Prahu před dvaceti lety osvobodil růžový tank výtvarníka Černého

  11:14aktualizováno  11:14
Od roku 1945 stál na mohutném podstavci uprostřed pražského Smíchova sovětský tank. Hlavní mířil na západ a připomínal osvobození města Rudou armádou. Ráno 28. dubna 1991 kolemjdoucí žasli: vojenskou zeleň vystřídala provokativní růžová. Přebarvení tanku měl na svědomí student sochařství David Černý.

Růžový tank z pražského Smíchova ve vojenském muzeu v Lešanech v roce 2005. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Tank číslo 23 věnovala Praze vláda Sovětského svazu jako symbol osvobození a slavnostně byl odhalen 29. července 1945. Podle oficiální legendy byl prvním tankem, který vjel na území Prahy, skutečnost byla jiná - původní tank byl bojem natolik poškozený, že místo něj vybrali Sověti zachovalejší a reprezentativnější stroj (navíc jiného typu). V 50. letech byl tank prohlášen národní kulturní památkou.

Po pádu komunistického režimu v listopadu 1989 byla řada památníků připomínajících doby minulé odstraněna nebo alespoň upravena. A smíchovský tank na dnešním náměstí Kinských byl velmi výrazným a viditelným symbolem.

David Černý

David Černý

Černého noční natěračská akce vyvolala bouřlivé reakce a místní zastupitelé záhy opět obnovili původní nátěr. To se však nelíbilo některým poslancům tehdejšího Federálního shromáždění, kteří 16. května tank opět natřeli narůžovo.

V montérkách s označením FS ČSFR pracovalo na růžovém nátěru patnáct zákonodárců, například Jan Ruml, Petr Gandalovič, Stanislav Devátý, Jiří Pospíšil či Klára Samková. Mluvčí sovětského ministerstva zahraničí poté jejich aktivitu nazval "ohavným činem politického chuligánství".

Růžová barva tanku tak sice zůstala, ale dny památníku byly sečteny. Koncem května rozhodlo ministerstvo kultury, že smíchovští zastupitelé mohou monument odstranit. V červnu pak byl asi 45tunový tank odvezen do leteckého muzea ve Kbelích a nakonec skončil ve vojenském muzeu v Lešanech na Benešovsku.

David Černý byl nejprve obviněn z trestného činu výtržnictví, ten byl však posléze kvůli nízké přímé škodě překvalifikován na přestupek. V březnu 1992 dostal umělec napomenutí od tehdejšího starosty Prahy 5 Petra Syrového a současně s ním mu starosta předal potvrzení o zaplacení stanovené škody ve výši 1 121 korun. Tyto peníze za Černého zaplatili členové zastupitelstva.

Torzo tanku se na náměstí nakrátko vrátilo

Barvitá historie růžové zbraně tím však neskončila. V roce 2001 Černý navrhl umístit opět na náměstí Kinských torzo růžového tanku nořícího se pod zem (artefakt nepocházel z původního tanku). Radnice Prahy 5 ale souhlas s jeho umístěním po negativních reakcích ruského velvyslanectví i tehdejšího premiéra Miloše Zemana zrušila. Černý poté vystavil svoje dílo v Lázních Bohdaneč.

Torzo tanku se na Smíchově opět objevilo 21. srpna 2008, kdy jej tam Černý bez povolení umístil jako připomínku 40. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Tentokrát přibyl ještě bílý okupační pruh, kterým Černý protestoval proti chování Ruska v tehdy aktuálním rusko-gruzínském konfliktu.

Po necelém roce se ale tank opět stěhoval pryč, tentokrát ke smíchovskému uměleckému centru Meet Factory.

Černý i po "natěračské" akci dostál pověsti provokativního a provokujícího umělce. Má na svém kontě například sochu sv. Václava, sedícího na břiše mrtvého koně, plastiková miminka umístěná na věži žižkovského vysílače či kontroverzní obří plastiku Entropa, která měla začátkem roku 2009 prezentovat české předsednictví v EU a nakonec byla předčasně demontována.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Najdete na iDNES.cz