Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Jedná s o akt nevyprovokované nevyprovokovatelné (zřejmě bylo míněno slovo nevyprovokované - pozn. autora) agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit. A to nikoli pouze slovy, ale také činy,“ řekl prezident.
„Mám rád ruskou kulturu, vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda,“ prohlásil Miloš Zeman.
Šílence je třeba izolovat, řekl Zeman
„Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu,“ řekl Zeman.
Prostudoval si podrobně projev prezidenta Putina. „Domnělé nebo skutečné viny jako bylo bombardování Jugoslávie nebo vstup do Iráku nemohou být ospravedlněním vin vlastních,“ kritizoval ruskou agresi proti nezávislé Ukrajině.
Minulý týden Zeman v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že podle jeho názoru žádná válka nebude. „Protože Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku,“ řekl. A vysmíval se americkým tajným službám, které varovaly před útokem na celou Ukrajinu v nejbližších dnech. Tvrdil dokonce, že jde o blamáž.
Sankce musí být daleko tvrdší, prohlásil Zeman
„Domnívám se, že je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány, a mám tím na mysli především sankci v oblasti takzvaného SWIFTu, což je mezinárodní bankovní či finanční síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku,“ řekl Zeman. „Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními,“ uvedl český prezident.
„Chtěl bych vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu,“ prohlásil Miloš Zeman. Zúčastní se formou videokonference jednání vedení hlav států NATO a přizval k jednání i premiéra Petra Fialu. „Musíme se chovat jako stateční lídé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit,“ zakončil svůj projev. Ještě než televize ukončila vysílání, zeptal se Zeman: „Bylo to kolik?“ Odpověď zní, že to bylo necelých pět minut.
DOKUMENT: Projev prezidenta Miloše Zemana k situaci na Ukrajině |
Jediné jeho vyjádření dosud bylo prostřednictvím tweetu hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka v úterý. „Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení,“ uvedl tehdy Ovčáček.
Šlo tehdy o reakci na zprávy o tom, že Putin uznal nezávislost obou separatistických republik a armádě nařídil, aby na jejich území zahájil „mírovou misi“.
Je to útok na mír v Evropě, řekl Rakušan
Ruskou agresi odsoudili čeští politici. „Vnímám to jednoznačně jako útok na mír v celé Evropě. Jednoznačným agresorem je Rusko a Česká republika má v této chvíli povinnost reagovat společně se spojenci v Evropské unii, společně s NATO a to maximálním možným rázným způsobem,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan.
„Rusko přepadlo mírumilovnou a svobodnou Ukrajinu. Porušilo mezinárodní právo a ani sebevětší množství lží, které Kreml produkuje na tom nic nezmění. Nejde o denacifikaci, demilitarizaci ani o mírovou misi, Putin se zachoval jako bezohledný bandita,“ uvedla pro iDNES.cz ministryně obrany Jana Černochová.
K situaci na Ukrajině se pak vyjádřil i premiér Petr Fiala. „Evropa se ocitla v situaci, kterou si donedávna mnozí nedokázali vůbec představit. Ničím nevyprovokovanou ruskou vojenskou agresi, invazi na Ukrajině, nelze označit jinak, než jako akt agrese vůči suverénnímu státu. Postup ruského prezidenta Vladimira Putina jednoznačně odsuzuji a nemůže zůstat bez odpovědi,“ prohlásil Fiala.