S výběrem oboru SŠ pomohou rodiče, kamarádi i odborníci. Ilustrační toto

S výběrem oboru SŠ pomohou rodiče, kamarádi i odborníci. Ilustrační toto | foto: Profimedia.cz

Podle čeho vybrat studijní obor

Výběr správné střední školy vyžaduje velkou odpovědnost. Vzhledem k věku a zkušenostem těch, kterých se výběr dotýká nejvíce, tedy dětí, nesou drtivou většinu této odpovědnosti rodiče. Je velmi neobvyklé, aby dítě svou volbu střední školy se svými rodiči minimálně nekonzultovalo.

ČTĚTE TAKÉ:
SPECIÁL: Jak si vybrat střední školu
Strašák jedné přihlášky zůstal i letos
Zjistěte, co umí a dokáže vaše dítě
Konkrétní školu vyberte až ve druhé řadě

INTERAKTIVNÍ TESTY SCIO - vyzkoušejte si test s hodnocením!
Matematika pro 9. třídu ZDE
Obecné studijní předpoklady pro 9. třídu

Koneckonců, rodiče jsou odpovědní za své děti nejen z hlediska citu, ale i ze zákona, a odpovídají zejména za správný vývoj svých dětí. A volba střední školy může tento vývoj ovlivnit skutečně zásadním způsobem.

Odpovědnost znamená především celkovou informovanost. Proto je z  hlediska rodiče namístě si uvědomit, že přechod ze základní na střední školu není nějakou automatickou a rutinní záležitostí, která probíhá bez větších rizik.

Je tomu naopak, protože špatně zvolená střední škola minimálně odklání člověka z optimálního kurzu jeho vývoje.

K tomu se pochopitelně váže potřeba zajistit bezproblémový průběh přechodu na střední školu. Otázka zní, jakým způsobem. Na prvním místě platí, že poměry na školách je nutné posuzovat individuálně a bez ohledu na nějaký statistický odhad.

Přesto existují společná kritéria, kterými je dobré se během výběru řídit a která nelze opominout. Pokud si odpovíte na všechny z nich, uděláte pro správnou volbu budoucnosti vašich dětí podstatný krok.

Nejdříve vyberte typ školy
Na prvním místě je důležité určit, jaký typ školy je pro dítě optimální. Takové rozhodnutí padnout musí, protože přijímací řízení na  střední školy je zákonem upraveno tak, že přihlášku do prvního (hlavního) kola zkoušek je možné podat pouze na jednu státní školu.

Toto ustanovení se sice netýká škol soukromých nebo církevních, ale ty tvoří v českém vzdělávacím systému menšinu a zvláště některé soukromé školy ze značné části "žijí" ze studentů, kteří se na ně přihlásí až po neúspěchu v  prvním kole přijímacího řízení.

Proto je nutné si ujasnit, který typ středoškolského vzdělání je pro dítě nejvhodnější.

Typ školy je nutno určit s ohledem na následující realitu:
Jaká je možnost pokračování ve studiu na VŠ?
Jinými slovy, znáte požadavky současné ekonomiky? Ekonomika upřednostňuje a zvýhodňuje lidi s vysokým vzděláním. Jejich postavení ve společnosti se po přechodu na státem "neupravovanou" strukturu společnosti navíc upevňuje a stabilizuje na úrovni, která je pro zdravou společnost přirozená. Dosažené vzdělání je proto jedním z hlavních faktorů, které určují postavení člověka ve společnosti.

Jaká bude šance uplatnění na pracovním trhu?
Z předchozího vyplývá, že dosažené vzdělání má velký vliv na výchozí pozice vašich dětí v době, kdy budou vstupovat do konkurenčního prostředí pracovního trhu. Typ střední školy je opět jedním z hlavních kritérií, které o tom rozhodne. V inzerátech nabízejících pracovní místa je požadavek na dosažené vzdělání většinou na prvním místě a statistiky nezaměstnanosti mluví zcela jasně – nejméně nezaměstnaných je mezi lidmi, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání. Ti tvoří z více než půl milionu lidí jen několik málo tisíc. Proč tedy dobře neověřit, jaké studijní předpoklady vaše dítě má? Známky ve škole přitom nejsou vždy přesným odrazem skutečných schopností.

Má to být státní, nebo soukromá škola?
Náročnost a úroveň výuky je na soukromých (ale i státních) školách různá. Mezi soukromými školami můžete najít vyloženě špičkové a extrémně náročné školy, stejně jako školy, na nichž nemusí studenti během studia vynaložit mnoho úsilí. Vzhledem k tomu, že soukromé střední školy s sebou nesou nutnost placení školného, je oprávněné očekávat od těchto škol něco navíc, např. nadprůměrnou vybavenost, profesionální přístup nebo významnější zaměření na jazyky. Takový postoj rodičů bude mít kladný vliv i na zkvalitňování soukromých středních škol. U nich by mělo být jasné i to, jak úspěšně jako soukromé firmy hospodaří (zveřejňuje škola tyto informace tak, aby byly běžně přístupné?).

Jaké budou získané kompetence, např. znalost cizího jazyka?
Zřejmě nemá cenu zdůrazňovat, že dorozumět se aktivně alespoň jedním světovým jazykem otevírá velké možnosti v profesním i osobním životě. Na tuto skutečnost reagují i střední školy. Kromě zvýšeného důrazu na výuku cizích jazyků na všech stupních školního vzdělávání přibývá i škol, které se na výuku cizích jazyků specializují.

Jaká bude počítačová gramotnost vašich dětí?
Komunikuje škola běžně elektronickou cestou? Má svou internetovou prezentaci? A jakou? Poskytuje studentům dostatečný přístup k internetu? Jak je škola vybavena počítačovou technikou? Takhle nejlépe ověříte, do jaké míry je škola obeznámena s tím, že schopnost užívat počítač je už jednou z hlavních vzdělávacích povinností…

O výběru konkrétní školy si přečtete ZDE.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video