Poslanci navrhují účinněji stíhat fašismus a komunismus

  17:52aktualizováno  17:52
- Pět poslanců z ODS, ČSSD a Unie svobody navrhlo v novele trestního zákona důraznější postup státních orgánů při stíhání projevů fašismu i komunistické ideologie.
Předloha předpokládá, že až dva roky vězení by hrozily i lidem, kteří by veřejně podněcovali ke třídní nebo náboženské nenávisti. Nyní se tento trest omezuje jen na podněcování k nenávisti k některému národu a rase a podněcování k omezování práv a svobod jejich příslušníků.

Novela dále upřesňuje pasáže trestního zákona, které už nyní umožňují potrestat vězením od jednoho do pěti let toho, kdo podporuje či propaguje hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka a hlásající národnostní, rasovou, třídní nebo náboženskou zášť. Tomu, kdo tento čin spáchá pomocí tisku, rozhlasu, televize a filmu či jako člen organizované skupiny, hrozí v současnosti odnětí svobody na tři až osm let.

Autoři předlohy: Novela nepovede k zákazu KSČM
"Pokud jde o současnou komunistickou stranu, mám pocit, že možná díky tomuto zákonu (novele) bude postavena před jakýsi tlak nebo jakousi výzvu, aby se zřetelně distancovala od toho komunismu a těch komunistických praktik, které byly součástí minulého režimu," odpověděl poslanec ODS Jiří Payne na dotaz, zda může být na základě novely předložen návrh na zákaz KSČM.
Zákaz strany není podle Marka Bendy (ODS) věcí trestního zákona. "Trestní zákon odsuzuje konkrétní chování konkrétních jednotlivců a já si myslím, že vychvalování (Klementa) Gottwalda nebo podobných praktik je trestným činem," prohlásil.


Autoři předlohy - Jiří Payne, Marek Benda, Eva Dundáčková (všichni ODS), Miloš Titz (ČSSD) a Petr Mareš (Unie) - soudí, že nenávist náboženská, národnostní a rasová, jejichž podněcování trestní zákon postihuje už nyní, a třídně motivovaná nenávist mají stejnou podstatu. Proto má být vůči nim podle poslanců uplatňován stejně důsledný postih.

Poslanci, kteří novelu předložili v Poslanecké sněmovně, jsou přesvědčeni, že jejich inciativa najde v jejich poslaneckých klubech potřebnou podporu.

Novela nezmiňuje komunismus jako názorový směr, za což by pak mohli být jeho propagátoři stíháni. Důvodová zpráva ovšem uvádí, že právě současná Komunistická strana Čech a Moravy se od třídní teorie doposud zřetelně nedistancovala. "Do budoucna podobně, jako je stíháno šíření a veřejná propagace fašismu, a to i formou grafických symbolů či šíření textů propagujících fašismus, bude záležet na orgánech činných v trestním řízení, aby dokázaly přiměřeným způsobem odlišit různé projevy a odstíny komunistické ideologie," uvádí zpráva.

Šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip neví, nakolik je novela schůdná. Neví, zda bude stíhán i ten, kdo zaútočí třeba na sociální práva dělníků. Autoři novely navíc podle něj neznají základní dokumenty KSČM a špatně je interpretují.

"Odstranění nejasností ze současného textu zákona umožní důraznější postup státních institucí," tvrdí poslanci. Neobávají se toho, že by případná stížnost proti jejich předloze mohla uspět u Ústavního soudu. Poslanecká sněmovna by se mohla novelou trestního zákona zabývat v únoru 2000.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Soud poslal do vazby muže podezřelé z únosu pětileté dívky

Únosci holčičky ve vazbě

Dva muže podezřelé z únosu pětileté Sofie v pražské Uhříněvsi poslal Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek do vazby. Muži...

Za falešné diplomy za rok vyinkasoval 800 tisíc. Od soudu odešel s podmínkou

Jan J. dostal u soudu podmínku. Falešný diplom vytvořil i pro reportéra MF...

Na inzertních webech nabízel padělky výučních listů, maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů. Sedmadvacetiletý...

Průměrný záškolák má 37 neomluvených hodin. Často je kryjí i rodiče

Ilustrační snímek

Školní vysvědčení má speciální kolonku na neomluvené hodiny. V minulém školním roce do ní učitelé zapsali o poznání...

Najdete na iDNES.cz