Politici Bohdalové nepomohli

  • 86
Když si herečka Jiřina Bohdalová před měsícem postěžovala, že její jméno nebude vymazáno ze seznamů StB, slíbili politici změnu zákona. Slib však nesplnili. Chvíli to bylo pro řadu politiků velké téma, po měsíci by někteří z nich nejraději na svá slova zapomněli.

Mezi prvními se ozval poslanec ODS Ivan Langer.

Poté, co soud očistil herečku Jiřinu Bohdalovou zapsanou v seznamech udavačů StB, vyzval ministra Grosse, aby do měsíce připravil novelu zákona, která by případy, jako byla Bohdalová, ze svazků automaticky vymazávala.

Pokud by Gross termín nedodržel, slíbil Langer vlastní návrh novely zákona o svazcích StB. Podle jeho návrhu by u jmen byla poznámka o výsledku soudu. Langer ho sice sepsal, ale nepředloží jej.

Langerovi jeho nápad zarazil klub ODS. Vznikly obavy, že když se zákon otevře, bude se ho levice snažit úplně vykuchat, říká Langer. Svůj návrh předám ministru Grossovi k inspiraci, dodal.

Na Grossovi je vidět, jak se baví. Pokud někdo vykřikuje do novin, že návrh předloží, měl by to udělat, anebo říci, že se spletl. To je věc poslanecké iniciativy, ne námět pro vládu, říká Gross. 

Na otázku, zda sám novelu nechystá, odpoví: Očekávám, že Ivan Langer dodrží své slovo a že ji předloží. Že se na díru v zákoně podívá, sliboval původně i předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. A co dnes?

Pan předseda absolvoval několik konzultací s právníky. Pro tuto chvíli se však rozhodl, že nic zásadního podnikat nebude. Ve sněmovně není vůle věc otevírat, takže by to nemělo smysl, uvádí jeho mluvčí Libor Vacek.

Advokát Bohdalové Josef Lžičař politickou melu komentuje stručně: "Nepřekvapuje mě, jak se chovají. Je to sice už patnáct let, ale lustrační zákon i zákon o zpřístupnění svazků je pro některé lidi pořád silnou zbraní". Kdyby nebylo případu Jiřiny Bohdalové, osoby všeobecně známé, tak by vše zůstalo v polozapomnění.

Příběh Bohdalové zcela jistě nekončí: až obdrží rozsudek, odvolá se. "Paní Bohdalová však chce, aby byla její data ze seznamů - jak internetových, tak tištěných - vymazána", vysvětluje Lžičař. Oba jsou podle jeho slov ochotni jít až k Nejvyššímu nebo Ústavnímu soudu.

V kauze totiž na sebe podle něho narážejí dva předpisy z Listiny základních práv a svobod. Právo veřejnosti na informovanost s právem na ochranu osobnosti. "A jestliže dva předpisy stejné právní síly jdou proti sobě, tak by měl někdo rozhodnout, co má v daném případě přednost", říká advokát Lžičař.

Jednotlivé omyly neznehodnocují seznamy StB jako takové. "Pokud se prokáže, že někdo není spolupracovník, měl by být ze seznamu zcela vyřazen", řekl k tomu nedávno Antonín Procházka, bývalý politický vězeň a bývalý soudce Ústavního soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video