Obyvatelé kraje se připojili k protestní výzvě podnikatelů Radka Hegmona a Davida Karáska. Ačkoliv se zformovala teprve několik dnů před zastupitelstvem, přidaly se k ní čtyři tisíce lidí na internetu a další tisícovka podepsala papírové archy (více o petici čtěte zde).
"Lidé dorazili s protikomunistickými transparenty. Je na nich poznat velká naštvanost, ale demonstrace je pokojná," hlásila dopoledne z místa reportérka MF DNES.
Ustavující jednání zastupitelstva bylo před polednem kvůli bouřlivé atmosféře na půl hodiny přerušeno, dalšího pokračování schůze se pak odmítli účastnit zástupci ODS, lidovců a Starostů a TOP 09 a opustili sál. Vzápětí koaliční zastupitelé zvolili Mišáka staronovým hejtmanem.
"Mišákovy hrátky - Gottwaldov je zpátky"
Před krajským úřadem vlály od rána rudé vlajky, objevily se transparenty s obličeji Gottwalda, Stalina a Lenina a zněla řada ruských budovatelských písní.
Lidé několikrát skandovali: "Rudý kraj nechceme." K vidění byla i řada nápisů jako: "Už se těší na tebe milice a StB" a "Mišákovy hrátky - Gottwaldov je zpátky".
"Před třiadvaceti lety jsme stáli na náměstí a byli jsme šťastní. Zrovna se mi narodila dcera, měl jsem radost, že nebude žít v tom komunistickém blátě. Mám pocit, že teď je čas znovu vyjít do ulic a říct komunistům ne. KSČM je nedemokratická strana a nemá tady být," zlobil se otrokovický lékař Josef Maček.
Mezi protestující krátce zavítal i lídr komunistické kandidátky ve Zlínském kraji Ivan Mařák.
"Akce je legální. Je to způsob, jak lidé vyjadřují svůj názor, který jim neberu," uvedl Mařák v České televizi.
O tom, zda protest lidí může na podobě koalice ještě něco změnit, se bavit nechtěl. "To bych předjímal, což nechci. Každopádně je fakt, že petici podepsalo pět tisíc lidí, zato my ve volbách dostali třicet tisíc hlasů. To je taky potřeba respektovat," zdůraznil Mařák.
Pod střechu mrakodrapu se všichni nevešli
Zajímavé bylo i ustavující jednání zastupitelstva. Zasedací místnost na střeše Baťova mrakodrapu byla plná lidí. Spousta se jich do místnosti nedostala, a tak stála aspoň na chodbě a sledovala jednání na televizních obrazovkách.
Mišáka zvolili hejtmanem |
"Lidé jsou na jednání bez transparentů, dorazila však i skupina studentek v pionýrských šátcích. Lidé protestující proti komunistům venku před krajským úřadem čekají na ohlášení výsledku volby, pak chtějí protest ukončit," popsala po 11. hodině z místa reportérka MF DNES.
Když zastupitelé skládali slib, začali protestanti pískat a křičet a tím si vymohli slovo pro svého představitele Radka Hegmona. Ten přednesl výzvu proti účasti komunistů u zlínské vlády a hejtmanu Mišákovi věnoval k jeho pátečním šedesátinám jako dárek letenku do Severní Koreje.
Čuba bez hlasování jednání přerušil
Na úvodním jednání se o pozornost postarali i zástupci stran, které povolební vyjednávání postavilo do role opozice.
Lídr Starostů a TOP 09 Petr Gazdík navrhl na post hejtmana lídra lidovců Jiřího Čunka. "Získal nejvíc preferenčních hlasů," připomněl Gazdík.
Čunek to sice odmítl, vyzval však zastupitele k jednáním o jiné koalici, než kterou Mišák dohodl.
Představitelé "opozičních" stran i protestující lidé vytvořili na zasedání bouřlivou atmosféru. Gazdík toho využil a přidal se k Čunkovu návrhu: "Přerušme jednání a pojďme jednat o koalici."
"Zastupitelé sice jeho návrh smetli ze stolu. Rachot v sále však neustával a František Čuba ze strany Zemanovců, který coby nejstarší zastupitel jednání vede, bez jakéhokoliv hlasování vyhlásil půlhodinové přerušení," informovala krátce před polednem reportérka MF DNES.
Po návratu do sálu už zastupitelé dohodnuté koalice rychle prosadili Mišáka na post hejtmana (více o politické části jednání čtěte zde).
Klid na jednání nebyl ani poté. Když zastupitelé měli hlasovat o podobě krajské rady, chtěl rozezlený dav lidí obsadit hlasovací urnu. Rozmluvil to však Čunek.
"S tím, co se má se Zlínským krajem stát, taky nesouhlasím. Ale taková forma protestu nemá smysl. Ze zákona totiž nesmí být bráněno zastupitelům ve výkonu mandátu," upozornil demonstranty lídr lidovců.
Jeho slova zabrala, k dalším excesům už nedošlo a po zvolení nové krajské rady začali naštvaní lidé jednací sál opouštět.