Rovná práva queer páry nemají, ale není konec. Mohlo být i hůř, říká Horáková

  • 89
Senát nechal projít beze změn návrh partnerství stejnopohlavních párů, který duhovým rodinám přináší další práva. Kolem něj však stále panují smíšené pocity. „Není to to, co jsme chtěli, ale ještě nejsme na konci cesty,“ říká v podcastu Kontext právnička Adéla Horáková z iniciativy Jsme fér, která se snaží o uzákonění manželství pro všechny. Obává se, že plné zrovnoprávnění ztratí přijetím momentum.

Poslechněte si rozhovor s právničkou Horákovou i v audiu:

Od nového roku budou partneři a partnerky moci mít společné jmění, vznikne jim nárok na vdovský a vdovecký důchod a budou si moc přiosvojit potomka druhého partnera. Neprošlo však úplně zrovnoprávnění stejnopohlavních sňatků s manželstvím, o což iniciativa Jsme fér dlouhodobě usiluje.

„Výjimkou jsou společné adopce. Muž a žena projdou procesem jednou, ale pokud bude chtít stejnopohlavní pár adoptovat, zjednodušeně budou muset tím samým projít dvakrát. Nejdřív jeden z páru a pak znovu i druhý,“ popisuje právnička, která se zrovnoprávnění homosexuálních párů věnuje téměř dekádu, úskalí nově schválené novely.

PŘEHLEDNĚ: Senát kývl na nová partnerství pro stejnopohlavní páry. Co novela přináší?

I přes chyby podle ní mohlo být i hůř. Skupina senátorů v čele se Zdeňkem Hrabou měli za cíl protlačit osvojení pouze pokrevně spřízněného potomka, tím by vylučovala osvojení dětí z dětských domovů. „Pro mě i pro ostatní byly pozměňovací návrhy až šokující. To hrálo roli v tom, že se Senát rozhodl se návrzích nebavit, protože to nemá cenu, pokud debatu chtěli směřovat tímto směrem,“ říká Horáková.

Je ráda, že se senátoři vyhnuli debatě stylu Sněmovny. „My aktivisté máme hroší kůži, ale dotýká se to běžných queer rodin a lidí v Česku. Pro ně jsou tyto formy debaty zraňující,“ říká Horáková, když vzpomene na příměry lidoveckého poslance Hellera o tom, že u nich na vsi „kuřecí je kuřecí, hovězí je hovězí a manželství je svazkem muže a ženy“. Debatu popsala jako „závod ke dnu“.

Co se dozvíte v podcastu Kontext:

  • Proč bude podle Horákové trvat 18 let, než se dočkáme dalšího posunu ve zrovnoprávnění stejnopohlavních párů? A proč nikdy neslevili z manželství pro všechny?
  • Co bude s páry, kteří jsou v registrovaném partnerství, které příštím rokem nezaniká?
  • Proč velká část politiků neslyší na vědecké poznání ani na mínění Čechů?
  • Jaká práva a povinnosti mají lidé v manželství a partnerství?
  • Jak to, že se mohl Senát rozhodnout návrh neprojednat?
  • Zmůže něco se zákonem praxe a vyšší soudní instance?
  • Jak velký vliv podle Horákové má Aliance pro rodinu?

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video