Prognóza pro rok 2013: Paroubek prezidentem, Rath premiérem

  0:17aktualizováno  0:17
Je únor 2013 a novým českým prezidentem byl právě hladce zvolen Jiří Paroubek. Jako první mu jde gratulovat a podat ruku končící hlava státu Václav Klaus. Jistě, je to fikce. Avšak různí politici a jejich poradci o tomto scénáři čím dál častěji mluví.
Je únor 2013 a prezidentem byl zvolen Jiří Paroubek. Je to fikce, avšak různí politici o tomto scénáři čím dál častěji mluví.

Je únor 2013 a prezidentem byl zvolen Jiří Paroubek. Je to fikce, avšak různí politici o tomto scénáři čím dál častěji mluví. | foto: Koláž MF DNES

A ti členové ODS, kteří na víkendovém kongresu prohráli, jsou teď dokonce přesvědčeni, že to není fikce, ale velmi pravděpodobná budoucnost. Pokud se pravice nepolepší.

Předpověď pokračuje: mocenský vzestup levice, který začal v roce 2008 obsazením krajů a pokračoval v roce 2010 ovládnutím vlády, Sněmovny i Senátu, je tak po pěti letech završen. Jiří Paroubek bude úřadovat nejméně do roku 2018, v případě obhajoby v druhém funkčním období až do roku 2023.

Budoucí hradní kancléř Jaroslav Tvrdík už ve Španělském sále chystá všechny náležitosti. Tedy stěhování do prezidentského sídla, Lumbeho vily, a také oficiální fotografování na poštovní známky a obrazy. V čele vlády i ČSSD nahradí Paroubka rázný středočeský hejtman David Rath.

"Já se toho bojím. Mám pocit, že začínáme být rizikovým, ohroženým druhem. Aby stejně jako dnes oranžovo-rudé kraje proboha nebyl za dva roky oranžovo-rudý Senát. A to je zatraceně rizikové pro budoucí prezidentskou většinu v roce 2013," varuje pražský primátor Pavel Bém, který o víkendu prohrál boj o šéfa ODS.

V projevu staronového lídra Mirka Topolánka sice 26krát zaznělo "obamovské" slovo změna, jenže pokud zůstane jen u rétoriky a občanští demokraté i jejich vláda se opravdu nezmění, řítí se k dalším volebním prohrám.

Trochu počtů. Ke zvolení prezidenta je potřeba minimálně 141 hlasů z obou parlamentních komor, kde je dvě stě poslanců a 81 senátorů. Sedmadvacet senátorů, kteří byli zvoleni letos na šest let, má jisté, že budou volit příštího prezidenta v roce 2013. A z nich je 23 z ČSSD a jen tři za ODS.

Raději Zemana či Švejnara

I následující dvě obměny v Senátu mluví výrazně v neprospěch pravice. Už za dva roky budou konzervativci obhajovat osmnáct křesel (získaných ve zlatém roce 2004) a sociální demokraté žádné, což znamená, že na rozdíl od ODS nemohou nic ztratit, jen získat.

A za další dva roky, v roce 2012, obhajuje ODS čtrnáct míst v Senátu, zatímco ČSSD jen šest. Z toho vyplývá, že pokud vládní pravice bude pokračovat v dosavadním stylu a opoziční levice neudělá velké chyby, velmi snadno ovládne Senát. Podobně i Poslaneckou sněmovnu, do které se bude volit v létě 2010.

Nynější preference nasvědčují tomu, že sociální demokracie společně s komunisty má i tady šanci na pohodlnou většinu. Dohromady tak v obou parlamentních komorách dají potřebných 141 hlasů. V ten moment se stává skutečností zvolení Jiřího Paroubka jedenáctým prezidentem, on sám tuto ambici netají.

ODS tomu nedokáže svým kandidátem nijak zabránit. Spíš může vsadit na metodu "rozštěpit jednotu ČSSD" a vytáhnout její bývalé kandidáty – Miloše Zemana nebo Jana Švejnara. S cílem, že pár socialistů jim to v tajné volbě hodí raději než Paroubkovi.

Konzervativci to tuší a už přemýšlejí, jak levicové kyvadlo zastavit, aby je po krajích nesmetlo i z dalších pozic. Aby se z "oranžové vlnky", jak nazval Mirek Topolánek letošní debakl v krajských a senátních volbách, nestalo opravdové tsunami. To by modré mohlo smést z vládních a parlamentních pozic na Malé Straně, ale také z měst a obcí.

Za dva roky jsou komunální volby, v posledních získala ODS 36 procent hlasů a sedm tisíc zastupitelů, zatímco ČSSD jen šestnáct procent a čtyři tisíce míst. Jak takovému vychýlení kyvadla doleva čelit? Z vlastní povolební analýzy ODS zjistila, že v české levicové a stárnoucí společnosti už také nikdy nemusí pravice vyhrát.

Až se bude psát...

Místopředseda strany a ministr sociálních věcí Petr Nečas navrhuje, aby kromě tradičních ekonomických témat ODS více prosazovala také rodinnou politiku.

"Za dvacet let bude třetina obyvatel starších šedesáti let. Každý rok nám přibývá třicet tisíc penzistů, to je jedno okresní město," upozorňuje Nečas. Tato sílící skupina logicky víc slyší na levicová hesla typu "jistoty" než na pravicová "úspěch máte ve svých rukou".

Druhou možností je mobilizace před levicovým nebezpečím. Avšak je otázka, zda to bude ODS stačit na získání ztracených příznivců zpět. Pak jedině jít do kampaně s upravenou známou písní kapely Katapult: "Až se bude psát rok dva tisíce třináct, až se bude Jiří Paroubek usazovat na Hradě, pak bude možná pozdě na to chtít se ptát..."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Další z rubriky

Kaplického blob v Praze nebude, nové vedení odmítlo projekt oživit

Kaplického chobotnice na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné.

Praha nebude pokračovat v ideové přípravě stavby budovy knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického. Důvodem je...

O Palachovi v Rozstřelu promluví historik Blažek i jeho kamarád z dětství

Praha si připomíná 50 let od upálení Jana Palacha. (16. ledna 2019)

Češi si v současnosti připomínají odkaz Jana Palacha a jeho sebeupálení v roce 1969. V pátečním pořadu Rozstřel o něm...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Najdete na iDNES.cz