhu: "Přerušme jednání a pojďme jednat o koalici."

"Zastupitelé sice jeho návrh smetli ze stolu. Rachot v sále však neustával a František Čuba ze strany Zemanovců, který coby nejstarší zastupitel jednání vede, bez jakéhokoliv hlasování vyhlásil půlhodinové přerušení," informovala krátce před polednem reportérka MF DNES.

Po návratu do sálu už zastupitelé dohodnuté koalice rychle prosadili Mišáka na post hejtmana (více o politické části jednání čtěte zde).

Klid na jednání nebyl ani poté. Když zastupitelé měli hlasovat o podobě krajské rady, chtěl rozezlený dav lidí obsadit hlasovací urnu. Rozmluvil to však Čunek.

"S tím, co se má se Zlínským krajem stát, taky nesouhlasím. Ale taková forma protestu nemá smysl. Ze zákona totiž nesmí být bráněno zastupitelům ve výkonu mandátu," upozornil demonstranty lídr lidovců.

Jeho slova zabrala, k dalším excesům už nedošlo a po zvolení nové krajské rady začali naštvaní lidé jednací sál opouštět.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Miliony z projektu na pomoc vozíčkářům putují k lidem spojeným s ČSSD

Ilustrační snímek

Nový web měl pomoci vozíčkářům získat spolehlivé informace, které by jim usnadnili život. Je však plný chyb a obsahuje...

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

ANO a ČSSD řeší spor o penze. Zda vzrostou o devět stovek, či méně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Urychlenou dohodu vládní koalice ANO a ČSSD o tom, jak vzrostou penze v příštím roce, požaduje ministryně práce a...

Najdete na iDNES.cz