Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Politici řeší, jak vyhnat „magnety“ ze sběren kovů

  14:41aktualizováno  17. dubna 11:54
Krádež více než tří set bronzových destiček se jmény zemřelých z Národního hřbitova v Terezíně znovu potvrdila, jak snadné je takový čin uskutečnit a lup zpeněžit. Nabízí se logické otázky: Jak v tom lze zlodějům kovů zabránit? Jaký má být dohled nad sběrnami a mají vůbec být veřejné?

Zbytky železného mostu u Hroznatova, který pravděpodobně skončil ve sběrně. | foto: Martin StolařMF DNES

Po omezení odběrů volali v minulosti i mnozí severočeští představitelé radnic, když se začaly množit krádeže obecního majetku, třeba kanálových vpustí. Nový rozměr pak tento problém dostal po smrtelných případech, kdy se ve Vejprtech, České Kamenici a Žatci na sběrače zřítily podřezávané objekty a čtyři lidé přitom zemřeli.

"Tohle je opravdu vrchol, chceme rychlou změnu zákona o odpadech," reagoval severočeský poslanec Vlastimil Aubrecht (ČSSD) na dotaz MF DNES, kdy už konečně někdo upraví zákony v neprospěch sběren a zlodějů kovů přezdívaných "magneti".

 Aubrecht je šéf sněmovního podvýboru, který má mimo jiného na starosti právě legislativu okolo sběren železného šrotu.

Podle mluvčího ministerstva životního prostředí (MŽP) Jakuba Kašpara ale už současný zákon obcím i kontrolním institucím dává na ohlídání sběrových firem dostatečné páky. Je v něm i možnost milionového postihu.

"Ministerstvo v tomto ohledu neví, která bije. Proto jsme připravili návrh, který by to ještě zpřísnil. Aby třeba policie mohla bez problémů vstoupit do sběren a kontrolovat je. Nebo aby ten, kdo sběr vykupuje, ho pak musel 48 hodin na sběrně zadržovat a evidovat," říká Aubrecht. Situace v Česku nemá podle Aubrechta v tomto směru obdoby.

"Železný šrot by stejně jako jinde v Evropě měl být odpadem, který může vykupovat od fyzických osob jen k tomu pověřená osoba. Zítra mám jednání se Svazem měst a obcí, tam se budeme bavit o tom, že by výkup spadl mezi jejich povinnosti, stejně jako dnes odebírají elektrospotřebiče a další odpady," popisuje záměry ČSSD Aubrecht.

"Společně s některými radnicemi z našeho regionu, které mají své technické služby, jsme došli k názoru, že řešení musí být radikální. Aby se šrot, stejně jako v okolních zemích, nevykupoval od fyzických osob," tvrdí Aubrecht.

"Magneti" nemají účty
Zda se ale Aubrechtovi a spol. podaří nějaká tvrdá zákonná norma proti sběrnám, jež od zlodějů kovů rády vykoupí cokoli díky vysokým cenám železa a dalších kovů, je nejisté.

Na věc ale nepanuje jednotný názor. MŽP, které je v rukou Strany zelených, třeba neslyší na návrh ústeckého primátora Jana Kubaty z koaliční ODS. Ten před časem navrhl, aby sběrači mohli peníze za železný šrot posílat jen na bankovní účty, čímž by odpadly okamžité hotovostní platby, které "magnety", jak řada Severočechů zlodějům kovů přezdívá, k podobným činům jako v Terezíně svádějí.

"Řada lidí, a zdaleka nejenom zlodějů kovů, například důchodci, děti a mládež, nezaměstnaní, žádný účet nemá. Vykupovat kovy pouze od právnických osob by zase znamenalo, že běžný občan by neměl šanci kovový odpad odevzdat k recyklaci jindy než na 'železnou neděli', a ty nejsou všude," míní mluvčí MŽP Jakub Kašpar. 

Snahy o tyto úpravy nepochybně narazí také na odpor "železné lobby", která by to mohla označit za omezování svobodného podnikání.

"Není to žádné omezení podnikání, taková úprava je běžná ve všech zemích Evropy. Jinde takový systém jako u nás neexistuje. Pracovníci sběren to navíc dál budou vykupovat, ale od obcí, ne od fyzických osob," říká poslanec.

Severočeský poslanec Vladimír Šoltys z ODS tentokrát s opozičním Aubrechtem souhlasí.

"Takováto dílčí poslanecká novela může být rychlá a přínosná. Projednávání vládního návrhu nového zákona o odpadech, což je rozsáhlá norma, zabere určitě mnoho času. Osobně nemám nic proti tomu, aby železný šrot shromažďovaly a do sběren předávaly nikoliv fyzické, ale jen právnické osoby," uvedl Šoltys.

. Za 26 tisíc škoda více než milion

Zloději mohou podle propočtů MF DNES za ukradený bronz dostat ve sběrně zhruba 26 tisíc korun. Z Národního hřbitova, kde jsou umístěny ostatky lidí, kteří trpěli nacistickou perzekucí, zmizelo 327 bronzových desek, každá z nich váží přibližně jeden kilogram.

Památníku v Terezíně však kvůli pár tisícům vznikla škoda, která dosahuje více než milionu korun - jde o cenu ukradených reliéfů - a téměř milion budou stát nové.
"Poškozené náhrobky místo bronzu osadíme pryskyřicí. Říkáme si, že tato varianta bude zlodějům k ničemu. Kdyby ji náhodou chtěli ukrást, nic z toho nezískají," říká náměstek ředitele Památníku Terezín Jiří Janoušek.

Památník se nestal terčem krádeží poprvé. Loni v lednu kdosi ze hřbitova ukradl desítky bronzových nápisů, v říjnu roku 2006 si zloději odnesli dvě bronzové pamětní desky. Škoda šla vždy do desítek tisíc korun.

"Nikdy nešlo o tak velkou finanční ztrátu, jako je tomu nyní. Milion korun bude pro památník obrovský problém. Návštěvníci v expozicích nic nepoznají, ale my kvůli znovuosazení náhrobků budeme nejspíše muset odsunout plánované opravy a rekonstrukce," dodává Janoušek.

Najít peníze na opravy poničeného hřbitova chce i ministerstvo kultury. - čtěte Ministr kultury chce pomoci

Podle Jana Munka, ředitele Památníku Terezín, nabízejí finanční výpomoc i soukromé subjekty.

Nechráněný Národní hřbitov k nezvaným návštěvám přímo vyzývá, obrovská pietní plocha s více jak dvěma tisícovkami hrobů není v noci pořádně osvětlená a nemůže být ani intenzivně hlídána. Bez toho, že by byl viděn, se zde může pohybovat prakticky kdokoliv.

"S policií jsme o zabezpečení mluvili v minulosti a děláme to i nyní. Hlídky okolo hřbitova pravidelně projíždějí. Ale protože tam je tma, není to příliš účelné. Uvažovali jsme i o zavedení kamerového systému. To však něco stojí. Aby kamery měly smysl, musel by se hřbitov nasvítit. A nikde nemáte řečeno, že vám to někdo nerozbije," poznamenává Janoušek.

Národní hřbitov vznikl po druhé světové válce. Na žádost bývalých vězňů terezínské pevnosti bylo exhumováno šest hromadných hrobů s ostatky vězňů, kteří nepřežili nelidské zacházení v koncentračním táboře, věznici gestapa a ve zdejším ghettu. Mezi mrtvými byli i účastníci takzvaných pochodů smrti, kteří do Terezína dorazili v posledních dnech války.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Hamás kývl na návrh k příměří. Izrael má řadu výhrad, akce v Rafáhu pokračuje

6. května 2024  18:56,  aktualizováno  22:09

Palestinské hnutí Hamás v pondělí přijalo návrh dohody o příměří s Izraelem předložený Egyptem a...

Rusko spouští výrobu dříve zakázaných raket středního a krátkého doletu

6. května 2024  22:08

Rusko urychluje vývoj a spouští výrobu raket krátkého a středního doletu, uvedl server Meduza s...

Německo na Putinovu inauguraci zástupce nevyšle, Francie a Slovensko ano

6. května 2024  16:14,  aktualizováno  20:36

Německo v pondělí oznámilo, že nebude mít svého zástupce na úterní inauguraci ruského prezidenta...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...