Přidělování dotací nebylo pod kontrolou

  • 54
Ministerstvo financí zjistilo, že na ministerstvu pro místní rozvoj totálně selhala kontrola, která by mohla odhalit podvody v udělování dotací městům a obcím. Toto zjištění vrhá nové světlo na případ, na který upozornila MF DNES.

DOKUMENT
- videozáznam 1. schůzky
- doslovný přepis z 
1. schůzky | 2. schůzky

MF DNES upozornila, že se s dotacemi patrně obchoduje a nabaluje se na ně i korupce.

"Od roku 2002 nebyla v resortu zajištěna dostatečná kontrola, a ministerstvo tak nedokázalo zajistit ochranu veřejných prostředků," napsalo ministerstvo financí v jednom ze závěrů kontroly, kterou má redakce k dispozici.

MF DNES se podařilo nahrát skrytou kamerou podnikatele Dušana Kubíčka z Brna, který na radnici v Kuřimi systém obcházení dotací místnímu místostarostovi popsal: za tři procenta z dotace se uplatí úředníci a politici. - více zde

Představitelé kuřimské radnice nejsou jediní, kdo se setkali s korupčními nabídkami na získání dotací. S podobnými zkušenostmi se na MF DNES obrátilo několik lidí. Byl mezi nimi například i starosta Rychnova u Jablonce nad Nisou František Chlouba.

"Domnívám se, že prazáklad podplácení, a tedy nedostatku mravnosti spočívá v nastolení centralizovaného systému hodných strýčků na ministerstvech, kteří rozdělují podstatnou část státního rozpočtu. Za korupci může současný systém," prohlásil.

Ministerstvo pro místní rozvoj nyní sporné dotace prověřuje. "Do útvaru, o nichž mám pochyby, jsem poslal kontrolu. Už čtyři měsíce prověřujeme všechny žádosti o dotace, u nichž jsou sebemenší pochybnosti," řekl ministr Jiří Paroubek, který vede resort od letošního léta po unionistovi Pavlu Němcovi.

Další nahrávka: získání dotace prý zdražilo
V dosud nezveřejněné části záznamu ze skryté kamery podnikatel Kubíček tvrdí, že obchody s dotacemi pokračují i nyní. "Přišla nová garnitura a vymýšlejí nové podmínky. Je to ještě mnohem dražší, než to bylo předtím," uvedl.

Ministr Paroubek však odmítá, že by se v době, kdy vede ministerstvo, s dotacemi obchodovalo. Policie si od ministerstva vyžádá veškeré údaje o poskytnutých dotacích a zmapuje, které firmy z nich profitovaly.

Kontroloři měli jinou práci
Když podnikatel Kubíček nabízel Kuřimskému místostarostovi Holmanovi zprostředkování dotace, jako příklad svého úspěchu detailně popsal získání dotace na čističku odpadních vod v Tišnově.

Soutěž na tuto stavbu za 72 milionů korun vyhlásilo město před třemi lety: tehdy zakázku vyhrála firma Skanska, ale neboť se nepodařilo získat dotaci, celá akce byla zrušena.

"Pak se rozsah díla změnil naprosto nepatrně, pak se udělala nová veřejná soutěž, kterou vyhrál Mertastav, ale tentokrát už jaksi s tím, že bylo všechno domluvené, že je všechno v pořádku," pochlubil se Kubíček při schůzce natáčené skrytou kamerou.

Po zveřejnění případu začal celou věc zlehčovat: prý si vše o svých konexích na vlivné politiky vymyslel. Firmu Mertastav, jež zakázku na čističku získala, vlastní Oldřich Merta, Kubíčkův společník v další firmě Hony za Kukýrnou.

Starosta Tišnova František Svoboda dnes odmítá, že Mertastav vyhrál soutěž kvůli Kubíčkovi. Naopak tišnovská zastupitelka Zdeňka Dohnálková nevylučuje, že podnikatel Kubíček říká pravdu. "Možná je tady velké propojení některých podnikatelů s politickou garniturou hlavně z ČSSD, která má dobré vazby na pražská ministerstva a na poslance," míní.

Možné to bylo: sekci finanční kontroly, která měla odhalovat čachry s dotacemi, zrušil Němec už dva měsíce po nástupu do úřadu. "Kontrola tím nezmizela. Kompetence po zrušené sekci jen převzal jiný odbor," hájí se dnes Němcův mluvčí Petr Dimun. Ministerstvo financí s tím nesouhlasí, zaměstnanci nového odboru byli zavaleni jinými úkoly.

Podnikatel Dušan Kubíček na schůzce zasvěceně hovořil o tom, že dokáže ovlivnit přidělení státních dotací. Netušil, že je průběh jednání nahráván skrytou kamerou. (1. prosince 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video