V Dobré Vodě začali s úspěšným řešením.

V Dobré Vodě začali s úspěšným řešením. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Politici s Romy neuspěli, starosti zůstaly obcím

V Česku existuje místo, které ještě před pěti lety vypadalo jako beznadějné romské ghetto, ale dnes začíná téměř zázračně vzkvétat. I nezaměstnanost se tam podařilo srazit ze sta procent na polovinu. Jmenuje se Dobrá Voda.

Leží na samotě na kraji lesů nedaleko Mariánských Lázní. Občanskému sdružení Český západ se tu podařilo zlepšit život osmdesáti zde žijícím Romům. Díky tomu tu nejsou slyšet obvyklé stížnosti na bílou většinu a na život vůbec, jako u jiných domů plných Romů. První obyvatel "romské vesnice" Dobrá Voda, kterého vidíme při příjezdu, s elektrickou sekačkou obchází louku u fotbalového hřiště. Kdybychom přijeli do většiny jiných romských sídlišť, nepracoval by, ale seděl na lavičce a kouřil.

Chcete vědět více?

Reportáž o životě Romů v Dobré Vodě čtěte v zítřejší MF DNES.

Uděláme z nich experty na vlastní život

Vedle jsou nové prolézačky. Jediné, co trochu kazí dojem, jsou rozebrané autovraky před domem. I když nepůsobí moc esteticky, tento obchod se součástkami si Romové nedali vzít.

330 romských ghett
Politici, kteří se veřejně navážejí do Romů a chtěli by je někam vystěhovat, jsou u spousty lidí úspěšní. Podle ministryně bez portfeje Džamily Stehlíkové je to proto, že jako jediní nabízejí rychlé, razantní a viditelné řešení. Ovšem krátkozraké. "Bojovat se proti tomu dá tak, že budeme ukazovat pozitivní příklady, kde se zlepšit život Romů povedlo," domnívá se Stehlíková. Právě takovým příkladem je dům obývaný Romy v Dobré Vodě u Toužimi.

Protiromské nálady a výroky v české republice sílí. Experti soudí, že nakonec mohou ovládnout příští krajské či obecní volby. "Je to dost pravděpodobné. Uvidíme, co se stane hlavně v těch obecních," míní například sociolog Ivan Gabal. Před časem zpracoval ojedinělou studii o romských ghettech v Česku. Napočítal jich 330. - více zde

"Jestli se ten problém skutečně nezačne dlouhodobě řešit, a to na státní úrovni, můžeme tu za pět let mít sociální bouře, jako zažili například ve Francii,“ varuje politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Hlavní politické strany se ve svých předvolebních programech o řešení problému sociálně vyloučených skupin omezily se na pár sloganů.

Obce si musí poradit samy
Vše tedy zůstává na obcích, které si neumějí s ghetty a rozpadajícími se domy plnými neplatičů nájemného poradit. Své o tom ví i starostka Kostelce nad Orlicí Iva Červinková.

Před pár lety stála před problémem, co s jednou takovou lokalitou ve městě dělat. "S těmi rodinami je nutné začít pracovat. Naučit je, že člověk utrácí jen peníze, které má k dispozici, že se chodí do školy, a že je normální si hledat práci a platit účty,“ vypočítává.

Ze strany státu se starostka Kostelce pomoci nedočkala. A tak při Svazu měst a obcí s dalšími kolegy založila svépomocnou skupinu a společně nabízejí podporu a rady ostatním kolegům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video