Poslanci navrhují účinněji stíhat fašismus a komunismus

  17:52aktualizováno  17:52
- Pět poslanců z ODS, ČSSD a Unie svobody navrhlo v novele trestního zákona důraznější postup státních orgánů při stíhání projevů fašismu i komunistické ideologie.
Předloha předpokládá, že až dva roky vězení by hrozily i lidem, kteří by veřejně podněcovali ke třídní nebo náboženské nenávisti. Nyní se tento trest omezuje jen na podněcování k nenávisti k některému národu a rase a podněcování k omezování práv a svobod jejich příslušníků.

Novela dále upřesňuje pasáže trestního zákona, které už nyní umožňují potrestat vězením od jednoho do pěti let toho, kdo podporuje či propaguje hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka a hlásající národnostní, rasovou, třídní nebo náboženskou zášť. Tomu, kdo tento čin spáchá pomocí tisku, rozhlasu, televize a filmu či jako člen organizované skupiny, hrozí v současnosti odnětí svobody na tři až osm let.

Autoři předlohy: Novela nepovede k zákazu KSČM
"Pokud jde o současnou komunistickou stranu, mám pocit, že možná díky tomuto zákonu (novele) bude postavena před jakýsi tlak nebo jakousi výzvu, aby se zřetelně distancovala od toho komunismu a těch komunistických praktik, které byly součástí minulého režimu," odpověděl poslanec ODS Jiří Payne na dotaz, zda může být na základě novely předložen návrh na zákaz KSČM.
Zákaz strany není podle Marka Bendy (ODS) věcí trestního zákona. "Trestní zákon odsuzuje konkrétní chování konkrétních jednotlivců a já si myslím, že vychvalování (Klementa) Gottwalda nebo podobných praktik je trestným činem," prohlásil.


Autoři předlohy - Jiří Payne, Marek Benda, Eva Dundáčková (všichni ODS), Miloš Titz (ČSSD) a Petr Mareš (Unie) - soudí, že nenávist náboženská, národnostní a rasová, jejichž podněcování trestní zákon postihuje už nyní, a třídně motivovaná nenávist mají stejnou podstatu. Proto má být vůči nim podle poslanců uplatňován stejně důsledný postih.

Poslanci, kteří novelu předložili v Poslanecké sněmovně, jsou přesvědčeni, že jejich inciativa najde v jejich poslaneckých klubech potřebnou podporu.

Novela nezmiňuje komunismus jako názorový směr, za což by pak mohli být jeho propagátoři stíháni. Důvodová zpráva ovšem uvádí, že právě současná Komunistická strana Čech a Moravy se od třídní teorie doposud zřetelně nedistancovala. "Do budoucna podobně, jako je stíháno šíření a veřejná propagace fašismu, a to i formou grafických symbolů či šíření textů propagujících fašismus, bude záležet na orgánech činných v trestním řízení, aby dokázaly přiměřeným způsobem odlišit různé projevy a odstíny komunistické ideologie," uvádí zpráva.

Šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip neví, nakolik je novela schůdná. Neví, zda bude stíhán i ten, kdo zaútočí třeba na sociální práva dělníků. Autoři novely navíc podle něj neznají základní dokumenty KSČM a špatně je interpretují.

"Odstranění nejasností ze současného textu zákona umožní důraznější postup státních institucí," tvrdí poslanci. Neobávají se toho, že by případná stížnost proti jejich předloze mohla uspět u Ústavního soudu. Poslanecká sněmovna by se mohla novelou trestního zákona zabývat v únoru 2000.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz