Po čtyřech letech se vrací domů. K malé dceři, již dva roky neviděla

  19:40aktualizováno  19:40
Velké emoce provázely středeční propuštění prvních amnestovaných z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Během odpoledne brány nápravného zařízení opustilo na dvě desítky z nich. Na některé čekaly dlouhé hodiny příbuzní, kteří sem mířili ze všech koutů republiky.

Jedna z prvních propuštěných žen z věznice ve Světlé nad Sázavou Věra Bílá ze Šluknova opustila věznici s černým pytlem a pětistovkou v kapse. Podle svých slov se těší hlavně na svou malou dceru, kterou čtyři roky neviděla. (2. ledna 2013) | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Mezi propuštěnými ženami byla také Věra Bílá. V černém igelitovém pytli si odnášela jen pár osobních věcí, v kapse pětistovku na vlak. Po čtyřech letech se vrací domů do Šluknova. K malé dceři, kterou dva roky neviděla.

Na dvaadvacetiletou Věru Bílou nikdo nečekal. Ale to vůbec nic neměnilo na jejím nadšení. Amnestie jí trest zkrátila o čtyři měsíce. "Každý den se počítá, jsem strašně šťastná, že to pan prezident vyhlásil. Bude to pro rodinu překvapení. Mám doma muže a pětiletou dceru, kterou jsem dva roky neviděla," říká mladá žena.

Ta se za pět set korun, které věznice dala každé ženě na cestu, vydala do Šluknova. "Ve středu jsem volala domů tátovi, bylo mu moc smutno. Jak se ale dozvěděli, že mě opravdu pustí, bylo doma veselo. Chystají se oslavy, přijdou známí, rodina. Nejvíc se těším na dcerku Valérii, ale nevím, jestli mě moje malá ještě po takové době pozná. Vezmu ji do náruče a asi si pobrečíme spolu."

Na celách se zpívalo a tančilo

Amnestie

Mezi prvními propuštěnými byla i Hana Boháčová z Děčína. "Brečela jsem štěstím celou noc a už od včerejška jsem byla sbalená," prozradila ve středu před věznicí. Trest si odpykávala na oddělení pro invalidy. Čtyřměsíční vězení jí amnestie zkrátila přesně o polovinu. "Těším se domů na rodinu a také na svého psa. Neříkám v tomto případě nashledanou, ale sbohem! Už nikdy víc!," dodala.

Že by mohl prezident vyhlásit amnestii však zprvu ani nechtěla věřit. "Bylo těžké tomu uvěřit, ale když jsme viděli, že se v kancelářích v noci svítí, věděli jsme, že se opravdu něco děje. Měli jsme radost. Zpívalo se, křičelo, gratulovalo," popsala Boháčová atmosféru ve věznici.

Sezve 60 lidí na rodinnou oslavu

Na příbuznou trpělivě čekala na parkovišti u vězeňského areálu také rodina Beňákova. "Přijeli jsme si pro moji sestru a bez ní se nevrátíme. Budeme tady klidně spát v autě. Vydržíme," prohlásil bratr jedné z vězeňkyň Imrich Beňák.

Přijel se ženou a dvěma dětmi své sestry z Chomutova, kde už rodina chystá velkou oslavu. "Už jsme zaplatili sál, doma se peče a vaří, sejde se rodina, asi šedesát lidí,“ prozradil Beňák. Jeho sestra si za neplacení alimentů a porušení nařízené probační služby odpykávala 26 měsíců. Klaus jí trest o pět měsíců zkrátil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Spory s cestovkou vždy řešte na místě a vše si dokumentujte, radí odborník

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

V případě, že se na dovolené objeví virová nákaza a účastníci zájezdu místo na pláži stráví celý pobyt na toaletě,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz