Regály v plzeňském hypermarketu Tesco, z nichž zmizel veškerý tvrdý alkohol

Regály v plzeňském hypermarketu Tesco, z nichž zmizel veškerý tvrdý alkohol | foto: MF DNES

Stát spočítal prohibici: ve skladech zůstalo 20 milionů lahví

  • 557
Kvůli prohibici zůstalo ve skladech 20 milionů lahví alkoholu, uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Jak dlouho bude zákaz prodeje tvrdého alkoholu platit, zatím neřekl. Policie dál hledá původce metanolu, může to trvat týdny, tvrdí policejní prezident.

Co se bude dít s miliony lahví ve skladech, zatím není jasné. Není vyloučeno, že ty, které by se mohly vrátit na pulty, budou muset projít kontrolou, aby se zjistilo, zda některá z nich není jedovatá.

Smrtící metanol

"Termín inventura je správný. Debatuje se ale o tom, jak ji provést a jak právně rozhodnout, kde se bude dělat a kde ne, aby si nikdo nemohl stěžovat. A také je debata o tom, jak to provést administrativně, protože je jasné, že to nejde u všech z 20 milionů lahví," řekl iDNES.cz Heger.

Stát by se mohlo i to, že by byl obsah lahví zlikvidován. "To by ovšem bylo extrémní řešení a doufám, že k němu nedojde," míní Heger.

Nyní je v Česku kvůli vlně otrav zakázán prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent výše, vyvážet se může. "Vývoz omezen nebyl a opatření je vyloženě na maloobchodní prodej spotřebitelům," vysvětlil ministr. Podle něj také zatím nelze zakázat prodej jen výrobků určitých značek či výrobců.

Minutu po minutě

Jak Česko čelí otravě metylalkoholem

Zástupci výrobců lihovin mezitím oznámili, že kvůli zákazu prodeje přicházejí denně o 15 milionů korun. Ministr Heger připustil, že některé likérky mohou na stát podat žaloby. Vzhledem k tomu, že ústava zaručuje právo na ochranu zdraví, tak se jich příliš neobává. Krizový štáb se případným odškodňováním likérek ještě nezabýval.

"V této republice mají občané mimořádně silná ústavní práva. Ústavní právo na to, aby stát lidem opatřoval tvrdý alkohol, tady ale není. Jistě je tu ale právo na to, aby potraviny včetně alkoholu byly bezpečné. Toho se snažíme dosáhnout," řekl Heger.

Prohibice tvrdého alkoholu snižuje každým dnem tržby výrobců kořalky a dovozců o 15 milionů. Tvrdí to prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. (O kolik milionů denně přichází stát na dani, čtěte zde.)

Policie dál pracuje na odhalení toho, kdo v Česku pustil jedovatý metylalkohol do oběhu. Policejní prezident Martin Červíček prohlásil, že to může trvat i týdny. Zároveň poprosil veřejnost o klid na práci.

Červíček také rozhodl o rozšíření týmu Metyl, který se případem zabývá na policejním prezidiu, o zástupce jednotlivých krajských ředitelství. "Vyšetřování bude komplexně nasměrováno k verzím, které považujeme za velmi pravděpodobné," uvedl Červíček. Podle něj existuje řada skutečností, které případy z jednotlivých krajů propojují.

Policisté stále mají několik možných vyšetřovacích verzí. Jednou z nich je i to, že původní pachatel metanol získal z kapaliny do ostřikovačů (více čtěte zde).

Heger upozornil na to, že léčba jednoho otráveného metylalkoholem stojí statisíce korun. Pokud se najde viník vlny otrav, budou mít zdravotní pojišťovny povinnost výdaje za léčbu na něm vymáhat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video