Pošta tiskne 20 milionů sčítacích formulářů. Každý má svůj vlastní

  21:28aktualizováno  21:28
Česká pošta začala za speciálních bezpečnostních opatření tisknout formuláře pro letošní sčítání lidí, bytů a domů. Do konce února jich stroje vychrlí přes 20 milionů včetně těch s konkrétními jmény obyvatel České republiky. Od března je bude roznášet téměř 12 tisíc sčítacích komisařů.
Česká pošta do konce února tiskne více než 20 milionů formulářů. Ilustrační foto

Česká pošta do konce února tiskne více než 20 milionů formulářů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tisk začal v pondělí 10. ledna v Brně a Českých Budějovicích. Do konce února z rotaček vyjede pro každého obyvatele České republiky nejméně jeden kus tiskopisu s unikátním čárovým kódem, jeho jménem a příjmením. Lidé je budou vyplňovat od 26. března do 14. dubna.

A protože jde o osobní data, podléhá výroba tiskopisů přísnější kontrole. "Všichni pracovníci, kteří s osobními údaji na formulářích přicházejí do styku, mají podepsaný slib mlčenlivosti, jsou proškoleni a v celém procesu je zajištěna řada kontrolních i bezpečnostních mechanismů pro případ jakéhokoliv incidentu," popsala bez dalších podrobností Marta Selicharová, mluvčí České pošty.

Právě Česká pošta má výrobu, uskladnění, roznášku i sběr formulářů na starosti. Pracuje pro Český statistický úřad (ČSÚ), který za její terénní služby při sčítání lidí zaplatí zhruba 720 milionů korun.

miliony formulářů

Zelený sčítací list osoby - tiskne se jich 13 milionů. Bude ho muset vyplnit každý obyvatel včetně dětí.

Žlutý bytový list - tiskne se jich 5 milionů. Bude ho vyplňovat uživatel bytu bez ohledu, zda je vlastníkem nebo třeba jen nájemcem. Na jeden byt se bude vyplňovat jeden bytový list.

Oranžový domovní list - tiskne se jich 2,5 milionu. Bude ho vyplňovat vlastník nebo správce domu. Na jeden dům připadne jeden formulář.

Na začátku března roznese formuláře do domácností téměř 12 tisíc sčítacích komisařů. V záloze pak budou další dva tisíce náhradníků.

Nejvíce sčítacích komisařů bude v Praze

Devět a půl tisíce lidí vyšle do ulic kvůli distribuci formulářů Česká pošta. Ve většině případů půjde o doručovatelky nebo pracovníky tohoto podniku. Nejvíce jich bude potřeba v Praze, Středočeském, Jihomoravském kraji a Moravskoslezském kraji.

Kompletní rozpis počtu sčítacích komisařů v jednotlivých krajích a městech najdete tady.

Další dva tisíce sčítacích komisařů zaplatí ČSÚ. Tito lidé budou formuláře roznášet například v nemocnicích, domovech seniorů nebo azylových domech, kde lejstra vyplní bezdomovci.

"Jsou to specifická prostředí, u kterých je lepší zapojit do sčítání přímo tamější zaměstnance. Znají lépe potřeby klientů," vysvětlil mluvčí rozsáhlého statistického zjišťování Ondřej Kubala.

Informační kampaň k akci s názvem "Sčítání lidu, domů a bytů 2011" odstartují statistici na konci ledna. Přínos sčítání budou lidem mimo jiné vysvětlovat prostřednictvím několika televizních spotů.

Poštovní známka vydaná ke sčítání lidí v roce 2011Od 26. února začne fungovat také speciální bezplatná linka. Její operátoři budou odpovídat na dotazy nebo jim pomohou najít náhradní termín, kdy by k prahu jejich domova mohl dorazit sčítací komisař.

Propagaci sčítání podpořila také Česká pošta. Na začátku ledna vydala speciální edici známek. Milion kusů v nominální hodnotě 10 korun nese zelené logo sčítání. Známka ale není určena těm, kteří budou chtít vyplněný sčítací formulář zaslat ČSÚ poštou. Ti ji potřebovat nebudou, protože poštovné se v takových případech neplatí.

jak se česko bude letos sčítat?

26. února - začne fungovat call centrum, na bezplatnou linku budou moci lidé volat každý den od 8:00 do 22:00. Linka bude v provozu do 20. dubna a bude zodpovídat dotazy, které souvisejí s nejasnostmi kolem sčítání.

7. března - sčítací komisaři začnou roznášet tři typy formulářů. Spolu s nimi lidé dostanou i vysvětlivky, jak dokument vyplnit. Instrukce jsou připraveny v osmi jazycích. To, jak budou vypadat a kdo je musí vyplnit, čtěte tady.
Lidé mohou formuláře dostat již s předtištěným jménem a příjmením. Ty jim komisaři zanesou do místa trvalého bydliště. Tiskopisy může vyzvednout celé rodině jen jeden její člen, podmínkou ale je, aby mu bylo více než 15 let.
Pokud komisař zastihne člověka na jiné adrese, než je trvalá, bude mít prázdné formuláře, do kterých černou tužkou vyplní jméno a příjmení, aby nedocházelo ke zdvojení sčítacích dokumentů.
Pokud člověka komisař nezastihne vůbec, vhodí mu do schránky oznámení s termínem, kdy přijde podruhé. Pokud termín nebude lidem vyhovovat, přes bezplatnou linku si budou moci určit jiný čas, nebo si formuláře vyzvednou do 14. dubna na některé z větších pošt.
To, že u dveří zvoní sčítací komisař a ne podvodník, si budou moci lidé ověřit. Na první pohled by se měli lišit velkou modrou taškou se žlutým logem České pošty. Každý sčítací komisař se navíc musí prokázat speciálním průkazem komisaře a občanským průkazem.

25./26. března - půlnoc z pátku na sobotu je takzvaným rozhodným okamžikem. To znamená, že lidé od 26. března budou vyplňovat údaje, které jsou platné k 25. březnu. Pokud se tedy například dítě narodí dvě hodiny po půlnoci, do sčítání ho rodiče nezahrnou.

14. dubna - do tohoto dne musí být všechny formuláře odevzdány. Letos poprvé je budou moci lidé vyplňovat elektronicky prostřednictvím internetu. Formulář mohou lidé také vrátit sčítacímu komisaři, nebo ho poslat statistickému úřadu poštou (zájemci dostanou předvyplněnou obálku nebo formulář zanesou na poštu).
Za nevyplnění formuláře nebo úmyslné zkreslení informací mohou obecní a městské úřady uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun. Jaké sankce a komu hrozí, si přečtěte tady.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni, diví se Babiš

Premiér Andrej Babiš vystoupil v pražském Černínském paláci na konferenci...

Je to zvláštní, dáváme pořád více peněz a nestačí to, podivil se premiér a šéf ANO Andrej Babiš v pondělí nedělnímu...

Města bojují se suchem vysokou trávou. Často však naráží na odpor obyvatel

Některá místa ve Žďáře nad Sázavou spíš než město těsně před víkendem...

Není tomu tak dávno, co byla vzrostlá tráva úhlavním nepřítelem správců městské zeleně a dlouhá stébla se kosila při...

Získával jsem od něj informace, říká ministr Vojtěch o kontaktu s lobbistou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v diskusním pořadu Rozstřel. (29. ledna 2019)

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dříve spolupracoval s podnikatelem a lobbistou Tomášem Horáčkem. Ten byl...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz