Policie zadržela 24 squaterů z Albertova a reportéra iDNES.cz

  8:09aktualizováno  17:50
Policisté ráno zadrželi squatery, kteří v sobotu obsadili dům na Albertově v Praze 2. Asi v 6:30 vnikli do domu a po dvaceti minutách vyvedli 24 lidí, kteří nekladli odpor. Už v 01:40 zadrželi také reportéra iDNES.cz Pavla Eichlera, který po výzvě policie dobrovolně vyšel z domu.

"Pavel Eichler je opravdu naším spolupracovníkem. Redakce ho vyslala na tuto akci jako zpravodaje a využívala jeho informací," reagoval na událost ředitel iDNES.cz. Jaroslav Kábele.

"To, že byl obviněn, neznamená, že je vinen. Máme prozatím málo informací o tom, co mu policie dává za vinu, ještě jsme s ním nemluvili," dodal Kábele. Právníci vydavatelství MAFRA se již případem zabývají a budou se snažit, aby měl Eichler u soudního líčení svého advokáta.

Redaktora iDNES.cz Pavla Eichlera, který byl v domě se squatery, v 01:40 zadržela policie. (13. září 2009)

Proti squaterům i novináři bude zahájeno zkrácené trestní řízení. V pondělí stanou před soudcem. Jsou podezřelí z porušení práva k bytu a nebytovým prostorům, hrozí jim až dva roky vězení.

Reportér iDNES.cz je v cele předběžného zadržení. Měl nárok na jeden telefonát, do redakce nevolal. Má nedostupný mobil a není možné se s ním spojit. "S novinářem bude nakládáno stejně jako s ostatními zadrženými," řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policisté ráno zadrželi squatery, kteří v sobotu obsadili dům na Albertově v Praze 2. (13. září 2009)

"Policie nás během noci několikrát vyzvala, abychom dům opustili," uvedl zpravodaj iDNES.cz, který byl do poslední chvíle se squatery v domě na rohu ulic Apolinářská a Na Slupi. Při třetí výzvě z domu odešel. Novináře, který pro server iDNES.cz popisoval dění přímo v domě, policie přesto zadržela.

Do opuštěného domu se dostal ještě předtím, než ho obklíčila policie. Byl totiž s malou skupinkou squaterů, kteří v tichostí obsadili objekt, zatímco policie monitorovala demonstraci na Palackého náměstí.

Se zásahem proti skupině, která se utábořila na střeše domu, policie čekala "na takticky vhodný moment." Podle zpravodaje iDNES.cz zřejmě nechtěla riskovat noční zásah. "Dům je v hrozném stavu, všude vytlučená okna, střepy, tma a prázdné výtahové šachty. Pokud by zasáhli v noci, rozhodně by hrozilo zranění," popsal dům zpravodaj.

Policisté ráno zadrželi squatery, kteří v sobotu obsadili dům na Albertově v Praze 2 (13. září 2009)

Policisté připravovali zásah proti squaterům od nočních hodin. V černých kombinézách několikrát vstoupili do budovy. Ozývaly se nárazy beranidlem a řinčení rozbitého skla. Beranidly, motorovou pilou a sekyrami odstraňovali zátarasy, které v domě podle policie vystavěli squateři.

OBRAZEM: Podívejte do domu na Albertově obsazeného squatery

Po zásahu policisté odvedli squatery ke zdi protějšího kostela, obstoupili je těžkooděnci. Potom je odváděli po jednom do policejního mikrobusu.

Pražský policejní ředitel Martin Červíček, který osobně dorazil na místo, uvedl, že policie chce po firmě, která dům spravuje, aby jej zabezpečila. Cílem je to, aby squateři nemohli budovu obsadit znovu.

Policie zadržela i Matěje Stropnického

Policie už v sobotu pozdě večer zadržela sedmdesát sympatizantů squaterů. Anarchisté údajně rozebírali chodník a stavěli zátaras. Potyčky se v ulicích kolem domu odehrávali celé odpoledne a večer. - čtěte Policie zadržela 70 demonstrantů kolem domu obsazeného squatery

Policisté se totiž snažili izolovat skupinu squaterů na střeše domu od jejich příznivců. Jedním ze zadržených je také zastupitel Prahy 3 za Stranu zelených Matěj Stropnický.

"Celkem jsme zadrželi sto lidí, evidujeme 72 přestupků a 3 osoby jsou obviněné pro útok na veřejného činitele," shrnul akci mluvčí pražské policie Hulan.

Opuštěný dům na rohu ulice Apolinářská a Na Slupi, který v sobotu obsadili squateři.

Lest squaterů

Akce začala kolem 14. hodiny, kdy se 200 příznivců squatingu sešlo na Palackého náměstí, kde uspořádali "odborný seminář." Humornou formou tam vysvětlovali, jak postupovat při obsazování domu. Asi po hodině pak dav vyrazil směrem k Vyšehradskému nádraží, o kterém se mluvilo jako o budoucím squatu.

Vše ale byla lest jak zmást policii. Malá skupina mladých lidí totiž zatím v tichosti obsadila dům na Albertově. Dům byl uvedený na seznamu internetové "squaterské realitky."

Noční i ranní zásah policii usnadnily dvě skutečnosti. Podle Červíčka jeho lidé už před akcí oslovili majitele domů, o kterých si myslela, že se stanou cílem squaterů. Policie tak měla vyjádření majitele, že "odmítá přítomnost cizích lidé v objektu".

Na místě byl také státní zástupce, který okamžitě posoudil, zda se squateři dopustili přestupku, nebo trestného činu.

Mapa Prahy, ulice Apolinářská a Na Slupi.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová uvedla, že dům je italské společnosti, která zde plánuje vybudovat hotel a nové byty. Poslední nájemník se z něj vystěhoval asi před šesti lety.

Podle squaterů však realitní kancelář, která dům vlastní, nemůže s objektem nakládat a dům je v zástavě banky. V roce 2002 byl neúspěšně dražen. Budova byla postavena jako parní lázně. Později v ní byla školka.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Anonym vyklidil vrchní soud, kde se mělo rozhodnout v kauze otrav metanolem

Policie evakuovala ve čtvrtek dopoledne budovu Vrchního soudu v Olomouci,...

Policie ráno evakuovala budovu Vrchního soudu v Olomouci. Anonym po půl deváté ohlásil, že je tam bomba. Soud měl mimo...

Na neexistujícího nemocného chlapce vybraly podvodnice čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Mnoho desítek lidí uvěřilo tklivému příběhu o onkologicky nemocném chlapci Vojtíškovi. Na sbírkový účet určený na jeho...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Najdete na iDNES.cz