Stát spočítal prohibici: ve skladech zůstalo 20 milionů lahví

  12:19aktualizováno  12:42
Kvůli prohibici zůstalo ve skladech 20 milionů lahví alkoholu, uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Jak dlouho bude zákaz prodeje tvrdého alkoholu platit, zatím neřekl. Policie dál hledá původce metanolu, může to trvat týdny, tvrdí policejní prezident.

Regály v plzeňském hypermarketu Tesco, z nichž zmizel veškerý tvrdý alkohol | foto: MF DNES

Co se bude dít s miliony lahví ve skladech, zatím není jasné. Není vyloučeno, že ty, které by se mohly vrátit na pulty, budou muset projít kontrolou, aby se zjistilo, zda některá z nich není jedovatá.

Smrtící metanol

"Termín inventura je správný. Debatuje se ale o tom, jak ji provést a jak právně rozhodnout, kde se bude dělat a kde ne, aby si nikdo nemohl stěžovat. A také je debata o tom, jak to provést administrativně, protože je jasné, že to nejde u všech z 20 milionů lahví," řekl iDNES.cz Heger.

Stát by se mohlo i to, že by byl obsah lahví zlikvidován. "To by ovšem bylo extrémní řešení a doufám, že k němu nedojde," míní Heger.

Nyní je v Česku kvůli vlně otrav zakázán prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent výše, vyvážet se může. "Vývoz omezen nebyl a opatření je vyloženě na maloobchodní prodej spotřebitelům," vysvětlil ministr. Podle něj také zatím nelze zakázat prodej jen výrobků určitých značek či výrobců.

Minutu po minutě

Jak Česko čelí otravě metylalkoholem

Zástupci výrobců lihovin mezitím oznámili, že kvůli zákazu prodeje přicházejí denně o 15 milionů korun. Ministr Heger připustil, že některé likérky mohou na stát podat žaloby. Vzhledem k tomu, že ústava zaručuje právo na ochranu zdraví, tak se jich příliš neobává. Krizový štáb se případným odškodňováním likérek ještě nezabýval.

"V této republice mají občané mimořádně silná ústavní práva. Ústavní právo na to, aby stát lidem opatřoval tvrdý alkohol, tady ale není. Jistě je tu ale právo na to, aby potraviny včetně alkoholu byly bezpečné. Toho se snažíme dosáhnout," řekl Heger.

Prohibice tvrdého alkoholu snižuje každým dnem tržby výrobců kořalky a dovozců o 15 milionů. Tvrdí to prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. (O kolik milionů denně přichází stát na dani, čtěte zde.)

Policie dál pracuje na odhalení toho, kdo v Česku pustil jedovatý metylalkohol do oběhu. Policejní prezident Martin Červíček prohlásil, že to může trvat i týdny. Zároveň poprosil veřejnost o klid na práci.

Červíček také rozhodl o rozšíření týmu Metyl, který se případem zabývá na policejním prezidiu, o zástupce jednotlivých krajských ředitelství. "Vyšetřování bude komplexně nasměrováno k verzím, které považujeme za velmi pravděpodobné," uvedl Červíček. Podle něj existuje řada skutečností, které případy z jednotlivých krajů propojují.

Policisté stále mají několik možných vyšetřovacích verzí. Jednou z nich je i to, že původní pachatel metanol získal z kapaliny do ostřikovačů (více čtěte zde).

Heger upozornil na to, že léčba jednoho otráveného metylalkoholem stojí statisíce korun. Pokud se najde viník vlny otrav, budou mít zdravotní pojišťovny povinnost výdaje za léčbu na něm vymáhat.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz