Policie si nakoupila luxusní auta

  1:00aktualizováno  1:00
Policie nemá na zimní pneumatiky, ale kupuje si přepychové vozy se satelitní navigací či klimatizovanými sedadly s pamětí za miliony korun. Za devět luxusních Audi A8 a A6, které mají doprovázet kolony s politiky či diplomaty, tak koncem loňského roku zaplatila 13,5 milionu korun.

Zhruba stejnou částku chce vydat za auta i letos. Nejde přitom jen o plýtvání penězi. O účelnosti nákupu přepychových vozů pochybuje i jeden z jejich řidičů: "Pro nás jsou to zbytečně přepychové káry, které ani nevyužijeme.

Ovšem jezdit s nimi je opravdu mimořádný zážitek. Když už je tedy jednou máme, proč si jízdu s nimi nevychutnat?" A co vlastně audiny například umějí? Sedadla se sama nastavují podle postavy řidiče. Počítač ho upozorní například na to, zda má správně nahuštěná kola. Pasažéři si mohou individuálně nastavit teplotu v části auta, v níž sedí.

Policie: O nákupu aut rozhodla vláda
Šéfové policejního prezidia se brání nařčení, že jsou auta příliš luxusní. Jejich argument je však jediný: Auta jsou určena i pro členy zahraničních delegací a to vyžaduje určitou úroveň. "Mohli jsme koupit nějakou jinou třídu. Ta by ale neodpovídala standardu aut, která ochranná služba dosud využívala," řekl policejní ředitel Jiří Kolář. Ochranná služba dosud používala vozy značky BMW.

Mluvčí prezidia Blanka Kosinová navíc upozorňuje, že sama policie na nákup neměla vliv. "O tom, která auta se nakoupí, nikdo z našich lidí nerozhodoval. Auta značky Audi si vybrala vláda a ta řekla, že chce reprezentační vozy," tvrdí.

Nákup aut prosadil ve vládě už v roce 2000 tehdejší ministr vnitra a současný premiér Stanislav Gross. A jeho nástupce František Bublan rozhodnutí vlády brání. "Vozy Audi splňují ta nejpřísnější kritéria. Ostatní značky už tolik ne," míní Bublan.

Opoziční politici mají o výběru aut dodnes pochyby. "Rád bych věděl, zda tehdy ve vládě někoho zajímalo, jestli nebylo možné pořídit srovnatelné vozy za mnohem výhodnější cenu. Luxusní Audi A8 či A6 mi totiž nepřipadá jako optimální varianta," namítá Ivan Langer, stínový ministr vnitra za ODS. Nákup přepychových vozů vyvolal vlnu nevole i u některých policistů.

"Dopravní policie nemá na to, aby svá vozidla 'obula' do zimních pneumatik, šetří se i na naší výstroji, tak se nedivte, že nás to rozčiluje," říká jeden z policistů, jenž má o nákupu vozů Audi informace. Jméno si uvést nepřál. A dodává: "I nové věci, které dostáváme, jsou nekvalitní a málo praktické. Boty se rozpadávají a nedá se v nich řídit. Tak si je kupujeme raději za své."

Pro potřeby policejního doprovodu politiků či diplomatů je podle některých policistů zcela dostačující například vůz Škoda Superb ve speciální úpravě (cena nepřesahuje milion korun) nebo i Octavia RS, která se například osvědčuje i britským policistům a která stojí necelých sedm set tisíc korun.

O poznání větší luxus pak politikům prý nabízí superb s podobným výkonem. Vladimír Šulc ze Škody Auto tvrdí, že firma je schopna vyhovět i nadstandardním požadavkům policie. "Ale nebudu komentovat, proč se rozhodla pro audi." Luxusní auta nakoupili policisté od firmy Import Volkswagen Group, která dala před třemi lety k dispozici audi i Grossově manželce Šárce. Stříbrný kabriolet vrátila až poté, co půjčka vyšla najevo.

Nákup drahých aut bude pokračovat. Přestože policejní prezident Jiří Kolář přiznává, že kvůli napjatému rozpočtu musí šetřit, kde se jen dá: "Miliardu ušetříme na mzdách. S výjimkou Prahy jsem proto zastavil i nábory policistů. A zastavujeme i všechny investice. Konzervujeme i některé rozestavěné stavby a nic dalšího začínat nemůže," říká namátkou.

Zbytečný luxus to není, říká policista

Luxusní auta Audi A6 a A8 má k dispozici speciální policejní útvar, který se stará o ochranu premiéra a některých ministrů. Jsou doprovodnými vozy také v případě zahraničních delegací, které do České republiky přijedou. "I kvůli tomu máme k dispozici auta značky Audi. Pokud někdo říká, že by byla srovnatelná třeba se Škodou Octavia, tak je to nesmysl," tvrdí Tomáš Kehár, zástupce ředitele Ochranné služby Policie ČR.

Proč se vůbec auta pro vaši službu mění?
My stále používáme auta značky BMW, která se nakupovala na začátku devadesátých let. Jsou už značně zastaralá, a potřebují proto obměnu. Vláda proto rozhodla, že do roku 2007 se vymění všechna naše auta.

Audi patří k nejdražším značkám na trhu. Proč se nekoupila srovnatelná, ale levnější auta?
Na to by měl odpovědět někdo jiný. My o nákupu nerozhodovali.

Vaši lidé však s těmi auty přece jezdí. Nezdá se vám příliš luxusní mít vyhřívaná sedadla a další vymoženosti?
Mně to jako nadstandardní nepřijde. Ano, jsou to luxusní auta. Ale my se nestaráme pouze o ochranu našich ústavních činitelů. Zajišťujeme také ochranu zahraničních delegací. Našimi auty občas někdo z delegace jezdí, například šéf ochranky cizí země, a proto musíme mít odpovídající auta. Jen z hlediska vnitřního prostoru je prostě mezi Audi A6 a třeba Škodou Octavia velký rozdíl.

 

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

Babiš znovu vede ANO, obhájil i Faltýnek. Novým místopředsedou je Vondráček

Premiér Andrej Babiš a místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na sněmu...

Premiér Andrej Babiš vede znovu hnutí ANO. Neměl při volbě protikandidáta. Dostal 206 hlasů, 13 delegátů bylo proti, 19...

Najdete na iDNES.cz