Policie zadržela 70 demonstrantů kolem domu obsazeného squatery

  13:21aktualizováno  22:25
Policie v sobotu pozdě večer zadržela sedmdesát sympatizantů squaterů, kteří obsadili dům na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi v Praze 2. Anarchisté údajně rozebírali chodník a stavěli zátaras. Už dříve policie pomocí obušků a pyrotechniky rozehnala asi 150 demonstrantů. Na střeše domu přes noc zůstalo asi 13 lidí.

Potyčky mezi stoupenci squtattingu a policií pokračovaly v ulicích Albertova i po odpoledním zákroku. Před 22. hodinou policie zadržela skupinu 40 squaterů u kostela Sv. Apolináře.

"Leží na zemi a policie je legitimuje. Další už strká do policejních antonů," informoval z místa redaktor MF DNES. Jedním ze zadržených je zastupitel Prahy 3 za Stranu zelených Matěj Stropnický. Podle jednoho ze squaterů prý nic neudělali, jen skandovali hesla. Policisté je po jednom odváděli ke svým dodávkám ke kontrole.

Podobné to bylo ve Viniční ulici, kde policisté zadrželi tři desítky stoupenců squaterství. Nemuseli ale ležet na zemi, stáli opření o zeď.

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana jsou podezřelí z neuposlechnutí výzvy veřejného činitele.

Zadržení sympatizanti squatingu, které policie pozdě večer zadržela v ulicích Albertova.

Zda ještě v sobotu policisté zasáhnou i proti squaterům na střeše domu, není jisté. Policie údajně čeká na "takticky vhodný moment." Zadržení sympatizantů nicméně vzbudilo u squaterů na střeše ohlas, jsou rádi za podporu, informoval redaktor iDNES.cz. Zároveň prý ale mají strach, že policie zakročí nad ránem, a vymýšlejí taktiku.

Demonstracii rozehnala policie obušky

Policisté se štíty a helmami už předtím odpoledne zasáhli obušky proti několika squaterům, kteří po lanech lezli do oken šestipatrového domu. Přesto se do domu několik mladých lidí dostalo. Policie dům obehnala páskou a demonstranty vytlačila dál od budovy. Ti na akci reagovali pokřikem "gestapo" a házeli na policisty plastové lahve. Zásah trval několik minut.

Ještě před zákrokem se policejní vyjednavač vikýřem od sousedů pokusil se squatery domluvit. Marně. Do konfliktu vstoupila také majitelka domu. Ta squaterům nabídla, že kdo odejde ihned, vyhne se trestnímu oznámení.

Policie zasahuje proti demonstrantům, kteří obklopili dům obsazený squatery.

Přesto squateři doufají, že se s nimi majitelka začne vyjednávat. "Zvolili jsme tuto provokaci, protože jinak by nás policajti hned vyhnali. Podle nás je to jediná možnost, jak v Praze založit nový squat," vysvětlila iDNES.cz jedna z anarchistek, studentka dějin umění Lenka, která zůstala na střeše domu.

K zákroku proti davu dal policii souhlas státní zástupce, který je přímo na místě. Během odpolední akce policie zadržela pět demonstrantů, nikdo nebyl zraněn.

Během odpoledne a večera policie několikrát posílila své řady a nakonec se počty mužů zákona a demonstrantů vyrovnaly. Policisté se snažili izolovat squatery na střeše od ostatních. Nedaleko domu také zaparkovaly dva hasičské vozy.

squateři se při obsazování domu na Albertově střetli s policií.

Akce začala kolem 14. hodiny, kdy se 200 příznivců squatingu sešlo na Palackého náměstí, kde uspořádali "odborný seminář." Malá skupina zatím dům uvedený na seznamu internetové "squaterské realitky" obsadila.

Podle zpravodaje iDNES.cz je objekt opuštěný a zdemolovaný, na chodbách se válejí odpadky a na střeše chybí tašky.

Na místě v sobotu dorazil i šéf pražské policie Martin Červíček a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Podle Červíčka policie už před akcí oslovila majitele domů, o kterých si myslela, že se stanou cílem squaterů. "Majitel obsazeného domu přítomnost cizích lidé v objektu odmítl," uvedl Červíček.

Černochová upřesnila, že dům je italské společnosti, která zde plánuje vybudovat hotel a nové byty. Poslední nájemník se z něj vystěhoval asi před šesti lety.

Podle squaterů však realitní kancelář, která dům vlastní, nemůže s objektem nakládat a dům je v zástavě banky. V roce 2002 byl neúspěšně dražen. Budova byla postavena jako parní lázně. Později v ní byla školka.

Obsazení squatu v Praze na Albertově

"Jsme zabarikádovaní na střeše, kde squateři vztyčili vlajku. Nálada je dobrá, počasí hezké. Jídla a vody máme na několik dní," napsal odpoledne reportér iDNES.cz z obsazeného domu.

Do ulice Na Slupi také na chvíli dorazila dodávka se soundsystémem, což lidé na ulici uvítali jásotem. Po pár minutách odjela.

Mapa Prahy, ulice Apolinářská a Na Slupi.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © PLANstudio

Jeden člen squaterské komunity iDNES.cz řekl, že obsazení nového domu nemá přímou souvislost s dramatickým vyklizením Milady před dvěma měsíci. "Naplánovali jsme to už na jaře, ale samozřejmě po vyklizení Milady to nabralo i toto téma," vysvětlil.

Na střeše domu

Sobotní akce je prvním dílem Týdne nepřizpůsobivosti, kterým chtějí alternativci upozornit na hanlivou nálepku, jakou podle nich dostávají všichni, kdo se liší od většinové společnosti.


Podívejte se do bývalého squatu Milada

"Označení "nepřizpůsobiví" se stalo v poslední době vhodnou šifrou pro rasistické útoky na Romy i pro jakoukoli společenskou netoleranci vůči odlišnosti, například vůči odlišnému životnímu stylu squaterů či technařů," uvádějí anarchisté v prohlášení na internetu.

Poukazují také na fakt, že na vyklizení Milady se podíleli neonacisté z Národního odporu zaměstnaní u soukromé bezpečnostní agentury.

Přestože squateři už před několika týdny o sobotním odpoledni zveřejnili řadu indicií, mimo jiné, že k obsazení objektu dojde kolem 16. hodiny, ta podstatná informace - tedy který dům si vybrali - do poslední chvíle tajili. Squaterský plakát na opuštěné budově

Policisté předpokládali, že se squateři usadí ve zchátralé budově bývalého nádraží Vyšehrad. Na jeho fasádě se nedávno objevil plakát s nápisem "Růže má své trny, svoboda své squaty", stejné heslo viselo i na Miladě. - čtěte Pražští squateři si možná našli dům

Podle squaterů mělo jít o dlouhodobě neužívaný objekt, jehož majitel by alternativce neměl jen tak vyhnat. "Chceme tam zůstat dlouho, vybudovat v něm kulturní centrum, pořádat koncerty, výstavy, projekce, přednášky. V Praze takový prostor chybí, v Truhlářské jsme omezeni," řekl iDNES.cz squater zasvěcený do sobotního obsazování.

Další akce z Týdne nepřizpůsobivosti se bude konat v neděli v klubu Cross. V úterý pak příznivci alternativního způsobu života plánují protest proti maskování na demonstracích. Akční týden skončí v sobotu takzvaným Do It Yourself karnevalem.

Program Týdne nepřizpůsobivosti

12.9. sobota: Obsazení nového squatu
13.9. neděle: T. S. Eliot: PUSTINA - divadlo, Cross Club
14.9. pondělí: Praha přestavěná - přednáška a komentovaná prohlídka centra, Truhlářská
15.9. úterý: Demonstrace proti změnám shromažďovacího zákona - Palackého náměstí
16.9. středa: Veřejná debata o nepřizpůsobivosti - Anděl Media Centrum
17.9. čtvrtek: WWW + Vladimir 518, My Name is Ann, YZ (DJ DeusExMachina + Yumiko), DJ Ghonzales, Cross Club, Praha
18.9. pátek: Obsaď a žij - squaterská hra ve Stromovce, u Planetária ve Stromovce
19.9. sobota: - DIY karneval

Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Nejen Jourová. Vláda musí do eurokomise najít dva kandidáty, rozhodne v srpnu

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

Českou vládu nejspíš čeká úkol najít dva vhodné kandidáty do nové Evropské komise, z nichž by si nová šéfka Evropské...

Hnutí chce vyškrtnout Henleina z čestných občanů, v Liberci sbírá podpisy

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina, žádá po Liberci petice politického hnutí První...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz