V Itálii zavražděný podnikatel byl vizionář, jeho kotle se prodávají dodnes

  19:14aktualizováno  19:14
Člověk s vysokých profesním i morálním kreditem. Tak mluví policisté i spolupracovníci o Petru Vlachovi. Podnikateli zavražděnému na začátku března v Itálii. Vlach v Česku dokázal od nuly vybudovat respektovanou značku kotlů Protherm. Podnikal také s realitami. Právě přes ně jej do ciziny vylákali jeho vrazi.

Lidé, kteří Petra Vlacha (na snímku Policie ČR) znali, o něm hovoří jako o velmi vzácném člověku a vizionáři. | foto: koláž iDNES.cz

Někdejší technik v podniku zahraničního obchodu Artia Petr Vlach začal podnikat v roce 1990 s dvaceti tisíci korunami z vkladní knížky jeho dcer. O rok později měla jeho firma obrat 10 milionů korun. Za deset to bylo 726 milionů.

Stál u zrodu nejprve elektrických a pak také plynových kotlů značky Protherm. Ta funguje dodnes, i když v roce 2004 svůj podíl ve firmě prodal skupině Vaillant Group. Ročně v České republice a na Slovensku prodá desítky tisíc výrobků Protherm a firma je vyváží i do zahraničí.

"První kotel vznikl v září 1991 v garáži mého společníka Petra Vlacha a to ve dvě hodiny ráno," popsal před deseti lety začátky Vlachova podnikání jeho obchodní partner Jiří Hlavsa pro odborný web TZBinfo. Tentýž rok kotel představil na brněnském veletrhu a rovnou tam získal objednávku na 300 kusů.

Začátky Vlachova podnikání sahají ovšem přinejmenším do 80. let, kdy si podal patent na řízenou akumulaci tepla. V minulosti sám přiznal, že systémy vytápění považoval za svého koníčka.

PZO Artia

Podnik pro zahraniční obchod Artia byl založen v roce 1953 jako akciová společnost pro dovoz a vývoz kulturních statků.

Petr Vlach v Artii zajišťoval servisní školení. "Jezdil jsem po různých obtížných teritoriích, jako je Vietnam, Laos - opravoval jsem přístroje a školil místní servismany. Za ta léta se ze mě stal z technika obchodník s technickým zázemím. Nenaučil jsem se řídit firmu, ale obsluhovat zákazníka tak, aby měl pocit, že je pro prodejce důležitý," uvedl Vlach v Profitu v roce 2001. 

Zřejmě díky tomuto povolání se Vlach seznámil s tehdejším předsedou výrobního družstva Didaktik Skalica Viktorem Klemonem. V závodě Didaktiku se v roce 1992 začaly kotle sériově vyrábět. Továrna ve slovenské Skalici funguje dodnes.

"Abych dal dohromady nějaké peníze, začínal jsem jako zprostředkovatel zahraničních firem na dovoz dílenského zařízení, které v té době na našem trhu chybělo. Kompresory, stříkací pistole, vrtačky. Přiznám se, že mě to moc nebavilo, ale nějak jsem se živit musel. A hlavně jsem se těšil, až budu mít trošku peněz, investuju je do oboru, který mě přitahoval. Topení bylo moje hobby," popsal před 13 lety pro týdeník Ekonom.

Zatímco obchod s kotly a dalšími komponenty pro vytápění domů i bytů rostl a do Vlachovy a Hlavsovy firmy Transkom postupně vstupovali zahraniční strategičtí partneři, Vlach svého obchodního talentu a píle postupně začal využívat i jinde - v realitách. V srpnu 2001 byla do obchodního rejstříku zapsána firma Prodomus, jež nabízí realitní a developerské služby. Vlach byl sedm let jejím jednatelem.

"Na důchod se bavil tím, že dělal nemovitosti. Bylo to ideální, protože velmi rozuměl topení, klimatizaci, elektroinstalacím či výtahům," popsal jeden z jeho spolupracovníků, jehož server iDNES.cz kontaktoval.

Vlach a jeho obchodní partneři investovali do výstavby či rekonstrukcí nemovitostí, které následně prodávali. Prodomus nyní prodává například vily v plzeňské části Litice, stavěla také bytové domy v pražských Jinonicích.

Podnikatele vylákali do Francie a pak unesli

Právě obchodování s nemovitostmi využila pětice mužů, jež Vlacha na začátku letošního března vylákala do francouzského Nice. Tam pachatelé 72letého podnikatele unesli, vydírali a nakonec jej převezli za hranici s Itálií, kde jej zavraždili. Podle policie šlo o dobře plánovanou akci pouze této pětičlenné skupiny. Vlach nebyl prvním podnikatelem, kterého do Francie pozvali (více o případu čtěte zde).

Kdo je obviněn

Policie obvinila kvůli vraždě podnikatele Petra Vlacha pět mužů ve věku 37 až 45 let. Policie jména nezveřejnila. Média zjistila, že se jedná o 45letého Michaela Švába, 41letého Libora Skopalíka a jeho bratra, 38letého Petra Skopalíka. Zbývající dvě jména na veřejnost zatím nepronikla.  

"V průběhu vyšetřování bylo zjištěno, že pod záminkou jednání o prodeji dvou velmi luxusních vil v Praze byl pan Vlach vylákán do Nice, kde se 6. března v dopoledních hodinách na letišti sešel s mužem české národnosti, který se mu představil jako Robert Kelner," popsal ve čtvrtek na tiskové konferenci šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

"Nedávno dokončili dvě vily v Praze, potřebovali je prodat a oni se toho asi chytli," řekl iDNES.cz jeho spolupracovník.

Pachatelé jsou ve vazbě. "Jsou to osoby, které si našly podnikatele, jenž je naprosto, bych řekl, neposkvrněn. Je to člověk, jenž podnikal a nemá žádnou trestní minulost a v podnikatelských kruzích má vysoký kredit. V tomto případě se nejedná o žádné vyřizování účtů," doplnil Šlachta.

Vzácný člověk, shodují se Vlachovi obchodní partneři

Lidé, kteří zavražděného podnikatele znali, jsou z jeho úmrtí zdrceni. Proto většinou nechtějí o celé věci mluvit.

"Nebudu vám k tomu poskytovat žádné informace, nezlobte se," řekl iDNES.cz Michal Lindauer z firmy Prodomus Real. Lindauer je stejně jako Vlach jednatelem ve firmě Spektimus, společně se podíleli také na obchodování s domy a byty.

S Vlachem na nemovitostech léta spolupracoval architekt Karel Doubner. O celé záležitosti nechtěl hovořit, jen podotkl, že Petr Vlach byl slušný a velmi vzácný člověk, na kterého bylo spolehnutí.

"Nikdo tady s vámi asi nebude chtít o panu Vlachovi mluvit. Je to pro nás srdeční záležitost," řekl jeden z dlouhodobých zaměstnanců Vaillantu, pod nějž nyní patří značka Protherm.

"Byl to nesmírně slušný člověk a vizionář, který měl fantastický cit pro to, co a kde udělat," řekl iDNES.cz Rostislav Vondrák. Ten dříve pracoval pro konkurenčního výrobce topenářské techniky. Vlacha potkal na jednom z veletrhů a jeho zaměstnavatel s Prothermem navázal díky Vondrákovi spolupráci. Ze zprávy, že byl zavražděn, je zdrcený a stále se s ní vyrovnává. "Nedokážu to pochopit a tuhne mi z toho krev v žilách," svěřil se.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz