Přepadli mě piráti, pomoz. Podvodníci vylákali z osamělých žen statisíce

  0:01aktualizováno  0:01
Láska z internetu; nejdřív zamilované zprávy a komplimenty, potom prosba o finanční pomoc. Osamělé ženy, které na Facebooku sdílejí, že jsou nezadané, kontaktují potencionální nápadníci ze zahraničí. Nejdříve předstírají zájem, líčí, jak jsou bohatí, potom požádají o tisíce dolarů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Šestačtyřicetiletá Hana z Teplic žije léta bez partnera, jen s desetiletým synem a nemocnou matkou. Předchozí vztahy jí nevyšly, proto když jí na Facebooku přišla zpráva od neznámého muže, hluboko v srdci doufala, že by to tentokrát vyjít mohlo. Američan z Tennessee, vdovec, fešák. Zahrnoval ji zamilovanými zprávami a sliboval společnou budoucnost.

Záhy se však ukázala jeho pravá motivace. Šlo mu jen o peníze. Ačkoli jeho historka o plavbě na lodi, kterou přepadli piráti a on nutně potřebuje peníze, aby mohl rychle zachránit své cennosti, zněla jakkoli fantasticky a nepravděpodobně, Hana mu věřila.

A není jediná. Žen, které naletěly na stejnou báchorku, přibývá. Jedna poslala podvodníkovi skoro 400 tisíc, jiná dokonce přes dva miliony.

Jak je muž dokáže přimět k něčemu, co by za normálních okolností neudělaly?

„Byl neuvěřitelně přesvědčivý, emotivní, posílal mi srdíčka, zamilované vzkazy, romantické písničky. Každý den, ve dne, v noci, tři měsíce. Chystal se za mnou přijet a plánoval společnou budoucnost. Když je ženská sama, snadno té vidině podlehne,“ líčí Hana.

Stačilo napsat ‚Hello‘

Začalo to jediným slovem. „Poslal mi jen ‚Hello‘ a já si ho přidala mezi přátele,“ vypráví. „Ptala jsem se ho, jak se dostal zrovna na můj profil, napsal, že mu ho nabídl Facebook a jak je za to vděčný osudu.“ Ve skutečnosti si její profil vybral nejspíš z jiných důvodů. Hana v něm uváděla, že je nezadaná, a sdílela melancholické, smutné příspěvky.

Zpočátku si řekla, že se při komunikaci s ním aspoň zdokonalí v angličtině, ale pak to přerostlo. Následovala velmi intenzivní komunikace. Muž, jenž si říkal Kevin Peterson, psal každý den nejméně deset vzkazů. Posílal jí své fotky z pláže a žádal její. Lichotil jí, psal, jak moc se mu líbí, věděl přesně, kam osamělou ženu zasáhnout. „Třeba, když psal, že je pořád pryč, že svou šestiletou dcerku Brendu vůbec nevidí a jaké já mám štěstí, že jsem denně se svým synkem, kterému můžu dávat každý den pusu na dobrou noc,“ líčí Hana.

„Peterson“, o jehož pravém jménu se dá pochybovat, o sobě tvrdil, že je architekt, který hodně cestuje, aby prý dohlížel na stavby. Sliboval Haně, že za ní přiletí, a jen tak mezi řečí se zmínil, že je bohatý a po příletu jí v Česku koupí auto. Nejspíš, aby jí imponoval ještě víc.

„Měl už jen dodělat poslední kšeft v Turecku a najednou napsal, že jeho loď u tureckého pobřeží přepadli piráti. Vyděsilo mě to. Psal, že jsem jediná, komu může věřit a že mi právě poslal zásilku se všemi svými penězi, osobními doklady, cennostmi a šperky,“ vypráví Hana.

Lásko, půjč mi tisíc dolarů

Byl v tom háček. Měla zaplatit tisíc dolarů, aby jí to přepravní firma doručila na její adresu domů. Muž jí dokonce na Messenger poslal kopii údajného certifikátu firmy a na e-mail jí dorazilo oznámení od někoho, kdo se vydával za zástupce přepravní společnosti a podával jí instrukce, jak má zaplatit.

Odepsala, že tisíc dolarů je moc, že tolik má na jídlo pro sebe, matku a syna na dva měsíce. Naléhal na ni, že jinak ta zásilka zůstane u přepravce a on už se k ní nikdy nedostane. Navrhoval, aby zaplatila a těch tisíc dolarů si pak vzala z jeho balíčku, až k ní dorazí.

„Věřila jsem mu a opravdu jsem přemýšlela, kde ty peníze vezmu. Chtěla jsem si i půjčit. Až kolegyně v práci mě odrazovaly, ať to nedělám, že je to podvod. Nakonec jsem mu napsala, že je mi to líto, ale nemůžu zaplatit. On mě ještě chvíli přemlouval a nakonec napsal, že mi tolik věřil a já jsem ho zklamala.“

To byla „Petersonova“ poslední zpráva. Po ní smazal profil na sociální síti a už se neozval. Není jasné, jestli je to Čech, nebo cizinec. Podle Jany používal hovorovou angličtinu a ve skupině přátel měl pět cizinců. „Dodnes mívám trochu výčitky, že jsem mu nepomohla,“ dodává Hana.

Podobných případů podle kriminalistů přibývá

Jenže se stejnou báchorkou to podvodníci (možná ten samý) zkouší i na jiné ženy. Ty zaplatily, ale balíček jim nikdy nedorazil. Jen na Královéhradecku kriminalisté evidují za poslední měsíc už tři taková oznámení. A platbou za zásilku to nekončí. Třiašedesátiletá žena z Hradecka dala podvodníkovi „přepadenému piráty“ téměř 400 tisíc korun za různé platby včetně letenky. Slíbil, že po přistání se ozve, žena čekala marně.

Ve středu policisté informovali o případu třiačtyřicetileté ženy z Břeclavska, která se loni v prosinci seznámila s podvodníkem na internetové seznamce. Rovněž ona uvěřila, že jí muž vydávající se tentokrát za lodního inženýra zasílá zásilku cenností a peněz z obav před piráty. Na různé smyšlené poplatky mu dala přes dva miliony.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz