Billboardy před volbami 2009.

Billboardy před volbami 2009. | foto: Radek Chmel, MF DNES

Předvolebním slibům nevěří ani dvě procenta voličů, ukázal průzkum

  • 472
Ačkoliv politické strany zaplavují veřejnost lavinou předvolebních slibů, předhánějí se zcela marně. Téměř nikdo v Česku jejich sliby nebere úplně vážně, věří jim jen necelá dvě procenta voličů. Ostatní jim buď nevěří vůbec, nebo je berou s rezervou, ukázal průzkum agentury Median pro MF DNES.

Lidé příliš nedají ani na stranický program. Při volbách podle něj vybírá jen 5,7 procenta z nich. Nejčastěji volí "tu svou" stranu ze zvyku (29,2 procenta) nebo jdou volit nejmenší zlo (18,7 procenta).

Kdyby si Češi měli vybrat, kdo povede zemi, výrazně odmítnou velkou koalici. Přiklánějí se k tradičnímu modelu. Buďto ať vládne ČSSD s malými stranami, nebo ODS s malými stranami.

Průzkum agentury Median

Politiky nedůvěra lidí v předvolební sliby buď nepřekvapuje, nebo nevěří, že je to tak zlé. Příkladem prvního typu je exministr vnitra Ivan Langer z ODS.

"Od listopadu 1989 prakticky žádná strana neměla výraznou většinu. Jsou odsouzené ke koalicím a tím i k programovým kompromisům," vysvětluje.

Druhý model představuje šéf ČSSD Jiří Paroubek. "Naši voliči dávají na první místo program," tvrdí v rozporu s tím, co vyšlo v průzkumu.

"Podle našich průzkumů záleží na programu daleko většímu procentu lidí, než uvádíte," konstatoval.

Sliby splnit nemohou

Lidé, kteří slibům politiků nepřikládají velkou váhu, se v době propadu ekonomiky a rostoucího státního dluhu chovají realisticky.

Pokud se stát nechce během pár let dostat do situace, kdy nebude mít na platy učitelů, policistů nebo na důchody, musí zvednout daně, omezit sociální dávky a začít šetřit.

Navzdory slibům se tak nebudou mít příštích pár let lépe ani chudší, ani ti bohatší. I když ODS říká, že je dlouhodobě proti růstu daní, stejně je nejspíš zvýší. Minimálně ty z alkoholu a tabáku.

A také o polovinu zvedne stropy na odvod sociálního a zdravotního pojištění u nadprůměrně vydělávajících lidí.

ČSSD zase slibuje nové dávky a důchodcům dokonce třináctý důchod. Není však jasné, kde by na to vzala. Říká, že peníze vybere na vyšších daních od bohatých a důchodcům že přisype ze zisků firmy ČEZ.

Brát peníze z elektráren ovšem podle zákona nelze a vyšší daně pro bohaté díru v rozpočtu ani zdaleka nemohou zacelit.

Proč se nemůžeme dál zadlužovat a usnadnit tím lidem i podnikům cestu z recese? Na dluh jsme žili i v době ekonomického růstu v uplynulých letech, místo abychom si odkládali na horší časy. Teď peníze chybějí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video